Szczepionka podjęzykowa - bezpieczny sposób leczenia alergii u dzieci
Szczepionki podjęzykowe, w formie tabletek czy kropli, są obecnie najnowocześniejszą dostępną metodą leczenia alergii u dzieci od 5. roku życia. Odczulanie podjęzykowe jest metodą odczulania, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. W Polsce odczulające szczepionki podjęzykowe stosuje się wciąż w bardzo małych ilościach. Jakie są zalety leczenia alergii szczepionką podjęzykową?
Spis treści
- Szczepionka podjęzykowa - sposób podania
- Szczepionka podjęzykowa - etapy terapii
- Szczepionka podjęzykowa - przeciwwskazania
- Szczepionka podjęzykowa - skutki uboczne
- Szczepionka podjęzykowa w leczeniu alergii dzieci - zdaniem ekspertów
Szczepionka podjęzykowa to nowoczesna metoda leczenia alergii u dzieci od 5. roku życia i u dorosłych. Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek podjęzykowych zostały potwierdzone klinicznie. Zaletą doustnego odczulania jest wygoda podczas stosowania, ze względu na możliwość przyjmowania szczepionki samodzielnie w domu, co znacznie ogranicza konieczność ciągłych wizyt u lekarza.
Szczepionka podjęzykowa - sposób podania
Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.
- Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.
- Tabletki to dziś najnowocześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.
Szczepionka podjęzykowa - etapy terapii
Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów:
- Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.
- Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej. W przypadku alergenów całorocznych (np. roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, na pyłek drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe, może być prowadzone okołosezonowo, kilka miesięcy w roku. Aby odczulanie było skuteczne, musi trwać minimum 3 lata.
Czytaj też: Immunoterapia - co to jest? Na czym polega immunoterapia?
Szczepionka podjęzykowa - przeciwwskazania
Immunoterapia podjęzykowa jest bezpieczną formą leczenia alergii. Jednak ze względu na jej doustne podanie, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Choć doustne podani alergenu nie zawsze musi powodować skutki uboczne i negatywny wpływ na zdrowie, lepiej zaprzestać stosowania szczepionki podjęzykowej w przypadku:
- zapalenie jamy ustnej
- zapalenie gardła
- zabiegów stomatologicznych
- zaburzeń żołądkowo-jelitowych
- zaostrzenia astmy
Czytaj też: Alergiczne testy z krwi - wskazania, przebieg, wyniki
Szczepionka podjęzykowa - skutki uboczne
Szczepionki podjęzykowe, mogą powodować reakcje niepożądane. Ze względu na to, że kolejne dawki szczepionki podawane są samodzielnie w domu, lekarz powinien dokładnie zapoznać pacjenta z dawkowaniem oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Choć skutki uboczne w czasie podawania szczepionki podjęzykowej pojawiają się stosunkowo rzadko, warto wiedzieć, jakie objawy powinny obudzić naszą czujność. Należą do nich:
- obrzęk warg
- świąd błony śluzowej
- zaostrzenie astmy
- nieżyt nosa
- zaczerwienienie spojówek
- pokrzywka
Czytaj też: Immunoterapia swoista w leczeniu alergii
Szczepionka podjęzykowa w leczeniu alergii dzieci - zdaniem ekspertów
- Immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin i znakomicie sprawdza się w odczulaniu dzieci. Pacjent stosuje szczepionkę samodzielnie w domu, pozostając w kontakcie z alergologiem, który nadzoruje leczenie - tłumaczy prof. Kuna.
Prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik Centrum Alergologii w Łodzi, jeden z najbardziej doświadczonych alergologów w Polsce, z powodzeniem stosuje leczenie alergii za pomocą szczepionki podawanej w kroplach i tabletkach. Jego zdaniem jest to metoda równie skuteczna co szczepionka w zastrzykach, a zdecydowanie bardziej bezpieczna i przyjazna pacjentowi.
- Co prawda krople i tabletki są droższe niż zastrzyki, ale różnica ta często jest pozorna. Weźmy pod uwagę to, że wielu pacjentów musi przyjeżdżać do specjalisty z odległych miast. Wiąże się to z wydatkami na bilety czy benzynę, często nieobecnością w pracy lub szkole, czasami kosztami wizyty. Jeśli porównać koszty takich comiesięcznych podróży, w przypadku odczulania zastrzykami, z ceną szczepionki stosowanej w domu okazuje się, że w skali roku niewiele się one różnią – mówi prof. Krzysztof Buczyłko.
Czytaj też: Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Materiały prasowe serwisu www.odczulanie.info.pl
Porady eksperta