Orzechy piorące, ocet i marchewka eko - czyli świat bez sinic
Orzechy piorące zamiast proszku z fosforanami, warzywa bez pestycydów, żywność bez poprawiaczy - jaki to ma związek z wodą bez kożucha sinic? Ogromny. Sinice kochają fosforany, a te są w proszkach do prania i odpadach po produkcji żywności. Ekologia to nie kaprys, tylko konieczność.
Co trzecie dziecko w wieku do 14 lat umiera z powodu zdegradowanego środowiska - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Nie ma na co czekać. Trzeba się uczyć żyć ekologicznie. Plaga sinic, nowotwory, choroby autoimmunologiczne i alergie nie biorą się z niczego. Badania naukowe pokazują, że w naszych organizmach odkładają się resztki pestycydów (środki do zwalczania szkodników roślin) i herbicydów (rodzaj pestycydów stosowany do zwalczania chwastów). Zespół naukowców z Instytutu Bakteriologii i Mykologii Uniwersytetu w Lipsku pod kierunkiem prof. Moniki Krueger przepadał grupę osób nie związanych z rolnictwem – czyli konsumentów roślin. U wszystkich wykryto złogi pestycydów i herbicydów. A substancje te mogą uszkodzić nasz genom i zwiększają podatność na choroby nowotworowe.
Sinice hodowane na fosforanach
Fosforany, które są w proszkach do prania oraz stosuje się je jako emulgatory, regulatory kwasowości oraz stabilizatory (np. w coli i twardych serach E-451 i E-452) prowokują rozrost fitoplanktonu w wodzie (np. sinic). Powstające na powierzchni kożuchy odbierają tlen innym organizmom i naruszają równowagą ekologiczną jezior i mórz. A nam psują wakacje i zagrażają, np. zapaleniem skóry jeśli mimo wszystko wejdziemy do wody, bo część sinic jest toksyczna. Poza tym fosforany dostają się do organizmów ryb. Dla człowieka nadmiar fosforanów w żywności jest bardzo szkodliwy. Naraża nas na zaburzenia równowagi wapniowo-fosforowej co skutkuje osteoporozą, poza tym zakłóca funkcjonowanie układu nerwowego, przyczynia się do rozwoju alergii, raka płuc, a także niewydolności nerek. A fosforany to jedna zaledwie substancja, która dostaje się do środowiska pod wpływem naszej działalności.
Jak prowadzić zielony dom?
Ekologicznie nie musi znaczyć drogo. Obniżenie cen ekologicznych towarów - żywności, kosmetyków, środków czystości, a nawet ubrań zależy od nas. Jeśli więcej będziemy kupować takich artykułów omijając masową produkcję pełną konserwantów, barwników, sztucznych nawozów, chemicznych wypełniaczy, spulchniaczy i poprawiaczy smaku - zmusimy producentów do przestawienia linii produkcyjnych na bardziej zielone. To wymaga pewnego wysiłku. Po pierwsze zdobycia wiedzy i uważnego śledzenia etykiet towarów. Nie możemy się dawać złapać na piękne słówka: chleb wiejski, szynka babuni, zdrowe jaja, jaja ekologiczne, z chowu ściółkowego. Trzeba czytać etykiety, analizować skład, zawartość różnych E, czytać stempelki na jajkach - inaczej producenci będą nas robić w balona jak dotąd. A tu przecież chodzi o nasze zdrowie i naszych dzieci.
Orzechy zamiast proszku, ocet zamiast płynu do czyszczenia
Po drugie warto wprowadzać zmiany w naszych codziennych czynościach. Orzechy piorące zawierają naturalne substancje myjące, biodegradowalne i nieszkodliwe dla środowiska. Wrzuca się kilka orzechów w woreczku do bębna pralki i gotowe. Do bardzo zabrudzonego prania to może nie wystarczyć. Ale są silniejsze płyny i proszki do prania zawierające naturalne detergenty z orzechów piorących właśnie, z kokosa czy naszej mydlnicy lekarskiej. Wspaniałe połączenie natury i nowoczesnej technologii. Środki czystości też nie muszą zawierać agresywnych składników. Ocet i soda doskonale radzą sobie z zabrudzeniami w kuchni i łazience. Ale można sięgnąć też po opracowane w oparciu o naturalne składniki płyny, żele i proszki ekologiczne. Także kupowanie kosmetyków organicznych to nie tylko dbanie o naszą własną skórę, ale również o środowisko. Produkcja kosmetyków ekologicznych, na każdym etapie – od wytwarzania i pozyskiwania składników po finalne wytworzenie kremu czy balsamu oraz jego opakowania jest prowadzona ze szczególą dbałością o środowisko.
Oszczędności wody i prądu
Ekologia rodzi się z drobnych kroczków. Na przykład: jeśli będziesz zakręcać wodę podczas mycia zębów zaoszczędzisz 9 l na minutę. Gdy będziesz całkowicie wyłączać telewizor, radio, sprzęt odtwarzający płyty zamiast pozostawiać je na stand by-u, zaoszczędzisz 474 kWh w skali roku. Ocieplając dom, by zmniejszyć ucieczkę ciepła lub inwestując w dom nie tylko zatrzymujący ale też odzyskujący ciepło gigantycznie zmniejszysz nie tylko rachunki za ogrzewani, ale też zużycie prądu, a tym samym ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.