Alergia pokarmowa może rozwinąć się u osoby dorosłej. Liczba stale rośnie
Alergie pokarmowe nie są niczym przyjemnym. Niektórzy borykają się z nimi od maleńkości. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że mogą się one rozwinąć również u osoby dorosłej. Przyczyny ich występowania są jednak o wiele bardziej skomplikowane.
Alergia rozwijająca się u osoby dorosłej? To możliwe
Duża część osób myśli, że jeśli w dzieciństwie nie miała żadnych alergii pokarmowych, to nie musi się nimi przejmować. Niestety nie jest to do końca prawda. Okazuje się, że mogą się one rozwijać w wieku dorosłym. Co prawda dzieci w wieku przedszkolnym są o wiele bardziej narażone na wystąpienie alergii pokarmowej, jednak mają również duże szanse, by wraz z wiekiem z niej wyrosnąć. Jeśli chodzi natomiast o dorosłych, to ciężko jest uzyskać dokładne dane ich występowania. Jak podaje jednak Australijska Krajowa Rada ds. Alergii, jedna na 50 osób dorosłych cierpi z powodu alergii pokarmowej. Natomiast badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że aż jedna na dziesięć osób dorosłych ma alergię na co najmniej jeden pokarm. Co więcej, u niektórych rozwinęła się ona dopiero w dorosłości.
Objawy alergii pokarmowych
Same w sobie alergie pokarmowe to reakcje immunologiczne z udziałem immunoglobuliny E (IgE) – przeciwciała odgrywającego kluczową rolę w wywoływaniu reakcji alergicznych. Objawy alergii pokarmowych niezależne od IgE, są zazwyczaj reakcjami opóźnionymi i nazywane są nietolerancjami pokarmowymi lub po prostu nadwrażliwością. Wśród objawów alergii pokarmowej wymienia się:
- obrzęk;
- trudności z oddychaniem;
- wymioty;
- pokrzywkę;
- ból w klatce piersiowej;
- zawroty głowy;
- trudności w przełykaniu;
- ucisk w gardle bądź klatce piersiowej;
- anafilaksję.
Alergie pokarmowe u osób dorosłych. Te występują najczęściej
Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, osoby dorosłe najczęściej zmagały się z alergiami pokarmowymi IgE-zależnymi na takie rzeczy jak:
- skorupiaki;
- mleko krowie;
- orzeszki ziemne;
- ryby (dorsz, łosoś lub okoń).
W grupie badanych dorosłych, aż 45 proc. zgłaszało reakcje alergiczne na więcej niż jeden pokarm. Chociaż pojawia się coraz więcej nowych alergii pokarmowych u osób dorosłych, to wciąż istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawią się one w dzieciństwie i będą się utrzymywać przez całe życie.
Eksperci niestety nie mają odpowiedzi na to, czy dorośli mogą coś zrobić, by uniknąć rozwijania się u nich nowych alergii. Obecne badania skupiają się wyłącznie na zapobieganiu alergii pokarmowych u dzieci. Według specjalistów ma to jednak niewiele wspólnego z zapobieganiem nowych alergii u osób dorosłych. Doktor Payal Gupta, certyfikowane specjalistka ds. alergii, astmy i immunologii przyznała:
Alergia może rozwinąć się w dowolnym momencie z powodu połączenia czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych
Zaznaczyła również, że dokładne przyczyny rozwoju alergii w danym momencie mogą się różnić w zależności od osoby i często pozostają tajemnicą dla badaczy. Jeśli więc podejrzewamy, że rozwinęła się u nas alergia pokarmowa powinniśmy skonsultować się z lekarzem.