Kaszel alergiczny. Jak leczyć kaszel alergiczny?
Kaszel alergiczny to jeden z najczęstszych objawów alergii. Jest bardzo dokuczliwy, a w dodatku podrażnia gardło, zmuszając alergika do ciągłego pokasływania. Jak rozpoznać kaszel alergiczny i jak go wyleczyć?
Spis treści
- Kaszel alergiczny - przyczyny kaszlu alergicznego
- Kaszel alergiczny. Objawy kaszlu alergicznego
- Kaszel alergiczny - sposoby leczenia
- Kaszel alergiczny - jak bronić się przed wiosenną alergią?
Kaszel alergiczny przypomina ten towarzyszący infekcji – jest tak samo męczący i dokuczliwy, jak kaszel przy przeziębieniu, utrzymuje się jednak dużo dłużej. Kaszel alergiczny nie jest jednak objawem infekcji: wywołuje go kontakt z alergenem, czyli substancją, na którą układ odpornościowy organizmu reaguje w sposób nadmierny (nieadekwatny do stopnia zagrożenia). Ten rodzaj kaszlu najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, ale pojawia się również u osób mających alergie pokarmowe. Niektórzy alergicy zmagają się z kaszlem alergicznym przez cały roku, u innych zaś występuje on sezonowo – ma to związek z tym, na co konkretnie uczulona jest dana osoba.
Kaszel alergiczny - przyczyny kaszlu alergicznego
Bezpośrednie przyczyny kaszlu alergicznego to:
- ekspozycja na pyłki, roztocze, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację
- spożywanie niektórych pokarmów, np. owoców morza, jajek i mleka
- zapalenie zatok - stały przepływ śluzu w dół gardła powoduje podrażnienie, które wywołuje kaszel;
- astma alergiczna - stan zapalny, ograniczając oddychanie, powoduje wydawanie wysokiego dźwięku, nazywanego świszczącym oddechem.
Kaszel alergiczny. Objawy kaszlu alergicznego
Kaszel alergiczny najłatwiej rozpoznać po tym, że jest uporczywy i utrzymuje się bardzo długo. Najczęściej pojawia się w okresie kwitnienia roślin, gdy pylą trawy, kwiaty i drzewa, ale są osoby, u których kaszel alergiczny utrzymuje się przez cały rok – np. przy uczuleniu na sierść zwierząt lub alergii na kurz.
Kaszel alergiczny jest:
- suchy (w rzadkich przypadkach towarzyszy mu odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny),
- napadowy – gdy alergik zacznie kasłać, to trudno mu przestać: atak kaszlu trwa nawet kilka minut, w trakcie których często pojawia się uczucie duszności,
- długotrwały – utrzymuje się zwykle kilka tygodni (co jednak zależy od rodzaju alergenu, który go wywołał), przy czym nie towarzyszą mu typowe objawy infekcji, takie jak gorączka.
W zdecydowanej większości przypadków kaszel alergiczny nasila się przy zmianach temperatury otoczenia, np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Odruchowi odkaszlania towarzyszą inne objawy alergii, takie jak:
- suchość i drapanie w gardle,
- kichanie,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła,
- pokrzywka i wysypka skórna.
Kaszel alergiczny - sposoby leczenia
Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Na przykład, u pacjentów cierpiących na przewlekły kaszel związany z pyleniem roślin zaleca się sprawdzanie aktualnego stężenia pyłków roślinnych oraz w miarę możliwości unikania miejsc, w których to stężenie jest duże. Należy również stosować zapisane przez lekarza zastosować leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy lub farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny. Kaszel alergiczny pomaga również złagodzić picie dużej ilości płynów (3 litrów dziennie), co sprzyja właściwemu nawilżeniu błon śluzowych, a także płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną i stosowanie aerozoli nawilżających jamę ustną. W sezonie grzewczym należy również nawilżać powietrze w mieszkaniu za pomocą specjalnego nawilżania - tak, by jego wilgotność mieściła się w optymalnym dla zdrowia przedziale 40-55 proc.
Kaszel alergiczny - jak bronić się przed wiosenną alergią?
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Porady eksperta