Co pyli we wrześniu? Alergia we wrześniu. Co uczula we wrześniu alergików?

2024-03-22 14:35

Co pyli we wrześniu? Podobnie jak w sierpniu najbardziej dokuczliwe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w tym miesiącu dokuczają one uczuleniowcom prawie w całej Polsce. Sprawdź, jakie rośliny pylą we wrześniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Co pyli we wrześniu? Jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?
Autor: Photos.com Co pyli we wrześniu? Jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?

Spis treści

  1. Co pyli we wrześniu?
  2. Co pyli na początku a co pod koniec września?
  3. Alergia we wrześniu. Jakie są objawy alergii we wrześniu?
  4. Pylenie wrzesień. Jak sobie radzić z alergią?

Co pyli we wrześniu? We wrześniu pylą m.in. zarodniki grzybów mikroskopowych. W tym miesiącu najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny grzybów z gatunku Cladosporium. Tego rodzaju grzyby znakomicie rozmnażają się także w temperaturze umiarkowanej, dlatego we wrześniu uczuleni na Cladosporium powinni w dalszym ciągu uważać na swoje zdrowie.

Warto dodać, że we wrześniu mogą odetchnąć uczuleni na bardzo dokuczliwe pyłki traw! W tym miesiącu kończy się, trwający od kwietnia, okres pylenia tej rośliny. W dalszym ciągu będą dokuczały alergikom, choć w mniejszym stopniu, zarodniki z rodzaju Alternaria oraz pyłki bylicy, które także kończą pylenie w tym miesiącu.

Intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego większość roślin kończy pylenie w często deszczowym i chłodnym wrześniu.

Co pyli we wrześniu?

Lato chyli się ku końcowi, więc mogłoby się wydawać, że katar sienny we wrześniu zwyczajnie nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Choć owszem, jeśli zastanawiasz się jakie rośliny pylą we wrześniu, to ich lista nie jest zbyt długa, a stężenie pyłków niewielkie. Natomiast nadchodząca jesień to wyzwanie dla innej grupy alergików, chodzi o zarodniki grzybów.

Alergeny we wrześniu - trawy i zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Pyłki traw, które ze wszystkich pyłków najczęściej dokuczają alergikom w Polsce, we wrześniu kończą pylenie w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski już w pierwszej dekadzie miesiąca. Z kolei na Mazowszu i Pomorzu oraz w centralnej części kraju pyłki traw znikają z powietrza 10 dni później.

Na początku września we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium jest wysokie. Dopiero w III dekadzie miesiąca ich stężenie zmniejsza się do średniego. Wyjątek stanowią południowy i północno-wschodni kraniec Polski, gdzie przez cały miesiąc ich stężenie jest bardzo wysokie. Z kolei zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria znikną w całej Polsce już w II dekadzie miesiąca. Stąd osoby uczulone są narażone na katar alergiczny we wrześniu.

Co uczula we wrześniu? Bylica pospolita

W pierwszej dekadzie września stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części kraju jest średnie. Podobnie w południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski oraz w centralnej części kraju. Dopiero w II połowie września bylica skończy pylić w całej Polsce.

Co uczula we wrześniu? Pokrzywa

Na Mazowszu i Pomorzu przez pierwsze dwie dekady września stężenie pyłku pokrzywy w powietrzu jest średnie, a przez ostatnią niskie. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj do końca pierwszej dekady października.

W centralnej Polsce, gdzie pod koniec miesiąca pokrzywa kończy pylić, przez pierwsze dziesięć dni września ich stężenie jest średnie, a w dopiero w ostatniej niskie.

We wrześniu mogą odetchnąć uczuleniowcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski, ponieważ w tych regionach pokrzywa kończy pylenie już w drugiej dekadzie sierpnia.

Co uczula we wrześniu? Ambrozja

We wrześniu jej obecności nie zauważą alergicy z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ w tych rejonach już nie pyli. W centralnej Polsce ambrozja kończy pylenie w II dekadzie miesiąca. Z kolei na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki znikają z powietrza w ostatniej dekadzie września.

Co uczula we wrześniu? Babka zwyczajna

Na Pomorzu i Mazowszu oraz w centralnej części kraju babka zwyczajna kończy pylić w drugiej dekadzie września. Przez cały ten okres stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie zmienia się i jest niskie. Z kolei na południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski nie obserwuje się pyłków bylicy w powietrzu, ponieważ w tym regionie kończy ona pylenie pod koniec sierpnia.

Co uczula we wrześniu? Szczaw zwyczajny

Zgodnie z kalendarzem pylenia roślin opublikowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie, w pierwszej części września w powietrzu mogą jeszcze być obecne pyłki szczawiu zwyczajnego. Niemniej ich stężenie nie jest wysokie i zaniknie w drugiej połowie września.

Co uczula we wrześniu? Komosa

W centralnej Polsce pylenie komosy kończy się w sierpniu, dlatego we wrześniu pyłki bylicy dokuczają jedynie uczuleniowcom z Pomorza i Mazowsza oraz z południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańców Polski, gdzie jej pyłki zanikają w I dekadzie miesiąca.

Co pyli na początku a co pod koniec września?

Tak jak w przypadku każdego innego miesiąca trudno jednoznacznie ocenić, które pyłki roślin będą utrzymywać się na najwyższym poziomie w konkretny dzień lub tydzień. Niemniej w przypadku września warto wziąć pod uwagę fakt, że wkraczając w jesienny okres wzrośnie stężenie pyłków zarodników grzybów a nie roślin. 

Alergia we wrześniu. Jakie są objawy alergii we wrześniu?

Choć wrzesień ostatnimi czasy należy do dość ciepłych i słonecznych miesięcy, to jednak warto pamiętać, że jest w pewnym sensie wstępem do okresu pierwszych infekcji i przeziębień. Stąd warto znać objawy alergii we wrześniu, by lepiej rozpoznać, co nam dolega.

Objawy alergii wziewnej to:

  • wodnisty katar,
  • pieczenie, zaczerwienienie lub swędzenie oczu,
  • swędzenie nosa,
  • kichanie,
  • suchy kaszel,
  • bóle głowy (czasami).

Jeśli jednak nie masz pewności, czy to alergia, czy jednak przeziębienie, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kantaku.

Pylenie wrzesień. Jak sobie radzić z alergią?

Pylenie we wrześniu może być dokuczliwe szczególnie dla uczulonych na zarodniki grzybów. Warto unikać zawilgoconych miejsc, lasów, a na spacery zakładać maseczkę ochronną. Dolegliwości związane z alergią złagodzi także wapno dostępne w aptece oraz leki antyhistaminowe bez recepty.

Poradnik zdrowie: Co pyli w sierpniu?
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.