Natychmiast pozbądź się tego przedmiotu. Ukryte źródło alergii w twojej sypialni

2024-10-03 14:42

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do nocnego wypoczynku, jednak często spędzamy tam również czas w ciągu dnia. Z tego względu chcemy, aby wystrój tego pomieszczenia był przytulny. Niestety, jest jeden element, który powinien zniknąć z sypialni, to prawdziwy magazyn brudu i szkodliwych mikroorganizmów.

Natychmiast pozbądź się tego przedmiotu. Ukryte źródło alergii w twojej sypialni
Autor: Getty Images

Dlaczego warto pozbyć się poduszek dekoracyjnych?

Poduszki dekoracyjne, które rzadko są prane, stają się schronieniem dla roztoczy. Każde dotknięcie lub oparcie się o nie sprawia, że w powietrze unoszą się drobinki kurzu.

U wielu osób niemal natychmiast pojawia się reakcja alergiczna, w postaci kichania, kaszlu, kataru lub zatkanego nosa, łzawienia i swędzenia oczu. Długotrwałe narażenie na alergeny może również nasilać objawy astmy, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych.

Na powierzchni tych poduszek gromadzą się także bakterie i grzyby, co w przypadku osłabionego układu odpornościowego kończy się infekcją.

Te szkodliwe mikroorganizmy mogą też wywoływać różnorodne problemy zdrowotne, w tym infekcje skóry, stany zapalne czy nawet poważniejsze choroby układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie zatok czy płuc. Kontakt skóry z poduszkami pełnymi mikroorganizmów może prowadzić do pogorszenia stanu cery, pojawienia się wyprysków, wysypki, podrażnienia czy zaczerwienienia.

Jednym z największych zagrożeń związanych z niepranymi poduszkami dekoracyjnymi jest ich wpływ na układ oddechowy. Roztocza, bakterie i grzyby, unoszące się w powietrzu przy każdym kontakcie z tym elementem ozdobnym, mogą prowokować napad astmy, suchego kaszlu lub duszności. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby chore na astmę czy POChP.

Poradnik Zdrowie - Alergie

Jak dbać o poduszki dekoracyjne?

Aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z poduszkami dekoracyjnymi warto wprowadzić kilka prostych zasad. Najważniejsze jest regularne pranie poszewek co 1-2 tygodnie. Jeśli poduszki nie mają zdejmowanych pokrowców należy czyścić je zgodnie z zaleceniami producenta lub wymienić na takie, ze zdejmowanymi poszewkami.

Warto również regularnie wietrzyć poduszki na świeżym powietrzu, co pomoże zmniejszyć wilgoć i zapobiec gromadzeniu się roztoczy. Jeśli pranie co tydzień lub dwa jest uciążliwe, można spróbować zamrozić poduszki na kilka godzin, co pomoże w zabiciu roztoczy. Dobrym pomysłem jest również częste odkurzanie poduszek, by pozbyć się drobinek kurzu z ich powierzchni.