10 najgorszych produktów dla wątroby. Poznaj wrogów zdrowej wątroby
Wrogami wątroby jest wiele rzeczy - także tych, które spożywamy każdego dnia. Poznajcie produkty, które są szalenie szkodliwe dla wątroby. Warto je znać, aby móc wyeliminować z diety to, co szkodliwe.
Nasza wątroba to bardzo ważny organ. Ma wiele funkcji i potrafi się regenerować. Jednak nie można zupełnie o niej zapominać! Co szkodzi wątrobie? Oto lista produktów, na które warto uważać.
Alkohol
Nie bez powodu stawiamy alkohol na pierwszym miejscu - największym wrogiem wątroby są właśnie napoje alkoholowe - wino, piwo, czy mocniejsze trunki. Wypicie 80 gramów etanolu dziennie (czyli 2 piwa czy litr wina) zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby wątroby, z marskością i stłuszczeniem wątroby włącznie.
Leki
Większość leków przez nas zażywanych jest metabolizowana w wątrobie, a to oznacza, że mogą one uszkadzać komórki wątroby. Oczywiście niektóre leki są przez nas zażywane stale, dlatego warto mieć wątrobę pod kontrolą. Jednak najczęstszą przyczyną polekowego uszkodzenia wątroby są leki przeciwbólowe (czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne) i antybiotyki.
Jeśli możemy ograniczmy więc stosowanie leków przeciwbólowych - a przynajmniej przyjmujmy je zgodnie z zaleceniami lekarza czy producenta.
Czytaj też: Choroby wątroby - objawy chorej wątroby
Fast foody
To trzecie miejsce na naszej liście produktów szkodliwych dla wątroby chyba nikogo nie dziwi. Każdy fast food, czy to hamburger, czy kebab, składa się głównie z tłuszczu, cukru i soli. W końcu musi nam smakować... Szkoda tylko, że nie zawiera prawie wcale substancji odżywczych. I może uszkadzać naszą wątrobę - jednak nie bezpośrednio, tylko pośrednio.
Jak to możliwe? Duża zawartość tłuszczy i charakter uzależniający prowadzą do nadwagi, a to właśnie ona odpowiada za rozwój niektórych chorób wątroby, w tym niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD).
Papierosy
Płynnie przechodzimy do miejsca czwartego, czyli do używek w postaci papierosów. Każdy wypalony papieros przekłada się na stan naszych organów - nie tylko płuc, ale i wątroby czy serca. Palenie papierosów, według badań, odpowiada za co 4. przypadek zachorowań na raka wątroby!
Palenie papierosów, także elektronicznych (to też papierosy) przyczynia się także do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Cukier
Zbyt duże spożycie produktów bogatych w cukier (słodycze, ciastka, batony) przyczynia się do zakłócenia procesu regeneracji wątroby. Dotyczy to także cukru w postaci słodzików, syropu glukozowo-fruktozowego czy cukru rafinowanego.
Należy pamiętać, że całe "szklanki" cukru znajdziemy w napojach gazowanych!
Sól
Nadmierne spożycie soli zaburza gospodarkę wodną organizmu i powoduje wzrost ciśnienia. Co więcej nadmiar soli powoduje nieprawidłowe kształtowanie się komórek wątrobowych i spowalnia proces regeneracji. Nadmiar soli w diecie zwiększa prawdopodobieństwo zwłóknienia wątroby.
Glutaminian sodu
Glutaminian sodu, czyli nasz smak umami, popularny dodatek do żywności, który wzmacnia jej smak. E621, ekstrakt drożdżowy, ekstrakt z mięsa rybiego czy produkt hydrolizy białek - nazw na opakowaniach ma dużo, ale trzeba na niego uważać.
Zdaniem naukowców glutaminian sodu ma wpływ na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby, a szczególnie jego przejścia w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH).
Dania instant
Nie sposób ich ominąć w naszym rankingu - zawierają bardzo dużo soli, cukru, czy właśnie glutaminianu sodu. Nie są dobre na naszej wątroby (i nie tylko - żołądek też ich nie lubi), przyczyniają się do rozwoju otyłości, a także chorób wątroby. Jeśli tylko możemy unikajmy gotowych dań!
Czytaj też: Napoje odtruwające wątrobę. Pij je przed snem!
Mięso
Zwłaszcza to przetworzone i czerwone. Mięso powinno się ograniczyć i nie przekraczać pół kilograma na tydzień! Lepiej zrezygnować z kiełbas, wędlin i innych wysoko przetwarzanych mięsnych potraw. Jedząc mięso należy wybierać chude kawałki, np. mięso indyka czy kurczaka.
Metale ciężkie
Zastanawiacie się, skąd mogą się one znaleźć w naszym menu? Otóż nadmiar arsenu często znajduje się brązowym ryżu, alkoholu, rybach morskich, a nawet wodzie pitnej. Może on gromadzić się w wątrobie i powodować jej uszkodzenia. Dlatego należy kupować zawsze produkty z odpowiednimi atestami i z pewnych źródeł.
Należy uważać także na ołów - on również gromadzi się w wątrobie i nie zostaje usunięty z organizmu. Znajduje się w zanieczyszczonej żywności.
Grzyby
A dokładnie - pleśń, czyli mykotoksyny oraz aflatoksyny wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus. Mykotoksyny znajdziemy w spleśniałych produktach, natomiast aflotoksyny mogą pojawiać się w źle przechowywanych orzechach, suszonych owocach, zbożu, ale również mleku czy mięsie zwierząt karmionych zanieczyszczoną paszą. Co ważne toksyn nie zabija wysoka i niska temperatura.
Polecany artykuł:
Porady eksperta