Wakacyjna apteczka alergika. Jakie leki na alergię zabrać na urlop?
Krople do oczu, leki przeciwhistaminowe, tabletki, spraye, balsam na podrażnienia ... By złagodzić objawy uczulenia alergik na co dzień potrzebuje wielu różnych specyfików. Ale na wakacjach wcale tak być nie musi - a wakacyjna apteczka alergika wcale nie musi zajmować połowy bagażu. Wystarczy, że spakujesz to, co naprawdę może ci się przydać. Jakich zatem preparatów i leków nie powinno zabraknąć w apteczce alergika?
Każdy alergik wyjeżdżając na wakacje musi zabrać ze sobą zestaw leków, zapisanych przez lekarza, które przyjmuje na co dzień lub w razie zaostrzenia objawów alergii. Jednak oprócz nich warto pamiętać również o preparatach, które mogą się przydać zupełnie niespodziewanie - na przykład wtedy, kiedy podczas urlopu dojdzie do reakcji uczuleniowej na zupełnie inny alergen lub wystąpi tzw. alergia krzyżowa.
Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji ani się przed nimi zabezpieczyć - chociażby dlatego, że wtedy leki i preparaty na alergię zajęłyby większość bagażu. Wakacyjna apteczka alergika powinna być więc mądrze skomponowana.
Spis treści
- Wakacyjna apteczka alergika - leki, które bierzesz na co dzień
- Wakacyjna apteczka alergika - krople do oczu
- Wakacyjna apteczka alergika - preparaty na katar sienny
- Wakacyjna apteczka alergika - krem przeciwsłoneczny
- Wakacyjna apteczka alergika - preparat na podrażnienia słoneczne
- Wakacyjna apteczka alergika - repelent na owady
- Wakacyjna apteczka alergika - ampułkostrzykawka z adrenaliną
- Wakacyjna apteczka alergika - środek łagodzący ukąszenia
- Wakacyjna apteczka alergika - preparat do stosowania miejscowego
Wakacyjna apteczka alergika - leki, które bierzesz na co dzień
To podstawa apteczki, którą zabierzesz ze sobą na urlop. Warto więc pamiętać, by przed wyjazdem zaopatrzyć się w zapas leków, który wystarczy na cały pobyt z lekkim zapasem - zwłaszcza, jeśli wybierasz się za granicę.
Mimo, że receptę można teraz uzyskać w wersji elektronicznej, nie wszędzie można ją będzie szybko zrealizować - problem z dostępnością specjalistycznych leków może być zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
Wakacyjna apteczka alergika - krople do oczu
Złagodzą swędzenie, zaczerwienienie, suchość i inne objawy alergii w okolicy oczu. Preparaty tego typu zawierają różne substancje czynne o działaniu przeciwhistaminowym.
Ich rodzaj warto przed wyjazdem ustalić z lekarzem, który dopasuje najlepszy preparat (również spośród tych dostępnych bez recepty). Jeśli tam, gdzie jedziesz, zamierzasz korzystać z basenu, do apteczki warto spakować również inny rodzaj kropli: takie, które przydadzą się w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu (i uszu), do których może dojść po kąpieli w basenie.
Wakacyjna apteczka alergika - preparaty na katar sienny
Na urlop warto zabrać również preparat obkurczający naczynia błony śluzowej nosa - może się przydać zwłaszcza, jeśli większość czasu będziesz spędzać w plenerze. Środki tego typu łagodzą alergiczny nieżyt nosa (katar sienny). Dostępne są w postaci donosowej (aerozole do nosa o miejscowym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym) lub doustnej.
Te, które powinien brać pod uwagę alergik, oprócz substancji obkurczających śluzówki mają w składzie również substancje przeciwhistaminowe. Może ci się również przydać morska woda w sprayu.
Wakacyjna apteczka alergika - krem przeciwsłoneczny
Zabezpieczy skórę przed promieniowaniem, zmniejszy również ryzyko wystąpienia alergii na słońce, objawiającej się bardzo dokuczliwą, swędzącą, drobną pokrzywką. Alergikom zalecane są kremy z filtrem fizycznym, które nie pochłaniają promieniowania, lecz niczym tarcza odbijają je od skóry, z faktorem ochronnym SPF 50+. Najłatwiej kupić je w aptece.
Wakacyjna apteczka alergika - preparat na podrażnienia słoneczne
Łagodzący balsam albo krem przyda się również, jeżeli nie zamierzasz się opalać. Nawet podczas spaceru skóra łapie promienie słoneczne - także wtedy, kiedy wcześniej posmarujesz się kremem z filtrem. W kosmetykach po opalaniu są silne substancje łagodzące podrażnienia i przyspieszające regenerację skóry. Przed zakupem upewnij się tylko, że krem nie ma w składzie niczego, co cię uczula.
Wakacyjna apteczka alergika - repelent na owady
Dobry środek chroniący przed ukąszeniami owadów to podstawa, jeśli masz alergię na jad owadów. Najczęściej występuje alergia na jad owadów błonkoskrzydłych (pszczół, os, szerszeni). Przed nimi trudno ochronić się za pomocą jakiegokolwiek preparatu - trzeba po prostu uważać.
Repelent przyda ci się, by odstraszyć komary, meszki i inne dokuczliwe owady, których ugryzienia mogą powodować odczyn alergiczny - swędzący bąbel, który długo się goi, rumień, czasem obrzęk.
Wakacyjna apteczka alergika - ampułkostrzykawka z adrenaliną
Każdy, kto ma alergię, może być narażony na bardzo silną reakcję alergiczną - wstrząs anafilaktyczny. Reakcja ta może zagrażać życiu, w jej trakcie dochodzi bowiem do gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego krwi. Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się po kontakcie z alergenem, np. po użądleniu osy lub pszczoły, zażyciu leku itp.
Gdy do niego dojdzie, osoba doświadczająca wstrząsu musi jak najszybciej dostać adrenalinę (lek musi zostać domięśniowo wstrzyknięty w udo). Ampułkostrzykawka z adrenaliną jest dostępna tylko na receptę.
Wakacyjna apteczka alergika - środek łagodzący ukąszenia
Swędzenie po ukąszeniu komara czy meszki jest dokuczliwe, a u osób z alergią (niekoniecznie na jad owadów) może dość długo się utrzymywać. W takim przypadku przyda ci się preparat po ukąszeniach do nakładania na skórę, zawierający substancje hamujące działanie histaminy (odpowiadającej za wystąpienie reakcji alergicznej).
Wakacyjna apteczka alergika - preparat do stosowania miejscowego
Warto zabrać ze sobą również maść lub krem ze sterydem, które mogą ci się przydać w razie wystąpienia wyprysku kontaktowego. Mają one silne działanie przeciwzapalne i szybko zmniejszają objawy alergii. Większość tego typu preparatów przepisywana jest na receptę.
Polecany artykuł:
Porady eksperta