Co pyli w listopadzie? Jakie pyłki wywołują alergię w listopadzie?

2019-11-19 11:04

Co pyli w listopadzie? Przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych mogą być one przyczyną uczulenia w całym kraju. Sprawdź, co jeszcze pyli w listopadzie i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Co pyli w listopadzie? Jakie pyłki wywołują alergię w listopadzie?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co pyli w listopadzie?

Co pyli w listopadzie? W listopadzie pylą przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych. Mimo że liście spadają z drzew, sezon na alergię się nie skończył, a u niektórych osób objawy uczulenia (np. alergiczny nieżyt nosa czy gardła) mogą się nawet nasilić.

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych regionach Polski jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków pogodowych i zmniejsza się np. pod wpływem opadów, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

Co pyli w listopadzie?

Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium najczęściej zamieszkują środowisko gleb. Namnażają się one szczególnie intensywnie przy wysokim poziomie wilgotności powietrza, który jest typowy dla deszczowej jesieni.

W listopadzie na zarodniki grzybów mikroskopowych powinni uważać szczególnie alergicy z województwa opolskiego, lubuskiego oraz części województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. W tych rejonach zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będą się utrzymywać przez cały miesiąc, jednak w niskim stężeniu. W pozostałych częściach kraju ich stężenie w powietrzu utrzymuje się tylko w pierwszej dekadzie listopada.

Jesienią przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaju Aspergillus i Penicillium. Są one obecne w powietrzu przez cały rok, zwykle w tym samych stężeniu. Występują w piwnicach, łazienkach czy kuchniach - wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność, a dostęp światła i świeżego powietrza jest ograniczony. Zarodki tych grzybów można znaleźć także w kurzu domowym, w którym znajduje się kolejny alergen - roztocza.

Alergeny roztoczy

    Wraz z nastaniem chłodniejszych, jesiennych miesięcy chętniej i więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Centralne ogrzewanie znacznie podnoszące temperaturę powietrza w pomieszczeniach, szczelne okna utrudniające cyrkulację powietrza oraz bogate wyposażenie wnętrz sprzyjające osiadaniu kurzu tworzą idealne środowisko do namnażania się alergizujących roztoczy. Są to mikroskopijne pajączki bytujące w kurzu domowym.

    Największe ich stężenie stwierdza się w łóżkach, materacach, dywanach, wykładzinach, tapicerowanych meblach i pluszakach. Do najczęstszych objawów alergii na roztocze należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.

    Warto wiedzieć: W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

    O autorze
    Monika Majewska - właściwe zdjęcie
    Monika Majewska
    Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.