Jakie powinno być łóżko dla osoby cierpiącej na alergię

2020-01-27 14:49

Osoba zdrowa często nie ma pojęcia, że w jej łóżku gnieżdżą się miliony roztoczy. Dla alergika to prawdziwa udręka. Dlatego łóżko osoby z alergią musi być idealnie czyste i wolne od tych nieproszonych gości, a pościel powinna ją dobrze chronić przed alergenami.

Jakie powinno być łóżko dla osoby cierpiącej na alergię
Autor: thinkstockphotos.com Jakie powinno być łóżko dla osoby cierpiącej na alergię

Spis treści

  1. Łóżko alergika - pościel najlepiej z mikrofibry (mikrofazy)
  2. Łóżko alergika - jaka kołdra i poduszki?
  3. Łóżko alergika - aerozol na roztocza
  4. Łóżko alergika - jak powinna wyglądać sypialnia osób z alergią?

O łóżko alergika oraz całą sypialnię powinno się szczególnie dbać ze względu na wszędobylskie roztoczaTych pajęczaków nie widać gołym okiem, jednak dają się we znaki szczególnie dotkliwie dwa razy w roku, gdy się intensywnie rozmnażają, czyli od kwietnia do maja i od września do października.

Są wszędzie - w pościeli, obiciach mebli, a przede wszystkim w kurzu. Lubią pleśń, tłuszcz pozostawiony na meblach dotykanych gołą ręką, a przede wszystkim złuszczony naskórek. Każdej nocy tracimy go 1,5 g - taką ilością może się wyżywić aż 100 tys. roztoczy.

Gdy żerują, osobę z alergią męczą duszności, suchy kaszel, katar, podrażnienia skóry oraz zapalenie spojówek. Odchody roztoczy zawierają guaninę, substancję, która jest silnym alergenem. Wraz z kurzem osiada we wszystkich zakamarkach łóżka, ale również unosi się w powietrzu, dlatego tak trudno się jej pozbyć.

Łóżko alergika - pościel najlepiej z mikrofibry (mikrofazy)

Roztocze najbardziej dokuczają w nocy. Dzieje się tak, ponieważ mikroklimat pod kołdrą sprzyja ich aktywności. Jak się przed nimi bronić? Zacznij od bardzo dokładnego wyczyszczenia materaca, poduszki oraz kołdry.

Po starannym odkurzeniu można je wyprać w domu albo w specjalistycznej pralni. Skuteczne będzie również wystawienie ich na ostre słońce lub mróz (roztocze giną zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze).

Czytaj też: ROZTOCZE w pościeli - źródło ALERGII

Następnie załóż pościel. Najlepsza jest z mikrofazy - lekka, trwała i miła w dotyku. Przepuszcza powietrze i pot, ale nie przenikają przez nią roztocze ani ich odchody.

Zwykłą bieliznę pościelową trzeba zmieniać co cztery lub pięć dni. Powinna być z czystej bawełny, aby dała się prać w temperaturze co najmniej 60 stopni C.

Alergicy nie powinni używać krochmalu, bo to też przysmak dla roztoczy. Najlepsze łóżko dla osób skłonnych do uczuleń to drewniany stelaż z materacem lateksowym lub piankowym. Zazwyczaj jest w pokrowcu z tkaniny, którą można prać w pralce nawet w temperaturze 90 st.C.

Czytaj też: Alergia na kurz. Pościel idealna dla uczulonych na kurz

Łóżko alergika - jaka kołdra i poduszki?

Dla alergików dobra jest pościel wypełniona poliestrowo-silikonowym granulatem. Pod względem sprężystości nie ustępuje on puchowi czy wełnie, które wywołują uczulenia.

Pościel ze sztucznych włókien cieszy się powodzeniem, bo jest lekka, puszysta, przewiewna i nie odkształca się. Można ją prać w pralce. Nawet po wielu praniach nadal jest odporna na przenikanie roztoczy i ich odchodów.

Równie ważne jest to, że nie wchłania wilgoci i niezależnie od temperatury w pomieszczeniu daje bardzo dobrą izolację cieplną. Można powiedzieć bez przesady, że taka pościel swobodnie oddycha, dzięki czemu skóra wcale się nie poci.

Łóżko alergika - aerozol na roztocza

Niestety, nie zawsze możemy wymienić naraz całą pościel. Możemy jednak skutecznie chronić się przed działaniem roztoczy, korzystając systematycznie ze specjalnego środka - allergoffu, preparatu w aerozolu. Skutecznie zabija roztocze i likwiduje ich odchody.

Trzeba starannie opryskać nim nie tylko kołdrę, poduszki i materac na łóżku, ale także wszystkie tapicerowane meble znajdujące się w sypialni.

Po 15-20 minutach, gdy wszystko wyschnie, można już założyć czystą bieliznę pościelową. Preparat warto też wziąć na wczasy, aby ten sam zabieg powtórzyć z zastaną tam pościelą.

Czytaj też:

Ważne

Do czyszczenia i dezynfekcji tapicerowanych mebli, dywanów i materacy można używać, wzorem naszych babć, sody oczyszczonej. Rozsyp ją równomiernie na dywanie lub obiciu mebla i pozostaw na 20-30 minut. Zbierz pył odkurzaczem. Soda wchłonie brud, mikroorganizmy,  a także przykre zapachy. Roztocze giną w temperaturze +45 stopni C i -18 stopni C.  Pluszowe zabawki dziecka, których nie można wyprać w pralce, udaje się oczyścić z roztoczy, wkładając je na dwie doby do zamrażalnika.

Łóżko alergika - jak powinna wyglądać sypialnia osób z alergią?

Gdy masz odpowiednią pościel i bieliznę oraz materac - pora zadbać o szczegóły wyposażenia sypialni:

  • Usuń dywany i skóry sprzed łóżka.
  • Zrezygnuj z pluszowych zasłon i żaluzji na szybach. Najlepiej założyć żaluzje międzyokienne lub wstawić przyciemnione szyby bądź okleić je specjalną folią.
  • Do odnawiania użyj farby hamującej rozwój pleśni i umożliwiającej ścianom oddychanie. Nie kładź tapet, bo łatwiej gromadzi się na nich kurz.
  • Wykładzinę dywanową wymień na podłogę drewnianą. Polakieruj ją, aby uszczelnić wszystkie szpary.
  • Podłogę wycieraj na mokro 1-2 razy w tygodniu. Szmatę po kilku ruchach płucz starannie w wodzie z płynem. Nie używaj mopa, bo jest siedliskiem roztoczy. Meble i półki przecieraj wilgotnymi ściereczkami.
  • Regularnie odkurzaj materac, łóżko i wszystkie szczeliny w pokoju.
  • Firanki pierz co najmniej raz na dwa tygodnie, a raz w tygodniu trzep koce i narzuty.
  • Jeżeli masz w sypialni telewizor, często przecieraj go wilgotną ściereczką z preparatem antystatycznym, który nie tylko skutecznie usuwa kurz, ale i utrudnia jego osiadanie.
  • Zadbaj o to, by temperatura i wilgotność w pokoju nie były zbyt wysokie.
  • Jeżeli chcesz mieć klimatyzację w domu, musisz pamiętać o systematycznej wymianie filtrów i czyszczeniu całego urządzenia. W brudnym rozwija się pleśń.
  • Nie używaj wentylatora - w ruchomym powietrzu  krąży więcej odchodów roztoczy (guaniny) i pyłu.
  • Nie trzymaj w sypialni zbyt wielu książek, bibelotów, a zwłaszcza suchych i sztucznych kwiatów, bo gromadzi się w nich kurz.
  • W okresie kwitnienia i pylenia roślin, nie otwieraj w sypialni okien. Ograniczysz w ten sposób przenikanie alergenów. W tym czasie nie susz też swojej bielizny i pościeli na dworze.
  • Nie wpuszczaj do sypialni zwierząt domowych.
  • Nie trzymaj w niej kwiatów doniczkowych, bo w ziemi często rozwijają się grzyby i pleśń.
  • Nie pal i nie pozwalaj innym palić papierosów. Nie używaj również lampek oliwnych i tzw. kadzidełek.

miesięcznik "Zdrowie"

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.