Jak złagodzić objawy alergii? Skuteczne leki na alergię
Skuteczne leki na alergię znajdziesz w każdej aptece. Alergicy mają do wyboru aerozole do nosa, krople do oczu, maści, tabletki. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze można kupić też bez recepty. Zanim któryś wybierzesz, warto wiedzieć, że różnią się składem i działaniem.
Spis treści
- Leki hamujące reakcję alergiczną
- Leki na alergię trzeciej generacji
- Leki przeciwalergiczne działające miejscowo
Skuteczne leki na alergię można podzielić na kilka grup. Najliczniejszą grupę leków przeciwalergicznych stanowią preparaty przeciwhistaminowe. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności histaminy, która pojawia się w organizmie w wyniku reakcji alergicznej i odpowiada za obrzęki, zaczerwienienia, skurcz oskrzeli, zmiany skórne.
Zahamowanie jej zmniejsza objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe to co najmniej kilkanaście substancji czynnych; podzielono je na tzw. generacje. Różnice między nimi polegają na precyzji, szybkości i długości działania oraz nasileniu efektów ubocznych.
Leki hamujące reakcję alergiczną
Leki przeciwhistaminowe różnią się siłą działania i ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Do najstarszych należą:
- klemastyna
- difenhydramina
- triprolidyna
- hydroksyzyna
- prometazyna
Oprócz zwalczania objawów alergii wykazują one także działania uboczne – senność, zawroty głowy i suchość w ustach. To sprawia, że dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza, a stosuje się je przede wszystkim w zwalczaniu reakcji alergicznych przebiegających gwałtownie, np. pokrzywki z dużym świądem, nieżytu nosa, zapalenia spojówek, a nawet pomocniczo we wstrząsie anafilaktycznym (w postaci zastrzyku). Po ich zażyciu nie powinno się prowadzić pojazdów, gdyż mogą wpływać na zdolność koncentracji. Te efekty uboczne stosowania leków pierwszej generacji sprawiły, że zaczęto szukać związków nieobciążonych tyloma działaniami niepożądanymi. W rezultacie powstała druga generacja leków przeciwhistaminowych. Obecnie wiele z nich dostępnych jest bez recepty, a najpopularniejsze to:
- cetyryzyna
- loratadyna
- feksofenadyna
Brak działania usypiającego i upośledzającego zdolność prowadzenia pojazdów sprawia, że leki z tej grupy alergicy mogą stosować też profilaktycznie w sezonie pylenia określonych roślin.
Polecany artykuł:
Leki na alergię trzeciej generacji
Do trzeciej generacji leków przeciwhistaminowych należą:
- bilastyna
- lewocetyryzyna
- desloratadyna
Charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami i składnikami pożywienia. Osoby chorujące na np. cukrzycę lub nadciśnienie powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na preparaty przeciwalergiczne będące połączeniem kilku substancji czynnych, ponieważ bardzo częstym ich składnikiem jest pseudoefedryna, której wpływ na ciśnienie i poziom glikemii jest trudny do przewidzenia, a przez to niebezpieczny. Podobnie sytuacja wygląda z fenylefryną, która może być stosowana zamiennie z pseudoefedryną jako składnik zwalczający katar i udrażniający nos. Wspomniani pacjenci w przypadku alergii powinni więc stosować tzw. leki pojedyncze (z jedną substancję czynną).
Leki przeciwalergiczne działające miejscowo
Stosuje się je – zwykle jako uzupełnienie leczenia doustnego – w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych w obrębie nosa i oczu. Skórne objawy uczulenia można załagodzić lekami dostępnymi bez recepty, zawierającymi:
- hydrokortyzon (albo inny steryd w zależności od decyzji lekarza)
- dimetynden lub
- chlorokrezol
Zaczerwienienie, opuchlizna i łzawienie oczu (symetryczne) najczęściej towarzyszą osobom uczulonym na pyłki traw. Ratunkiem dla nich – oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych – są również odpowiednie krople do oczu, zawierające:
- azelastynę
- olopatadinę
- tetryzolinę
- kromoglikan (najpopularniejszy w tego typu preparatach i wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek spowodowanym katarem siennym, w alergicznym zapaleniu rogówki i spojówek). Kromoglikan występuje też w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany zapobiegawczo i w leczeniu całorocznego oraz sezonowego alergicznego nieżytu nosa.
Podobne zastosowanie mają leki sympatykomimetyczne. To grupa substancji, których działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także hamują powstawanie wodnistego wysięku, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są:
- ksylometazolina
- oksymetazolina
- nafazolina
Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że przeznaczone są one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia kataru alergicznego (do 4 dni) ze względu na ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia – śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.
Do okładów lub do przemywania oczu w stanach zapalnych spojówek i brzegów powiek także pochodzenia alergicznego można stosować odwar z ziela świetlika, ponieważ działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie (hamuje uwalnianie histaminy) i ściągająco.
Czy warto łykać wapno?
Zwykło się uważać, że wapno ma działanie przeciwalergiczne. Niestety, nie do końca tak jest. Coraz więcej badań dowodzi, że nie ma ono praktycznie żadnego wpływu na przebieg odczynu alergicznego. Natomiast inaczej jest w przypadku preparatów wapnia wzbogaconych o kwercytynę i cynk. Zaleca się ich stosowanie jako wsparcie w terapii przeciwhistaminowymi lekami przeciwalergicznymi. Kwercytyna to substancja pochodzenia roślinnego o działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne. Zmniejszając ich kruchość i przepuszczalność, sprzyja działaniu przeciwobrzękowemu. Ogranicza występowanie odczynów alergicznych. Z kolei cynk stymuluje układ odporności do produkcji przeciwciał.
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"