Objawy alergii. Od tego, na co masz uczulenie, zależą objawy alergii
Objawy alergii mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju alergenu oraz jego stężenia. Do objawów alergii zalicza się więc zarówno katar i łzawienie oczu, jak i biegunki, obrzęk Quinckego czy wstrząs anafilaktyczny. Jakie są najczęstsze objawy alergii? Jakie objawy dają poszczególne alergie? Jakie są miejscowe objawy alergii, a które objawy zalicza się do ogólnoustrojowych objawów alergii?
Objawy alergii nie zawsze są charakterystyczne i często mogą być mylone choćby z przeziębieniem. Poza tym objawy alergii czasem nie jest łatwo skojarzyć z tym, co cię uczula. Bo to, że masz wysypkę, nie znaczy, że masz alergię kontaktową - pokrzywka może być na przykład objawem alergii na białka mleka krowiego. Inaczej też będzie objawiać się alergia na gluten, psa czy kurz.
Spis treści
- Objawy alergii - rodzaje i objawy chorób alergicznych
- Objawy alergii - jak objawia się alergia?
- Jakie objawy dają poszczególne alergie?
- Objawy alergii - ogólnoustrojowe
Objawy alergii - rodzaje i objawy chorób alergicznych
Objawy alergii wiążą się zazwyczaj z określonymi częściami ciała:
- nos - katar alergiczny (sienny)
- zaczerwienienie nosa
- uporczywy wyciek wydzieliny z nosa
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- kichanie
- oczy - zapalenie spojówki
- skóra - pokrzywka atopowa i atopowe zapalenie skóry
- świąd
- bąble
- wyprysk
- bladość
- suchość skóry
- układ oddechowy - astma oskrzelowa
- układ pokarmowy - alergia pokarmowa
Objawy alergii - jak objawia się alergia?
Objawy alergii pojawiają się nagle, jednak wcale nie są takie oczywiste. U różnych osób alergia może się objawić na wiele sposobów, w zależności od jej typu. Jeśli nie jest to alergia utajona, to objawy pojawiają się szybko, niedługo po bezpośrednim kontakcie z alergenem.
Jedak postawienie diagnozy wcale nie jest proste. Zwykły katar lub kaszel nie wskaże nam na co jesteśmy uczuleni. Warto jednak obserwować swoje reakcje na podstawie sytuacji. Jeśli objawy takie jak kaszel czy zaczerwienienie oczu nasilą się w przypadku kontaktu ze zwierzęciem, podejrzenie może paść na alergię na sierść.
Podobnie w przypadku odkurzania - jeśli objawy alergii stają się bardziej uporczywe podczas odkurzania, można przypuszczać, że spowodowane jest to alergią na roztocza.
Znacznie trudniej natomiast zdiagnozować alergię na pyłki lub alergie pokarmowe, ponieważ bardzo często w ich przypadku dochodzi do reakcji krzyżowych. W przypadku zauważenia u siebie uporczywych objawów, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy alergiczne, pozwalające na wykrycie źródła alergii, wdrożenia odpowiedniego leczenia, a w rezultacie zminimalizowania jej objawów.
Czytaj też:
- Alergiczne testy z krwi - wskazania, przebieg, wyniki
- Testy prowokacyjne - wskazania, przebieg, przeciwwskazania
- IgE alergenowo swoiste w diagnostyce alergii
Jakie objawy dają poszczególne alergie?
- alergia na roztocza
- poranne uczucie zatkania nosa
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- z czasem mogą pojawić się objawy astmy - przede wszystkim jej nocne ataki
- alergia na pyłki roślin
- głównym objawem jest katar sienny
- napady kichania
- świąd nosa
- łzawieniem spojówek
- niekiedy wyprysk skórny
- uczulenie na sierść zwierząt
- zaczerwienienie spojówek
- łzawienie
- niekiedy także katar
- kichanie
- objawy pojawiają się przy kontakcie z sierścią, złuszczonym naskórkiem, śliną, moczem, czyli również wtedy, gdy zwierzęcia nie ma w pobliżu
- objawy alergii na pleśnie
- zapalenie krtani
- świszczący oddech
- duszności
- nieżyt nosa
- alergie pokarmowe
- pokrzywka
- atopowe zapalenie skóry
- nudności
- biegunki.
Objawy alergii - ogólnoustrojowe
Reakcje ogólnoustrojowe są stosunkowo rzadkie, ale bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim dochodzi do nich u osób uczulonych na jad pszczoły, osy czy szerszenia.
Objawy te mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują obrzękiem Quinckego czy wstrząsem anafilaktycznym, w wyniku którego może dojść do poważnych problemów zdrowotnych.
Objawy wstrząsu anafilaktycznego to: zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego, zapaść, przyspieszenie tętna, utrata przytomności, obrzęk krtani lub świszczący oddech.
Wstrząsu anafilaktycznego w żadnym wypadku nie można lekceważyć! Jeśli nie zostanie natychmiast udzielona właściwa pomoc, tak ostra reakcja alergiczna może zakończyć się śmiercią.
Obrzęk Quinckego (inaczej obrzęk naczynioruchowy) jest podobny do pokrzywki, jednak znacznie głębiej umiejscowiony. W przypadku obrzęku naczynioruchowego dochodzi do obrzęku tkanek znajdujących się pod skórą, najczęściej w okolicach twarzy. Najbardziej niebezpieczny jest obrzęk błon śluzowych w okolicy krtani. Może powodować trudności w przełykaniu, bóle głowy, mroczki przed oczami, a nawet obrzęk mózgu.
Porady eksperta