Alergia nie odpuszcza nawet jesienią. Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Czy wydaje ci się, że sezon na alergię już minął? Niestety eksperci wskazują, że jesień również może być uciążliwa dla alergików, nie tylko nie względu na pyłki, ale też z uwagi na wilgoć, pleśń i roztocza. Dużym wyzwaniem może być odróżnienie reakcji alergicznej od infekcji, czy jest to w ogóle możliwe?
Jesienna alergia
Zwykle alergie kojarzymy z wiosną, głównie ze względu na intensywne pylenie drzew i traw. Jednak nadejście jesieni nie oznacza, że alergicy mogą poczuć ulgę.
Jak zauważa lekarz medycyny ratunkowej, dr Leana Wen w rozmowie z CNN, reakcje mogą występować także o tej porze roku. Wywołują ją nie tylko pyłki niektórych roślin, np. ambrozji, ale również niezwykle silny alergen, jakim jest pleśń.
Jesienne dni sprawiają, że rozwija się ona w opadłych, namokniętych liściach, ale również w zamkniętych, wilgotnych pomieszczeniach. Jednak przyczyn alergii może być więcej.
Warto wspomnieć o roztoczach, czyli mikroskopijnych organizmach, które żywią się kurzem domowym i wilgocią z powietrza. Są powszechnym rodzajem alergenu, występującym w pomieszczeniach zamkniętych i mogą powodować objawy przez cały rok
- przypomina ekspertka w rozmowie z CNN.
Nie bez znaczenia są też alergie pokarmowe, które dotykają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, niezależnie od pory roku. Cierpi na nie prawie 6 proc. populacji, zgodnie z danymi US Centers for Disease Control and Prevention.
Jak odróżnić alergię od infekcji?
Zdaniem dr Leana Wen typowe objawy alergii obejmują katar lub zatkany nos, pociąganie nosem, kichanie, kaszel, łzawienie oczu, drapanie w gardle oraz swędzenie i pieczenie nosa, ust oraz oczu. Niestety diagnozowanie alergii jesienią jest trudne, ponieważ wiele jej objawów można pomylić z przeziębieniem lub infekcją innego rodzaju.
Alergie mają tendencję do sezonowego charakteru i nasilają się w określonych porach roku. Objawy utrzymują się przez co najmniej tydzień, zwykle dłużej. [...] Pewne objawy, które bardziej korelują z alergiami niż przeziębieniem, to swędzenie nosa i gardła oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu
- wyjaśnia ekspertka.
Dodaje również, że sezonowe alergie zazwyczaj nie powodują gorączki ani objawów ogólnoustrojowych, takich jak ból ciała, dreszcze czy zmęczenie.
Osoby, które wcześniej miały alergie, często wiedzą, co działa w ich leczeniu. Ulga po lekach jest znakiem, że objawy są spowodowane alergiami. Ludzie mogą również wykonać testy na różne infekcje wirusowe. Nie ma testu laboratoryjnego na wiele wirusów przeziębienia, ale jest test na grypę, Covid-19 i RSV
- przypomina.
Aby ustalić, czy za nasze dolegliwości odpowiada alergia, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który zleci wykonanie odpowiednich badań lub zastosowanie leków przeciwhistaminowych.
Należy pamiętać, że to, że lek jest dostępny bez recepty, nie musi oznaczać, że występuje mniej skutków ubocznych. [...] Wiele leków obkurczających błonę śluzową nosa wchodzi w interakcje z innymi lekami i nie należy stosować ich długoterminowo
- ostrzega dr Leana Wen.
Polecany artykuł: