Co pyli w lutym? Jakie pyłki wywołują alergię w lutym?

2019-02-18 11:07

Co pyli w lutym? W tym miesiącu następuje apogeum pylenia olchy. Kalendarz pylenia powinny śledzić także osoby uczulone na leszczynę, ponieważ w lutym stężenie jej pyłków w powietrzu znacznie wrasta. Sprawdź, w której dekadzie lutego alergeny są najgroźniejsze i w których regionach kraju uczuleniowcy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Co pyli w lutym? Jakie pyłki wywołują alergię w lutym?
Autor: Thinkstockphotos.com Co pyli w lutym? Jakie pyłki wywołują alergię w lutym?

Spis treści

  1. Co pyli w lutym?

Co pyli w lutym? W tym miesiącu następuje apogeum pylenia olchy. Kalendarz pylenia powinny śledzić także osoby uczulone na leszczynę, ponieważ w lutym stężenie jej pyłków w powietrzu znacznie wrasta.

Pyłki obu roślin wywołują objawy podobne do tych, które pojawiają się w przebiegu częstego w tym sezonie przeziębienia, takie jak: katar, kichanie, łzawienie oczu czy kaszel. Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Ta ostatnia trwa dopóty, dopóki jesteśmy narażeni na kontakt z uczulającym alergenem. Jeśli więc mimo prób łagodzenia kaszlu i kataru objawy te utrzymują się przez dłuższy czas (dłużej niż 2 tygodnie), można podejrzewać alergię. Warto wiedzieć, że osoby, które zamieszkują aglomeracje miejskie, mogą mieć objawy o większym natężeniu, ponieważ białko występujące w pyłkach wchodzi w reakcje ze spalinami samochodowymi.

Co pyli w lutym?

Leszczyna

Zgodnie z kalendarzem pylenia w lutym w powietrzu zwiększa się stężenie pyłków leszczyny, najczęściej leszczyny pospolitej. W pierwszej dekadzie miesiąca stężenie to jest jeszcze niskie, jednak po 10 lutego wrasta ono do poziomu średniego. Pyłki w niskim stężeniu wywołują objawy tylko u silnie uczulonych, w średnim zaś u znacznej części osób nadwrażliwych na pyłek tej rośliny. Leszczyna kończy pylenie w drugiej połowie marca.

Olcha

Luty to ciężki okres dla osób uczulonych na pyłki olchy (olszy). Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, niemalże w całym kraju ich stężenie w powietrzu będzie najwyższe w drugiej połowie miesiąca.

Na baczności powinni się mieć szczególnie uczuleniowcy z południowej części województwa zachodnio-pomorskiego, województwa lubuskiego, części województwa dolnośląskiego oraz z województwa opolskiego. Tam najwyższe stężenie pyłków olchy jest odnotowywane już od 10 lutego. Warto wiedzieć, że olcha pyli do połowy kwietnia.

Zgodnie z kalendarzem pylenia pyłki olchy powinny się pojawić w powietrzu na początku lutego. Jednak w niektórych latach - na skutek znacznie wyższych niż zazwyczaj o tej porze roku temperatur - sezon pylenia olchy może się rozpocząć już w styczniu. Tak było w 2007 i w 2013 roku, kiedy zimą termometry wskazywały ponad 12 stopni.

Warto wiedzieć: Jeśli typowe objawy alergii pojawiają się podczas zimowego spaceru po parku, może to wskazywać na alergię na leszczynę, olchę lub obie rośliny, gdyż alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny.

U osób uczulonych na leszczynę wzrasta ryzyko rozwoju alergii pokarmowej, zwłaszcza na orzechy laskowe.

Co pyli w styczniu?

Co pyli w marcu?

Co pyli w kwietniu?

Co pyli w maju?

Co pyli w czerwcu?

Co pyli w lipcu?

Co pyli w sierpniu?

Co pyli we wrześniu?

Co pyli w październiku?

Co pyli w listopadzie?

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.