Co pyli w styczniu? Jakie pyłki wywołują alergię w styczniu?

2020-01-10 9:31

Co pyli w styczniu? Zgodnie z kalendarzem pylenia w pierwszym miesiącu roku zaczyna pylić leszczyna. Jednak w powietrzu mogą się unosić także pyłki innych roślin, które normalnie uczulają znacznie później. Wszystko przez coraz cieplejsze zimy. Sprawdź, co pyli w styczniu.

Co pyli w styczniu? Jakie pyłki wywołują alergię w styczniu?
Autor: Thinkstockphotos.com Co pyli w styczniu? Jakie pyłki wywołują alergię w styczniu?

Spis treści

  1. Co pyli w styczniu?

Co pyli w styczniu? Zgodnie z kalendarzem pylenia, pyli tylko leszczyna. Jednak na baczności powinny się mieć także osoby uczulone na pyłki olchy, która - mimo że zaczyna wegetować dopiero w lutym - również może wywołać alergię. Wszystko za sprawą coraz cieplejszych zim. Oznacza to, że okres pylenia uczulających roślin będzie dłuższy, co spowoduje, że objawy będą szczególnie uciążliwe oraz zwiększy się prawdopodobieństwo alergii krzyżowych.

Co pyli w styczniu?

Leszczyna

Leszczyna - czyli roślina dająca orzechy laskowe - rozpoczyna pylenie w trzeciej dekadzie stycznia. Jednak w niektórych latach na skutek znacznie wyższych niż zazwyczaj o tej porze roku temperatur, sezon pylenia tej rośliny rozpoczynał się już w pierwszym tygodniu stycznia. Tak było m.in. w 2007 i 2013 roku, gdy temperatura w dzień osiągała nawet 14 st. C, a w nocy około 8 st. C.

Mimo że stężenie pyłków leszczyny w styczniu jest niskie, może stanowić problemem, ponieważ spora część alergików w naszym kraju jest uczulona na pyłki tej rośliny. Warto więc zwrócić uwagę, czy w okolicy nie widać już kwiatostanów leszczyny - podłużnych bazi w kolorze żółtym. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców południowej Polski. Ulgę alergikom może przynieść ochłodzenie, dzięki któremu leszczyna nie będzie się w stanie dostatecznie rozwinąć, aby móc wypuścić pyłki.

Olcha

Według kalendarza pylenia olcha powinna zacząć dokuczać alergikom dopiero w drugiej dekadzie lutego, jednak za sprawą coraz cieplejszych zim jej okres pylenia może się rozpocząć już w styczniu. Jeśli więc podczas zimowego spaceru po parku pojawi się katar, łzawienie i pieczenie oczu, może to oznaczać uczulenie na olchę lub leszczynę albo na obie rośliny, ponieważ alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny.

Warto wiedzieć: Okres pylenia leszczyny kończy się w na przełomie marca i kwietnia, a olchy w kwietniu.

Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Aspergillus to zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych. Namnażają się one szczególnie intensywnie przy wysokim poziomie wilgotności powietrza, a więc w łazienkach i piwnicach. Zarodki tych grzybów można znaleźć także w kurzu domowym.

Roztocza

W kurzu kryją się również inne alergeny mogące powodować uczulenie w styczniu - roztocza kurzu domowego. Te z kolie są obecne z znacznych ilościach w pomieszczeniach ogrzewanych, w których temperatura powietrza jest podniesiona.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.