Cetyryzyna łagodzi katar sienny, świąd, zapalenie spojówek
Cetyryzyna to substancja czynna, która znajduje się w wielu preparatach przeciwalergicznych dostępnych bez recepty. Łagodzi katar sienny, świąd, zapalenie spojówek. Jak działa cetyryzyna, jakie są wskazania do jej przyjmowania i kto nie powinien używać leków zawierających cetyryzynę?
Cetyryzyna (Cetirizinum, dichlorowodorek cetyryzyny) jest stosunkowo nową substancją, została wprowadzona na rynek w latach 80. ubiegłego wieku. Leki zawierające cetyryzynę to leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które wywołują mniej działań niepożądanych.
Nie dopuszcza ona do uwolnienia histaminy, czyli substancji produkowanej w naszym organizmie, która odpowiada za objawy reakcji alergicznej. Cetyryzynę stosuje się w wielu schorzeniach alergicznych, takich jak przewlekłe i sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, katar sienny, przewlekły nieżyt nosa, pokrzywka, świąd, dermografizm, alergiczne zapalenie spojówek, a także obrzęk Quinckiego. Podawana jest w formie tabletek, syropów i kropli w zależności od wieku pacjenta. Niektóre postacie wydawane są wyłącznie na receptę.
Spis treści
Cetyryzyna - zalety
Jako lek antyhistaminowy drugiej generacji cetyryzyna nie przenika przez barierę krew-mózg. Pozwala to na uniknięcie wielu działań niepożądanych, charakterystycznych dla leków pierwszej generacji, takich jak nadmierne uspokojenie czy zaburzenia koordynacji ruchowej.
Nie zwiększa również łaknienia, a więc nie przyczynia się do przybierania na wadze. Dzięki silnemu i długotrwałemu działaniu może być przyjmowana tylko raz dziennie. Skutecznie likwiduje świąd skóry, ogranicza kichanie oraz wyciek wydzieliny z nosa i łzawienie oczu.
Bywa podawana jako środek pomocniczy w leczeniu astmy oskrzelowej, ponieważ zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, czyli zapobiega ich skurczowi wywoływanemu przez wyrzut histaminy. Może być stosowana pomocniczo w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych.
Cetyryzyna - wady
Cetyryzyna może wywołać bóle i zawroty głowy, pobudzenie, zmęczenie lub senność. Podczas jej stosowania można zaobserwować niewielkie zaburzenia w pracy układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, biegunki oraz bólu brzucha. Czasem występuje kaszel i suchość w ustach lub zapalenie gardła. Rzadko jako objaw nadwrażliwości mogą pojawić się odczyny skórne i obrzęk naczynioruchowy.
Cetyryzyna - zachowaj ostrożność
Cetyryzyna jest substancją dobrze tolerowaną przez większość osób z dolegliwościami alergicznymi. Jednak może wchodzić w interakcje z innymi medykamentami. Zawierających ją preparatów nie należy łączyć z lekami uspokajającymi i neuroleptykami, gdyż może nasilić ich działanie.
W czasie terapii cetyryzyną należy unikać napojów alkoholowych. Ostrożnie muszą ją stosować kierowcy oraz osoby mające do czynienia z pojazdami mechanicznymi i maszynami (może powodować senność). O podaniu podczas ciąży zawsze powinien zadecydować lekarz. Podczas karmienia piersią nie jest wskazana (przenika do mleka matki). Nie stosuje się jej u dzieci poniżej drugiego roku życia. Przeciwwskazaniem jest też niewydolność nerek.
Objawem przedawkowania cetyryzyny może być senność, a u dzieci może wywoływać także pobudzenie. W takim wypadku stosuje się płukanie żołądka.
miesięcznik "Zdrowie"