Co pyli w maju? Alergia w maju. Co uczula w maju alergików?
Co pyli w maju? Choć to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, to dla niejednej osoby jest sporym wyzwaniem. Unoszące się w powietrzu alergeny do głównie wczesnokwitnące trawy, babka i szczaw. Drzewa uczulające w maju to przede wszystkim dąb i sosna. Silnie odczuwalne mogą być też objawy alergii spowodowane pyłkiem pokrzywy. Zobacz, jakie pyłki wywołują alergię w maju.
Spis treści
- Co pyli w maju?
- Jakie drzewa pylą w maju?
- Jakie rośliny pylą w maju?
- Alergeny w maju. Zarodniki grzybów Alternaria
- Co pyli na początku a co pod koniec maja?
- Co pyli w maju na żółto a co na zielono?
- Alergia w maju. Jakie są objawy alergii w maju?
- Pylenie w maju. Jak sobie radzić z alergią?
Co pyli w maju? W maju zaczynają pylić pierwsze trawy, które będą główną przyczyną kłopotów alergicznych przez kilka kolejnych miesięcy. Nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienia mogą powodować także pyłki babki, dębu, sosny, szczawiu i pokrzywy.
Co pyli w maju?
Maj to dość trudny czas dla alergików. Choć dookoła jest pięknie, zielono i natura budzi się do życia, to są tego minusy, a mianowicie unoszące się na wietrze pyłki. Dlatego analizujemy jakich alergenów będzie w tym okresie najwięcej.
Jakie drzewa pylą w maju?
Wbrew pozorom w maju nie zakwitają jedynie różnorodne kwiaty i choć mogłoby się wydawać, że większość drzew i krzewów już się zazieleniła, to nie zwracamy szczególnej uwagi na to, że każda roślina ma swój własny rytm. Przez co to właśnie w maju w powietrzu unosi się sporo pyłków.
Co uczula w maju? Dąb
Drzewa różnią się od siebie pod względem cyklu wzrastania i rozwoju. Część z nich najpierw zakwita, a później wypuszcza liście, a pozostałe robią na odwrót. Przykładem jest dąb, którego liście rozwijają się na przełomie kwietnia i maja a w tym samym czasie mogą już kwitnąć. Stąd w zależności od tego jak ciepła była wiosna, czas pylenia tego drzewa przypada głównie na maj, choć może rozpocząć się już w kwietniu.
Zatem jeśli zastanawiasz jak to możliwe, że masz kaszel alergiczny w maju, to prawda jest taka, że w Polsce rosną dziko dwa gatunki dębu, a mianowicie szypułkowy i bezszypułkowy. Ich różnorodność sprawia, że pyłki mogą utrzymywać się w powietrzu od 2 do 4 tygodni.
Co uczula w maju? Sosna
Kolejnym wyzwaniem dla alergików jest sosna. Jeśli zastanawiałeś się, co pyli w maju na żółto i sprawia, że świeżo umyte okna czy karoserie aut są co rusz pokryte złotymi drobinkami, to winowajcą jest właśnie to drzewo. Jednak żółte pyłki w maju to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim obecny w powietrzu alergen, którego stężenie jest wówczas bardzo wysokie.
Kwiatostany żeńskie i męskie wytwarzane są na tych samych drzewach, ale alergie powodują tylko kwiaty męskie. Osoby uczulone na pyłki sosny, powinny przede wszystkim uważać na owoce oleiste (różne gatunki orzechów), które wchodzą w alergię krzyżową z alergenem sosny.
Jakie rośliny pylą w maju?
Wbrew pozorom alergenów w maju jest całkiem sporo. Co więcej, są to rośliny, które otaczają nas z niemal każdej strony, zwłaszcza na wsiach, czy w mniejszych miastach. W lepszej sytuacji są osoby zamieszkujące duże aglomeracje, ale one także muszą unikać parków, czy lasów. Sprawdzamy co poza drzewami pyli w maju.
Pylenie w maju - trawy i zboża
Trawy i zboża są najczęstszym alergenem powodującym katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Stężenie ich pyłków będzie bardzo wysokie od maja do końca pierwszej dekady lipca.
W Polsce występuje 150 odmian z 11 tys. znanych biologom rodzajów traw. Najwcześniej zaczyna pylić Sweet Vernal, czyli Słodka Trawa Wiosenna. Niektórzy twierdzą, że nalewka na bazie tej rośliny jest skutecznym antidotum na katar sienny. Od czerwca zwiększa się ilość alergenu trawy tymotki i kupkówki.
Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki traw, jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem, bo w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków.
Pylenie w maju - szczaw, pokrzywa i babka
Babka pyli od maja do września, a apogeum pylenia przypada na przełom czerwca i lipca. W maju stężenie pyłków jest jeszcze niewielkie, dlatego babka stosunkowo rzadko bywa przyczyną uczuleń. Objawem alergii jest nieżyt nosa i zapalenie spojówek. U niewielkiego odsetka uczulonych pojawia się pokrzywka i atopowe zapalenie skóry.
W Polsce występują trzy gatunki babki, z czego dwa pylą w maju i czerwcu, a jeden w lipcu. Stężenia pyłków tego alergenu nie osiągają wysokich wartości, a tylko w miejscach intensywnie porastanych przez tę roślinę (najczęściej na nieużytkach), zauważa się średniowysokie nasilenie pylenia babki.
Szczaw zaczyna pylenie w maju, ale alergeny unoszą się jeszcze przez całe lato, nawet do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notuje się na terenach podmiejskich. Roślina uczula sporadycznie, a objawy alergii są typowe: dokuczać może katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu
Pokrzywa jest jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października. Szczególne nasilenie objawów na pyłki pokrzywy przypada na okres od czerwca do sierpnia, w zależności od roku. Medycyna ludowa zaleca regularne picie naparu z pokrzywy, co pomoże zmniejszyć lub złagodzić objawy alergiczne.
Warto wiedzieć: Po intensywnych opadach deszczu, stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie i poziom ten utrzymuje się jeszcze przez 30-60 min. To najlepszy moment na spacer dla alergika. Po upływie godziny alergenów znów zaczyna przybywać.
Alergeny w maju. Zarodniki grzybów Alternaria
Choć pylenie w maju w dużej mierze odnosi się do wymienionych wyżej roślin, to jednak warto pamiętać, że już w tym okresie w powietrzu pojawiają się zarodniki grzybów Alternaria. Jak wskazuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie, na początku miesiąca alergeny w maju mają niskie stężenie, ale później osiągają średni poziom. Stąd warto zwrócić uwagę, czy w tym okresie nie poczułeś wzmożenia objawów alergii.
Co pyli na początku a co pod koniec maja?
Każdego roku sytuacja może nieco się różnić, a to dlatego, że wciąż zmienia się klimat. Wiosna także jest dość kapryśna i potrafi czasem zapukać dużo wcześniej lub trochę się spóźnić. Dlatego nie można jednoznacznie ustalić, co pyli na początku, a co pod koniec maja. Natomiast ogólnie rzecz ujmując, zazwyczaj w pierwszej części miesiąca najwięcej spotyka się alergenów dębu. Natomiast trawy i Cladosporium może mieć średnie natężenie. Natomiast pod koniec miesiąca obserwuje się wzmocnienie pylenia traw, szczawiu i wspomnianego Cladosporium.
Co pyli w maju na żółto a co na zielono?
Jak już wspomnieliśmy żółte pyłki w maju to zasługa sosny. Ze względu na to, że tego typu drzew w Polsce jest wyjątkowo dużo, poziom zapylenia jest wysoki. Natomiast w maju na zielono pyli pokrzywa oraz szczaw, a jak wiadomo, tych roślin również nie brakuje, choćby na łąkach, ugorach czy w lasach.
Alergia w maju. Jakie są objawy alergii w maju?
Objawy alergii wziewnej nie różnią się pod względem danego miesiąca. Zatem jeśli wystąpią w maju, mogą utrzymywać się przez kolejne miesiące lub ustąpić zaraz po tym jak dany alergen przestanie krążyć w powietrzu. Jeśli doskwierają ci poniższe dolegliwości, to prawdopodobnie masz alergię na jakiś pyłek. Objawy alergii warto jednak omówić z lekarzem, by wykluczyć ewentualnie inne przyczyny.
- wodnisty, cieknący katar,
- łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, pieczenie,
- uczucie swędzenia oczu i nosa,
- suchy kaszel,
- świąd skóry,
- wysypka.
Pylenie w maju. Jak sobie radzić z alergią?
Pylenie może być dość męczące, zwłaszcza jeśli alergia okazała się być silna. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest śledzenie poziomów zapyleń podawanych często przez meteorologów wskazujących prognozy na kolejne dni. W czasie silnego zapylenia zaleca się przebywanie w domu i unikanie wietrzenia pomieszczeń.
Natomiast zdecydowanie warto chodzić na spacery po deszczu. Wówczas poziom alergenów w powietrzu spada i pyłki nie dostarczają tylu dolegliwości. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na tu by siedzieć w domu, lub zwyczajnie chcesz korzystać z majowej pogody, sięgnij po wapno oraz leki antyhistaminowe dostępne w aptece bez recepty, a wychodząc na spacer, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, co dodatkowo pozwoli ochronić oczy.