NAWILŻACZ POWIETRZA: jak z niego korzystać?

2020-02-07 11:48

Nawilżacz powietrza jest wręcz niezbędny w sezonie grzewczym, bo gdy powietrze w domu wysuszone jest przez kaloryfery, wysycha również śluzówka - a to jeden z powodów infekcji układu oddechowego. Jak działa nawilżacz powietrza, jak wybrać nawilżacz powietrza i jak z niego korzystać?

NAWILŻACZ POWIETRZA: jak z niego korzystać?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nawilżacz powietrza: jak skutecznie nawilżyć powietrze?
  2. Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
  3. Cechy, które ma dobry nawilżacz powietrza
  4. Jak korzystać z nawilżacza powietrza?

Nawilżacz powietrza jest niezastąpiony, pod warunkiem, że wiesz jak z niego właściwie korzystać. Dlaczego? Śluzówka gardła i nosa chroni nasze drogi oddechowe przed bakteriami, wirusami, kurzem i pleśniami. Na jej powierzchni znajdują się bowiem miliony rzęsek, które wymiatają na zewnątrz nieproszonych gości, czyli drobiny zanieczyszczonego powietrza. Gdy śluzówka jest wilgotna, system działa sprawnie. Gdy wysycha, ruchy rzęsek ustają i do płuc trafia więcej zanieczyszczeń. 

Nawilżacz powietrza: jak skutecznie nawilżyć powietrze?

Śluzówka nadmiernie wysycha już wtedy, gdy wilgotność otoczenia wynosi nieco poniżej 40 proc. Tymczasem zimą wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych spada nawet do 10 proc.! W takiej sytuacji nie wystarczą mokre ręczniki rozłożone na kaloryferze ani pranie rozwieszone w sypialni.

Niewystarczające mogą okazać się również parowniki - niewielkie naczynia z wodą (także rodzaj plastikowych ramek z papierowymi wkładami w środku) - które wieszamy na grzejnikach. W ten sposób bowiem tylko nieznacznie podniesiemy wilgotność. Z parowników można odparować zaledwie od 0,5 do 2,5 litra wody na dobę - i to pod warunkiem, że będziemy stale uzupełniać jej poziom.

To stanowczo zbyt mało, by poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Konieczne są bardziej radykalne środki zaradcze. Najlepiej więc sprawić sobie nawilżacz powietrza. 

    Ważne

    Zwykłe urządzenia nawilżające są bezpieczne dla alergików, ale mgiełka z nawilżacza ultradźwiękowego może u niektórych osób wywoływać reakcje uczuleniowe.

    Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

    W sklepach AGD można kupić tzw. tradycyjny, inaczej parowy nawilżacz powietrza, który pod ciśnieniem wyrzuca ciepłą parę wodną, i nawilżacz ultradźwiękowy - woda jest rozpylana w postaci lekkiej mgiełki, a także nawilżacz ewaporacyjny, który również emituje parę wodną, ale w przeciwieństwie do nawilżacza parowego ma ona neutralną temperaturę. Wydajność urządzenia zależy od jego mocy (20-400 W) i od pojemności zbiornika. Przykład: 5-litrowy zbiornik nawilżacza o mocy 40 W wystarcza na ok. 16 godzin ciągłej pracy. 

    Nawilżacz może być wyposażony w różne rodzaje filtrów, np. odwapniający wodę lub cyrkulacyjny, odpowiedzialny za efektywne rozprowadzanie cząsteczek wody w powietrzu.

    Niektóre nawilżacze mają regulator stopnia pracy oraz higrometr - specjalne urządzenie mierzące wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dostosowujące do niej swoją pracę. 

    Cechy, które ma dobry nawilżacz powietrza

    • jest dobrany do wielkości pomieszczenia,
    • jest zautomatyzowany - sam dostosowuje intensywność nawilżania do warunków panujących w mieszkaniu,
    • ma odpowiednie zabezpieczenia (nie zniszczy się nawet wtedy, gdy zapomnimy dolać wody do zbiornika).

    Jak korzystać z nawilżacza powietrza?

    Niewłaściwie używany nawilżacz powietrza może nie tylko nie spełnić swojej funkcji, ale nawet zaszkodzić zdrowiu: źle ustawiony nie nawilży powietrza w optymalny sposób, a za rzadko czyszczony stanie się źródłem bakterii, grzybów i alergenów. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie go używać.

    Wiele przydatnych informacji znajdziesz w instrukcji obsługi swojego sprzętu i to nią należy kierować się w pierwszej kolejności. Jeśli zaś chodzi o ogólne zasady stosowania nawilżaczy powietrza to:

    • Nawilżacz powietrza trzeba ustawić w odpowiednim miejscu – jakim, to zależy od sposoby jego działania. Nawilżacz parowy lub ultradźwiękowy powinien stać w odległości co najmniej pół metra od ścian i mebli: zarówno ciepła para, jak i rozdrobnione cząsteczki pary wodnej mogą sprawić, że ściany zawilgotnieją, a meble zaczną puchnąć i rozklejać się. Nawilżacze ewaporacyjne mogą stać blisko ścian, a niektórzy producenci wręcz to zalecają ze względu na sposób, w jaki nawilżone powietrze wydmuchiwane jest z urządzenia i w jaki następnie krąży dookoła pomieszczenia. W każdym przypadku nawilżacz musi stać na stabilnej powierzchni, z dala od tkanin i tapicerowanych mebli, które mogą nasiąkać wodą, a także z dala od źródeł ciepła, które mogą osłabić funkcję nawilżającą.
    • Przed uruchomieniem nawilżacza po raz pierwszy warto gruntownie wysprzątać mieszkanie, usuwając kurz, który zgromadził się w trudno dostępnych miejscach – wysoka wilgotność powietrza to większe ryzyko namnażania się roztoczy kurzu domowego, a więc i rozwoju alergii na kurz.
    • Do  nawilżacza powietrza należy wlewać wodę zdatną do picia, która nie jest zanieczyszczona drobnoustrojami.  Powinna to być zwykła woda z kranu, albo woda destylowana, jeśli producent dopuszcza taką możliwość w instrukcji (ta druga jest lepsza, gdyż dzięki temu, że została pozbawiona soli mineralnych, nie pozostawia w pojemniku na wodę białego osadu).
    • Nawilżacz powietrza powinien pracować dotąd, aż poziom wilgotności w pomieszczeniu osiągnie zalecaną wartość, czyli ok. 50 proc. Czas pracy urządzenia zależy od  modelu i wielkości pomieszczenia, a w ocenie tego, czy powietrze w pomieszczeniu jest optymalnie nawilżone, pomoże higrometr (bądź wbudowany w nawilżacz, bądź ustawiony oddzielnie).
    • Nawilżacz powietrza z higrometrem uruchamia się i wyłącza automatycznie, może być więc włączony przez cały czas. Nawilżacz bez tej opcji należy wyłączyć po czasie zaleconym przez producenta, gdyż zbytnia wilgotność w pomieszczeniu to z kolei duże ryzyko tworzenia się pleśni i grzybów. 
    • Nawilżacz powietrza trzeba regularnie i odpowiednio czyścić, w sposób zalecony przez producenta. Wodę w nawilżaczu trzeba codziennie wymieniać, a pojemnik myć. Jeśli nawilżacz ma filtr, trzeba go czyścić lub wymieniać w sposób zalecony przez producenta.