Alergia na zwierzęta domowe: psa, kota, rybki, papugę...
Alergia na zwierzęta domowe może być nie tylko prawdziwym utrapieniem, ale i poważnym zagrożeniem dla zdrowia osób na nie uczulonych. Niestety, zdarza się, że osoba z alergią na zwierzęta domowe nie chce się rozstać ze swoim pupilem. Gdy jednak sierść ukochanego kota, psa, chomika wywołuje alergię, tworzy się błędne koło. Czy można więc żyć ze zwierzakiem, który uczula?
Spis treści
- Alergeny zwierzęce - co uczula?
- Alergia na zwierzęta domowe - przebieg
- Alergia na zwierzęta - badania wciąż trwają
Alergia na zwierzęta domowe - psa, kota, chomika czy ulubioną papugę - często kończy się rozstaniem ze zwierzęciem - a to tragedia zarówno dla dziecka, jak i dla człowieka dorosłego.
Czasem więc decydujemy się na życie z uciążliwymi objawami alergii, byle tylko nie narażać siebie i ukochanego zwierzaka na dramat rozłąki.
- Lekarzowi bardzo trudno zalecić pozbycie się psa lub kota. Kiedyś usłyszałam od uczulonej kobiety, że prędzej ona wyprowadzi się z domu, niż odda kota. Nie chciała robić przykrości swojemu dziecku. Niestety, nie możemy jednocześnie odczulać pacjenta i godzić się na pozostawienie źródła uczulenia, bo to jest błędne koło - mówi prof. Karina Jahnz-Różyk z Zakładu Immunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Usunięcie alergenu jest podstawą leczenia. W szczególnych sytuacjach zgadzamy się na kontakt ze zwierzętami w czasie terapii odczulającej, ale dotyczy to ludzi zawodowo z nimi związanych: weterynarzy, osób pracujących przy koniach. W przypadku właścicieli zwierząt domowych, a szczególnie dzieci, możemy tylko złagodzić przebieg reakcji alergicznej, ale raczej nie podejmujemy się leczenia, zanim alergeny nie zostaną usunięte z otoczenia.
Alergeny zwierzęce - co uczula?
Alergeny zawarte w:
- sierści
- moczu
- ślinie
- piórach
- naskórku
zwierząt są niezwykle silne.
Najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Utrzymuje się w mieszkaniu przez długi czas, nawet wtedy, gdy kot już w nim nie przebywa.
Wśród psów zdolność do wywoływania uczuleń zależy w dużym stopniu od rasy (psy śliniące się częściej wywołują uczulenia).
Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie, myszy. Szczególnie agresywne alergeny zawiera ich mocz, ponieważ zwierzęta te wydalają z nim znaczną ilość białek, a właśnie białko jest odpowiedzialne za alergię.
- Chodzi o fragmenty białek, nazywane epitopami. Jesteśmy już w stanie je wydzielić - tłumaczy prof. Karina Jahnz-Różyk. - To szansa na skuteczniejsze leczenie właścicieli zwierząt.
Najlepszy kot dla alergika
W twierdzeniu, że białe koty są mniej alergenne od innych, jest sporo przesady. Ale prawdą jest, że białka zawarte w sierści białego kota różnią się nieco od białek kotów "kolorowych". Wiadomo też, że hormonalnie czynne koty uczulają bardziej. Wniosek? Najlepszy dla alergika jest biały wykastrowany samiec.
Alergia na zwierzęta domowe - przebieg
Przebieg alergii na zwierzęta domowe zależy od wielu czynników:
- od indywidualnych predyspozycji
- od natężenia alergenów w otoczeniu
- od skażenia środowiska
- a nawet stanu psychicznego pacjenta
Może pojawić się nagle bądź rozwijać etapami. Bywa, że nieoczekiwanie ustępuje, albo tli się w ukryciu, by kiedyś ponownie wybuchnąć.
Decydując się na zwierzę w domu, warto zrobić sobie testy alergiczne, ale nawet ujemny wynik testu nie gwarantuje, że za jakiś czas nie uczulimy się na alergeny zwierzęce. Z kolei, gdy test jest dodatni, to wcale nie musi oznaczać alergii, a jedynie predyspozycję, która być może nigdy się nie rozwinie.
To, czy czworonożny domownik po jakimś czasie nie stanie się naszym wrogiem, jest więc praktycznie nie do przewidzenia.
Przyszłość należy do badań genetycznych, które na nasze szczęście postępują dość szybko.
- Już niedługo można będzie szczegółowo określić, czy ktoś ma skłonność do tej czy innej alergii. Bo to, że dana osoba ma alergię na pyłki, wcale nie musi jeszcze oznaczać, że uczuli się na sierść zwierząt - podkreśla prof. Jahnz-Różyk. - Choć rzeczywiście często się zdarza tak, że nieleczenie jednej alergii, np. pyłkowicy, może sprawić, że do przebiegu reakcji alergicznej dołączą się nowe alergeny.
Alergik i zwierzę w jednym mieszkaniu - zasady:
Obecność alergenów w mieszkaniu możesz zmniejszyć i zminimalizować lub zlikwidować objawy alergii następującymi sposobami:
- Twoje mieszkanie musi być urządzone tak, żeby łatwo było w nim sprzątać.
- Jak najczęściej zmieniaj pościel, pierz narzuty, koce, zasłony, trzep dywany, czyść tapicerkę.
- Koniecznie używaj odkurzacza z dodatkowymi filtrami.
- Często otwieraj okna i wietrz pokoje.
- Jak najczęściej myj ręce i włosy.
- Co jakiś czas kąp lub choćby spłukuj zwierzę wodą.
- Nie pozwalaj psu lub kotu spać w łóżku.
- Co kilka dni trzep i pierz posłanie czworonoga.
- Nie dopuszczaj do lizania po twarzy.
Alergia na zwierzęta - badania wciąż trwają
Kiedyś uważało się, że dzieci ze skazą atopową należy chronić przed alergenami wziewnymi. Zalecało się wychowanie w sterylnych warunkach i absolutnie z dala od zwierząt - także od rybek domowych, bo pokarm dla nich silnie uczula. Dzisiaj to wszystko już nie jest takie pewne.
Poglądy na temat alergii ewoluują. Pojawiają się prace naukowe mówiące o tym, że jeśli od samego początku w otoczeniu dziecka są zwierzęta, to nabiera ono odporności na alergeny.
Im więcej wiemy o alergii, tym więcej znaków zapytania.
Dla właścicieli zwierząt pocieszeniem może być to, że choć teoretycznie alergia na zwierzęta domowe jest chorobą nieuleczalną, czasem nieoczekiwanie mija.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta