Szkielet człowieka - budowa, funkcje, choroby oraz różnice między szkieletami kobiet i mężczyzn
Szkielet człowieka, kościec czy układ kostny to określenie wszystkich kości, które wchodzą w skład ludzkiego ciała. Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości, lecz w trakcie rozwoju osobniczego wiele z nich dopiero powstaje lub się zrasta. Dlatego noworodek ma aż 270, a nastolatek może mieć nawet 356 kości.
Szkielet człowieka waży średnio około 10 kilogramów w przypadku kobiet oraz 12 kilogramów u mężczyzn. W pierwszym okresie rozwoju kościec ma charakter łącznotkankowy, jednak już od czwartego do szóstego tygodnia życia zarodka powstają na tym podłożu odrębne ogniska chrzęstne, z których następnie powstanie kostne rusztowanie dla całego organizmu.
Spis treści
- Szkielet człowieka - budowa
- Szkielet człowieka - funkcje
- Szkielet człowieka - choroby i uszkodzenia
- Różnice w budowie szkieletu mężczyzn i szkieletu kobiet
- Szkielet człowieka – skład
Szkielet człowieka - budowa
Szkielet człowieka w największym stopniu tworzy tkanka kostna, ale współtworzy go również tkanka chrzęstna. Składa się na niego pięć kategorii kości:
- kości długie (łac. ossa longa),
- kości płaskie (łac. ossa plana),
- kości pneumatyczne (łac. ossa pneumatica),
- kości krótkie (łac. ossa brevia),
- kości różnokształtne (łac. ossa multiformia).
U dorosłego człowieka 80 kości należy do szkieletu osiowego, który tworzą czaszka, kręgosłup, żebra i mostek. Natomiast pozostałe 126 kości tworzy szkielet kończyn górnych i dolnych oraz ich obręczy.
Szkielet człowieka - funkcje
Do podstawowych funkcji ludzkiego szkieletu zalicza się:
- funkcję ochronną,
- umożliwianie ruchu,
- podtrzymywanie ciała (utrzymywanie pozycji ciała i narządów wewnętrznych, a także kształtu ciała),
- produkcję komórek krwi,
- przechowywanie minerałów,
- regulację endokrynologiczną.
Kości zapewniają narządom wewnętrznym ochronę przed uszkodzeniami. Czaszka stanowi kostną ochronę mózgu, kręgi tworzą kanał, który chroni rdzeń kręgowy, a żebra, kręgosłup i mostek tworzą kostną klatkę, która ochrania serce i płuca.
Dzięki obecności stawów i współdziałaniu mięśni szkielet umożliwia również ruch poszczególnych kończyn, jak i całego ciała. Ruchy te koordynuje układ nerwowy.
Szkielet nadaje również ludzkiemu ciału kształt i pozwala utrzymywać je w pozycji pionowej. Zapewnia również punkty zaczepienia lub podparcia dla narządów wewnętrznych. Gdyby nie klatka piersiowa, płuca mogłyby się zapaść, gdyby nie kręgosłup i miednica, jama brzuszna nie miałaby się gdzie stabilnie osadzić.
Znajdujący się wewnątrz kości szpik kostny odpowiada za wytwarzanie komórek krwi. Proces ten nazywa się hemopoezą. U dzieci zachodzi ona głównie w kościach długich, natomiast u dorosłych również w kręgach i mostku.
W szkielecie przechowywane są liczne minerały, jednak zdecydowanie najwięcej jest w nim wapnia, który stanowi jeden z głównych składników kości. Natomiast szpik kostny zawiera przede wszystkim dużo żelaza.
Komórki kości wytwarzają również hormon – osteokalcynę. Służy on m.in. do regulacji poziomu cukru we krwi, stymulacji produkcji testosteronu oraz odkładania się tłuszczu.
Szkielet człowieka - choroby i uszkodzenia
Najczęstsze urazy w obrębie szkieletu to skręcenia, zwichnięcia i złamania. Kości dotyczą jedynie te ostatnie. Szczególnie podatne są na nie małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza te chore na osteoporozę. Większa łamliwość kości wynika też u nich z naturalnego osłabienia kości na starość. Natomiast u nieletnich to efekt nie w pełni wykształconego kośćca.
Złamaniem kości określa się przerwanie ciągłości tkanki kostnej, któremu towarzyszy uszkodzenie okolicznych tkanek. Złamania kości dzielą się na otwarte (złamanie, wskutek którego złamana kość przebija skórę) i zamknięte (skóra i tkanki miękkie nad złamaniem są nienaruszone). Wyróżnia się także złamania proste (w linii złamania występują tylko dwa odłamy kostne), z przemieszczeniem odłamów kostnych (tzn. nie ma między nimi żadnego kontaktu), stawowe i pozastawowe, poprzeczne i spiralne, a nawet w kształcie motyla.
Poza złamaniami kości oraz skręceniami i zwichnięciami, które dotyczą stawów i okalających je struktur, w obrębie szkieletu często występują również zwyrodnienia i spondyloartropatie, jak m.in.:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).
Popularnymi chorobami kośćca są także:
Różnice w budowie szkieletu mężczyzn i szkieletu kobiet
Różnice w budowie męskiego i żeńskiego szkieletu są wyraźne, jednak jest ich znacznie mniej niż różnic w budowie i funkcji tkanek miękkich. Poza różnicami takimi jak rozmiar czy masa szkieletu (statystycznie większego, bardziej wytrzymałego i cięższego u mężczyzn) występują również różnice w budowie:
- czaszki,
- kości długich,
- miednicy,
- uzębienia.
Różnice w budowie czaszki widać najlepiej w środkowej linii karku, na wyrostku sutkowatym kości skroniowej, łuku brwiowym oraz podbródku. Nieco subtelniejsze różnice można także dostrzec w uzębieniu, dotyczy to zwłaszcza kłów.
Męskie kości długie są zazwyczaj większe i cięższe niż kości długie kobiet. Mężczyźni mają również silniejsze miejsce przyczepów mięśniowych, co ułatwia im posiadanie większej masy mięśniowej.
Najwięcej znaczące różnice dotyczą jednak miednicy. U kobiet jest ona szersza i ma mocniej zakrzywioną do wewnątrz kość krzyżową. Dzięki temu tworzy konstrukcję przypominającą lejek, która pomaga dziecku przebyć drogę od macicy do kanału rodnego i ułatwia poród.
Szkielet człowieka – skład
W skład szkieletu człowieka wchodzą kości głowy, które dzielą sią na kości mózgoczaszki i kości twarzoczaszki.
Kości mózgoczaszki to:
- kość czołowa,
- kość ciemieniowa prawa i lewa,
- kość potyliczna,
- kość skroniowa prawa i lewa,
- kość klinowa,
- kość sitowa.
Kości twarzoczaszki to:
- kość nosowa,
- przegroda nosowa (lemiesz, blaszka pionowa kości sitowej),
- kość łzowa,
- kość jarzmowa,
- podniebienie kostne,
- szczęka (kość szczękowa),
- żuchwa,
- kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko, strzemiączko).
Kolejną ważną grupę kości stanowią kości tułowia:
- kręgosłup (7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i 3 do 5 kręgów ogonowych, a więc łącznie od 32 do 34 kręgów),
- żebra (12 par),
- mostek.
Kości kończyny górnej dzielą się na:
- kości obręczy kończyny górnej (łopatki i obojczyki),
- ramię (kość ramienna),
- przedramię (kość promieniowa, kość łokciowa),
- rękę.
Rękę z kolei tworzą:
- nadgarstek (kość łódeczkowata, kość księżycowata, kość trójgraniasta, kość grochowata, kość czworoboczna większa, kość czworoboczna mniejsza, kość główkowata, kość haczykowata),
- kości śródręcza,
- palce (paliczki): kciuk, palec wskaziciel, palec środkowy, palec obrączkowy, palec mały.
Na kości kończyny dolnej składają się:
- obręcz kończyny dolnej (potocznie zwana miednicą i dzieląca się na miednicę mniejszą i większą. W skład miednicy wchodzą: kość biodrowa, kość kulszowa, kość łonowa i spojenie łonowe),
- kość udowa,
- rzepka,
- goleń (kość piszczelowa, kość strzałkowa),
- stopa.
Stopa zbudowana jest natomiast z następujących kości:
- kości stępu (kość skokowa, kość piętowa, kość łódkowata, kości klinowate, kość sześcienna),
- kości śródstopia,
- kości palców (wśród nich także paluch).
Bibliografia
Bochenek A., Reicher M., „Anatomia człowieka”, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Porady eksperta