Co pyli w marcu? Alergia w marcu. Co uczula w marcu alergików?
Co pyli w marcu? Głównie wczesnokwitnące drzewa: leszczyna, olcha, topola, cis i wierzba. Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, natężenie pyłków tej rośliny będzie bardzo wysokie przez cały marzec.
Co pyli w marcu?
Marzec to początek kalendarzowej wiosny. Dla alergika to początek dolegliwości związanych z pyleniem roślin. Jeśli nie wiesz, jakie rośliny pylą w marcu, spieszymy z pomocą. Poniżej wymieniamy, jakie drzewa pylą w marcu.
Ten pierwszy wiosenny miesiąc to czas , kiedy rośliny zaczynają pylić na dużą skalę. Najwcześniej kwitną leszczyna, olcha, cis, topola i wierzba - i to ich pyłki najczęściej wywołują katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek.
Co uczula w marcu? Leszczyna
Podłużne, żółte kwiatostany na leszczynie równoznaczne są z początkiem przedwiośnia (w zależności od roku, pylenie leszczyny może zacząć się już w styczniu, ale najwyższe stężenie pyłków w powietrzu przypada na przełom lutego i marca). Pieczenie oczu i katar to objawy alergii na wysokie stężenie pyłku tego wczesnokwitnącego drzewa, ale często zdarza się, że objawy mylone bywają z przeziębieniem, w związku z zimną porą roku.
Leszczyna jest pospolitym drzewem, rośnie w wielu lasach i parkach, a pierwsze oznaki jej kwitnienia zauważa się w najcieplejszych rejonach kraju: na południowym zachodzie, zachodzie i w centrum. Pyłki leszczyny wykazują reakcje krzyżowe z pyłkami olchy i brzozy, a także niektórymi alergenami pokarmowymi, np. orzechami laskowymi.
Co uczula w marcu? Olcha
U osób uczulonych na pyłki olchy objawy pojawiają się nagle. Spowodowane jest to gwałtownym początkiem pylenia drzewa oraz bardzo wysokim stężeniem pyłków w pierwszych dniach kwitnienia. Objawy alergii na pyłki olchy to przede wszystkim nieżyt nosa (wodnista wydzielina, swędzenie i niedrożność nosa, kichanie) oraz zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu. Uczulenie na pyłki olchy jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie, a okres jej pylenia zbliżony jest do czasu pylenia leszczyny: rozpoczyna się już na przełomie stycznia i lutego, ale do zapylenia roślina potrzebuje wyższych temperatur, dlatego kulminacyjny punkt kwitnienia przypada na połowę marca.
Pyłki olchy wykazują krzyżowe reakcje alergiczne z alergenami pyłku leszczyny i olchy, a także alergenami pokarmowymi jabłek, brzoskwiń i orzechów laskowych.
Co uczula w marcu? Cis
Cis zaczyna kwitnąć w trzeciej dekadzie marca i pyli od 10 do 30 dni. Pyłki cisa zawierają toksynę – alkaloid, który może podrażnić błony śluzowe nosa i gardła. Największe skupienie cisa pospolitego występuje w Borach Tucholskich, ale jest to także popularna roślina ozdobna (np. cis japoński), sadzona jako żywopłot w przydomowych ogrodach i parkach.
Co uczula w marcu? Topola
Kwitnienie topoli zaczyna się już w lutym, ale intensywnie pylić zaczyna w trzeciej dekadzie marca. Od marca do kwietnia pylą odmiany męskie, a od kwietnia do maja odmiany żeńskie (te produkują o wiele mniej pyłków niż męskie, co powoduje obniżenie ilości alergenu w powietrzu). Warto wiedzieć, że topola uczula stosunkowo rzadko i niesłusznie bywa uważana za główną przyczynę wiosennych katarów i łzawień.
Pyłki topoli mogą wywoływać alergię krzyżową z wierzbą.
Co uczula w marcu? Wierzba
Pyłki wierzby nie są częstym alergenem, ale ci, którzy są na nie uczuleni, muszą zrezygnować nie tylko z bazi w wazonie, ale także miodów, bo wiele z nich zawiera wierzbowe pyłki. Osoby uczulone na pyłki wierzby paradoksalnie trudniej znoszą alergię w miastach niż na wsiach. W przestrzeni miejskiej wierzby rosną w wielu parkach, a alergeny przenoszone są przez wiatr z miejsca na miejsce między budynkami, przez co długo mogą być przyczyną uczuleń.
Na wsiach wierzby rosną zazwyczaj w pewnym oddaleniu od domostw, bo lubią podmokłe podłoża, dlatego szansa, że pyłki znajdą się w obszarach zamieszkanych, jest stosunkowo niewielka. Wierzba kwitnie od połowy marca do końca kwietnia.
Alergia w marcu. Jakie są objawy alergii w marcu?
Alergia w marcu może skutecznie zepsuć wiosenny nastrój i odebrać radość z obserwowania rozwijającej się przyrody. Pylenie w marcu, choć dotyczy kilku wczesnych wiosennych roślin, może być jednak uciążliwe dla osób uczulonych. Objawy alergii w marcu można początkowo wziąć błędnie za przeziębienie.
Alergia na to, co kwitnie w marcu, może objawiać się katarem, który zwykle jest wodnisty i rzadki. Poza tym może pojawiać się kaszel i ból zatok, jako objawy alergii w marcu. U niektórych osób pojawia się również zaczerwienienie oczu, łzawienie i pieczenie oczu, wskutek kontaktu z pyłkami w marcu.
Pylenie roślin w marcu może też powodować zmiany skórne, wysypkę, zaostrzenie AZS. U niektórych osób marcowe uczulenie może powodować uczucie osłabienia i ogólnego rozbicia, stan podgorączkowy, bóle głowy.
Alergeny w marcu. Gorsza wczesna czy późna wiosna?
Wczesna wiosna dla alergików oznacza dłuższy i cięższy okres pylenia. Jeśli zima jest łagodna, to leszczyna i olsza zaczynają kwitnienie już w styczniu, a okres ich intensywnego pylenia przypada na luty.
Z kolei przedłużająca się zima powoduje, że w momencie wystąpienia wyższych temperatur jednocześnie zaczyna pylić wiele uczulających roślin (oprócz leszczyny i olchy także brzoza, topola i wierzba). Najwyższe stężenie pyłków notuje się w pogodne, bezwietrzne dni, a zmniejszenie ilości alergenów w powietrzu przynoszą dopiero gwałtowne opady.
Pylenie w marcu. Jak sobie radzić z alergią?
Alergia na pyłki w marcu może komplikować życie codzienne. Wiele osób odczuwa ulgę, gdy mniej wychodzi na dwór, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto zrobić testy alergiczne, a później śledzić kalendarz pylenia na marzec. To pozwoli zaplanować czas tak, aby unikać maksymalnej ekspozycji na szczególnie dokuczliwe pyłki.
Ulgę w alergii w marcu może przynieść okresowe zażywanie leków przeciwhistaminowych. Samodzielnie można chronić się przed alergenami, unikając wietrzenia, za to używając oczyszczacza powietrza.
Wychodząc na zewnątrz, można chronić oczy okularami, a nos i usta maseczką. Pomoże to zmniejszyć narażenie na kontakt z alergenami. Dobrym pomysłem jest częste mycie włosów, przemywanie twarzy i oczu, a nawet branie prysznica po powrocie do domu, aby zmyć z siebie pyłki roślin, które pylą w marcu.
Korzystne dla samopoczucia alergika może być również zmienianie ubrania po powrocie z dworu. Należy też pamiętać, żeby nie nosić ubrań, które suszono na dworze. Mogą na nich osiadać pyłki. Analogicznie należy postępować w przypadku pościeli. Taka pokryta pyłkami pościel może spowodować nasilenie alergii i duszności w nocy.