Farby dla alergików

2020-02-07 11:09

Farby dla alergików niczym nie odstają od tradycyjnych farb. Mitem jest to, że mają mniej wyraziste kolory. Różnią się natomiast składem: nie zawierają szkodliwych substancji ani rozpuszczalników. Wśród wielu rodzajów farb antyalergicznych, warto zwrócić uwagę, czy posiadają one atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Nadają się one również dla dzieci uczulonych na zwykłe farby malarskie.

Farby dla alergików
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Farby dla alergików - jakie wybrać?
  2. Farby dla alergików - których unikać?
  3. Farby dla alergików - postaw na farby z atestem
  4. Farby dla alergików - winylowe, akrylowe czy lateksowe?

Farby do ścian dla alergików powinny być bezpieczne dla zdrowia. Ważne, by nie powodowały reakcji alergicznych, takich jak katar, kaszel, łzawienie lub zaczerwienienie oczu itp. Farba spełniająca ten warunek podczas nakładania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków. Jak spośród stosu rozmaitych puszek wybrać tę odpowiednią?

Farby dla alergików - jakie wybrać?

Przede wszystkim stosuj farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze spośród nich są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych – podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji.

W tej grupie są również farby winylowe zawierające polichlorek winylu, a także lateksowe mające w składzie kauczuk.

Farby emulsyjne bardzo łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, nie schną zbyt długo. Mają też inną ważną zaletę: powłoki, które tworzą na ścianach, są paroprzepuszczalne. Znaczy to, że jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność powietrza, ściany absorbują parę wodną i oddają na zewnątrz (jeżeli wszystkie warstwy ściany są paroprzepuszczalne) albo akumulują ją w murze i oddają z powrotem do pomieszczenia, kiedy zmniejszy się w nim wilgotność.

Ta cecha pozwala zachować w mieszkaniu dobry mikroklimat. I co jest bardzo ważne – uniemożliwia powstawanie w nim pleśni i grzybów. Niezależnie od tego, że farby emulsyjne nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i raczej mają neutralny zapach, to jednak dla osób szczególnie wrażliwych może on być uciążliwy. Dlatego też pomalowane pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć.

Do farb zdrowych zaliczają się również:

  • dawniej powszechnie używane farby klejowe, w których spoiwem jest klej kostny (obecnie stosuje się ich wersję zmodyfikowaną, tzw. farby metacelulozowe)
  • oraz mineralne: farby wapienne (już prawie nieużywane), silikatowe (drogie i stosowane głównie do malowania elewacji) oraz cementowe (przeznaczone przede wszystkim do malowania betonu).

Farby dla alergików - których unikać?

Alergicy powinni unikać natomiast farb i tynków o nierównej strukturze lub farb pylących. Na nierównej powierzchni zaczyna z czasem osadzać kurz, który może wzmagać reakcje alergiczne. Natomiast stosowanie farb pylących lub tynków składających się z drobniutkich ziarenek piasku, może działać drażniąco na drogi oddechowe alergika.

Niektórzy producenci farb dodają do farb emulsyjnych środki zapachowe i malowane pomieszczenia pachną przez jakiś czas jabłkami, jaśminem, lawendą. Warto jednak wiedzieć, że są to zapachy syntetyczne, które mogą drażnić lub nawet uczulać, dlatego dla własnego komfortu i zdrowia, lepiej zrezygnować z wyboru farb zapachowych.

Ważne

Jeśli pomieszczenie jest zakażone grzybami albo pleśnią, trzeba je dokładnie oczyścić, stosując specjalne preparaty, a ściany pomalować farbami z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Farby dla alergików - postaw na farby z atestem

Warto wiedzieć, że farby zawierają szkodliwe lotne związki organiczne, inaczej LZO lub VOC. Oznacza to, że rozpuszczalniki zawarte w farbach mogą wytwarzać szkodliwe substancje podczas procesu wysychania, a ich duże stężenie może powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych. Z tego względu Unia Europejska ustaliła dopuszczalną normę LZO w farbach, która wynosi 30 g na 1l farby.

W Polsce farby bezpieczne dla alergików mają na opakowaniu informację o tym, że z pozytywnym wynikiem zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oraz logo tej organizacji.

Niezależnie od tego można szukać farb opatrzonych znakiem Błękitnego Anioła, który na swoich wyrobach umieszczają producenci ze Skandynawii lub Niemiec.

Innym ponadnarodowym znakiem jest Eco-Label (stylizowana margerytka). To alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych, jakie na swoich produktach umieszczają producenci krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej.

Farby ze znakiem Eco-Label nie zawierają substancji toksycznych, rakotwórczych ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Farby dla alergików - winylowe, akrylowe czy lateksowe?

Można jednym rodzajem farb emulsyjnych pomalować całe mieszkanie. Jednak zazwyczaj musimy sięgnąć po ich kilka rodzajów. I tak:

  • winylowe – nadają się do pomieszczeń, w których rzadziej przebywamy, ponieważ pomalowane nimi ściany łatwo się brudzą; co prawda bez problemu się je myje, ale stosunkowo słabo przepuszczają parę wodną, zatem najlepiej sprawdzą się w dużym salonie, pokoju dziennym, gościnnym;
  • akrylowe – dość odporne na czynniki chemiczne, trwalsze niż winylowe i lepiej przepuszczające parę wodną - ich powłoki mogą pokrywać niewielkie rysy, więc farby te będą doskonałe do pomalowania ścian w korytarzu, kuchni i łazience, ale dobrze wentylowanej lub wyposażonej w okno;
  • lateksowe – na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej; nadają się więc na ściany łazienek, kuchni i innych tzw. pomieszczeń mokrych. Powłoki z farb lateksowych są odporne na szorowanie. Farby te rzadko uczulają, ale są dość drogie.

Czytaj też: 

miesięcznik "Zdrowie"