Cewka moczowa - budowa żeńskiej i męskiej cewki moczowej
Cewka moczowa umożliwia nam oddawanie moczu. Jest nieco inaczej zbudowana u kobiet niż u mężczyzn. I właśnie te różnice anatomiczne mogą zwiększać podatność na niektóre choroby. Przeczytaj, jakie części cewki moczowej wyróżniamy, jak długa jest cewka moczowa i na czym polega spodziectwo.
Cewka moczowa jest ostatnim elementem dróg moczowych. Mocz powstały w nerkach poprzez moczowody trafia do pęcherza moczowego, a następnie, przy udziale silnie napiętego zwieracza, wydostaje się na zewnątrz przez specjalny przewód, czyli cewkę. Początek tego przewodu znajduje się na dnie pęcherza moczowego – ujście wewnętrzne cewki. Zaś jego zakończenie (ujście zewnętrzne) różni się u obu płci. W związku z obecnością narządów rozrodczych, usytuowanie pęcherza moczowego, wielkość, kształt oraz położenie cewki moczowej są inne u kobiet i mężczyzn.
Spis treści
Cewka moczowa kobiety
U kobiet cewka moczowa ma długość 3-6 cm i ujście zewnętrzne tego przewodu znajduje się na brodawce cewkowej położonej w tzw. przedsionku pochwy. Kobieca cewka moczowa jest nie tylko krótsza, ale i nieco szersza niż męska.
Cewkę moczową żeńską dzielimy na następujące części:
- Śródścienną, biegnącą w ścianie pęcherza moczowego
- Miedniczną
- Przeponową
- Podprzeponową (ujście w przedsionku pochwy)
Cewka moczowa jest położona równolegle do przedniej ściany pochwy. Wysłana jest, nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, który wraz z podściełającą go tkanką łączną tworzy błonę śluzową. Dalej (ku zewnętrznej) znajdują się dwie warstwy mięśni gładkich: wewnętrzna – podłużna oraz zewnętrzna – okrężna. Ta ostania przechodzi w mięsień zwieracz cewki (mięsień poprzecznie prążkowany). Znacznie mniejsza długość cewki moczowej żeńskiej stwarza dogodniejsze warunki rozwoju infekcji wstępującej dróg moczowych w porównaniu z cewką męską.
Przeczytaj: Jak uniknąć infekcji dróg moczowych
Cewka moczowa mężczyzny
Cewka moczowa męska jest znacznie dłuższa niż kobieca – ma 18-20 cm – i jej ujście zewnętrzne znajduje się na czubku żołędzi prącia.
Poza funkcją wyprowadzania moczu pełni również funkcję wyprowadzania nasienia – łączy się z układem rozrodczym. Dlatego jest nazywana cewką moczowo –płciową. Cewka moczowa męska wyścielona jest, podobnie jak pęcherz moczowy, nabłonkiem wielorzędowym sześciennym, który przechodzi w dalszych odcinkach w nabłonek wielorzędowy walcowaty. Poniżej znajdują się dwie warstwy mięśni: wewnętrzna – podłużna oraz zewnętrzna – okrężna. Całość otacza przydanka (tkanka łączna właściwa).
Cewkę moczową mężczyzny dzieli się na następujące części:
- Śródścienną – biegnącą w ścianie pęcherza moczowego
- Sterczową – przebiegającą przez gruczoł krokowy (prostatę)
- Błoniastą – przebijającą przeponę moczowo-płciową
- Gąbczastą – biegnącą luźno w kroczu pod spojeniem łonowym, przez ciało gąbczaste prącia, uchodzącą fizjologicznie na końcu żołędzi prącia.
W przypadkach wad rozwojowych, np. spodziectwa – gąbczasta część cewki uchodzi na dolnej powierzchni prącia; w przypadku wierzchniactwa – uchodzi na górnej powierzchni prącia.
Przeczytaj: Zwężenie cewki moczowej: przyczyny, objawy, leczenie
Porady eksperta