Alergia na wodę - czy to możliwe?
Alergia na wodę wydaje się kiepskim żartem, ale, choć trudno w to uwierzyć, są ludzie, którzy na nią cierpią. Wprawdzie uczulenie na wodę zdarza się bardzo rzadko, jednak alergolodzy i dermatolodzy zgodnie uznają, że to jedna z najtrudniejszych do leczenia postaci alergii. Jakie są przyczyny uczulenia na wodę i czy możliwe jest jej leczenie?
Spis treści
Alergia na wodę wydaje się nonsensem - jak można mieć uczulenie na coś, bez czego nie da się żyć i co stanowi znaczną część ludzkiego ciała, wchodząc w skład każdej komórki organizmu? A jednak.
Przyczyny występowania uczulenia na wodę nie są znane. Nie istnieją także sprawdzone sposoby leczenia przypadłości. Większość postępowania terapeutycznego lekarz prowadzi intuicyjnie, często skupiając się na działaniach, które mogą ułatwić pacjentowi funkcjonowanie w codziennym życiu i podnieść jego jakość.
Pierwszy przypadek alergii na wodę opisano w 1963 roku. W literaturze medycznej odnotowano mniej niż 100 przypadków tego schorzenia na świecie.
Analizując przebieg choroby u poszczególnych pacjentów zauważono, że najczęściej dotyka ona dziewczynki, które wchodzą w okres dojrzewania. Jednak mechanizm rozwoju samej alergii w tym przypadku nie został dokładnie rozpoznany.
Bardzo często uczulenie na wodę jest mylone z alergią na znajdujące się w niej substancje i zanieczyszczenia. Prostym sposobem na określenie, z jaką alergią ma się do czynienia, jest polanie jednej dłoni wodą z kranu, a drugiej wodą destylowaną. Jeśli reakcja rozwinie się na obu dłoniach, stwierdza się alergię na wodę.
Alergia na wodę: objawy
U osób cierpiących z powodu alergii na wodę często występują:
Charakterystycznym objawem jest pokrzywka wodna, określana jako wodopochodna.
Podrażniona i zaczerwieniona skóra narażona jest w wyniku dalszego kontaktu z wodą na powstanie wysypki i bąbli pokrzywkowych wypełnionych płynem surowiczym lub ropą. Zmiany te lokalizują się zwłaszcza w okolicach mieszków włosowych na ramionach, barkach, twarzy i klatce piersiowej. Skóra staje się bardzo sucha i pomarszczona.
Dodatkowo rozwijają się:
Dolegliwości te w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie, przyczyniając się tym samym do pogorszenia poziomu jakości życia chorych.
W skrajnych przypadkach może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia na wodę: przyczyny
Objawy uczelnia na wodę mogą się rozwinąć po kąpieli w basenie lub po zwykłym prysznicu. Stąd też chorzy napotykają na ogromny problemem w utrzymaniem higieny osobistej na odpowiednim poziomie.
Starają się myć możliwie najrzadziej i jak najszybciej. Dodatkowo od razu po umyciu się wycierają skórę, aby ograniczyć jej kontakt z wodą. W tym celu zaleca się używanie bawełnianych ręczników, które mają doskonałą chłonność i są delikatne, przez co dodatkowo nie podrażniają chorej skóry.
Objawy alergii mogą się pojawić już po kilku lub kilkunastu minutach od kontaktu z wodą.
Alergia na wodę może być wywołana nawet przez naturalne wydzieliny człowieka (zarówno własne, jak i cudze), takie jak łzy, pot czy ślina.
Na szczęście chorzy bez żadnych ograniczeń mogą pić wodę, nie obawiając się przy tym o swoje zdrowie, bo reakcja alergiczna pojawia się tylko po kontakcie wody ze skórą, czyli zewnętrzną powierzchnią ciała.
Alergia na wodę: leczenie
Dotychczas, o czym już wspomniano, nie ma skutecznej metody leczenia alergii na wodę. Specjaliści zalecają stosowanie środków antyhistaminowych i antycholinergikowych oraz leków antydepresyjnych, beta-blokerów i maści sterydowych. Taki sposób leczenia zmniejsza nasilenie objawów do tego stopnia, że pacjent może się normalnie wykąpać.
Dokuczliwy świąd łagodzi się za pomocą kremów na bazie substancji zdolnych do wyłączenia zakończeń nerwowych, na przykład z kapsaicyną zawartą w papryczce chili. Korzystne efekty przynosi także stosowanie kremów bardzo dobrze nawilżających, aby zniwelować suchość skóry.
Czasem pacjentom z alergią na wodę proponuje się fototerapię filtrami UVA i UVB, ale nie ma dość dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że przynosi ona znaczącą poprawę.
Na wystąpienie objawów alergii na wodę nie ma wpływu jej temperatura. Mimo to zaleca się, aby chorzy nie kąpali się ani w zbyt zimnej, ani w zbyt ciepłej wodzie. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w letniej wodzie, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.
W przypadku alergii na wodę dolegliwości mogą się nasilać jeżeli w wodzie obecne będą minerały lub bakterie. Szczególnie niebezpieczny jest chlor i fluor. Dlatego właśnie chorzy nie powinni korzystać z basenów czy parków wodnych, kurtyn wodnych rozstawianych w upalne dni. Ważne jest także unikanie deszczu oraz znacznego wysiłku fizycznego, który będzie skutkował nadmiernym poceniem się.
W domu zaś warto przy prysznicu zamontować specjalne filtry oczyszczające wodę. Dostępne są także stacje oczyszczające wodę doprowadzoną do domu. Urządzenia takie montuje się między wodociągiem miejskim a rurami rozprowadzającymi wodę po domu.
Dla chorych z alergią na wodę ważna jest także "technika" brania kąpieli. Zaleca się, aby przed braniem prysznica (kąpiel w wannie nie jest zalecana) całe ciało nasmarować kremem lub żelem na bazie oleju. Dzięki temu prostemu zabiegowi zmniejsza się ryzyko występowania zmian skórnych. Tłusty krem będzie działał jak powłoka ochronna, która zatrzyma znaczną cześć szkodliwych dla skóry substancji zawartych w wodzie.
Porady eksperta