Alergia na pyłki u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Alergia na pyłki u dzieci występuje coraz częściej. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać - często alergia na pyłki u dzieci bywa mylona z przeziębieniem. Jak rozpoznać alergię na pyłki u dzieci? Jak przebiega jej leczenie? Jakie są objawy alergii na pyłki u dzieci?
Spis treści
- Alergia na pyłki u dzieci - objawy
- Alergia na pyłki u dzieci - co uczula?
- Alergia na pyłki u dzieci - diagnoza
- Alergia na pyłki u dzieci - leczenie
- Alergia na pyłki u dzieci - alergia krzyżowa
Alergia na pyłki u dzieci nie jest łatwa do rozpoznania, szczególnie gdy dziecko ma mniej niż 3 lata i testy alergiczne nie są w pełni wiarogodne. Jakie objawy mogą wskazywać, że dziecko ma alergię na pyłki?
Alergia na pyłki u dzieci - objawy
Objawami alergii na pyłki u dzieci są:
- napady kichania
- wodnisty wyciek z nosa
- łzawienie
- zapalenie spojówek
- światłowstręt
Może im towarzyszyć:
- suchość w gardle
- przytępienia słuchu
- czasem ból uszu i bóle głowy
- przemęczenie
- drażliwość
Alergia na pyłki u dzieci najczęściej po raz pierwszy pojawia się w trzecim roku życia. Zdarza się, że objawy nie ustępują mimo zakończenia okresu pylenia - sezonowy katar sienny może przejść w całoroczny katar alergiczny, którego przyczyną mogą być roztocza czy sierść zwierząt.
Nawet, jeśli do tego nie dojdzie, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że osłabiony przez alergię organizm stanie się podatny na atak wirusów lub bakterii wywołujących bakteryjny lub wirusowy nieżyt nosa.
Alergia na pyłki u dzieci - co uczula?
Alergię na pyłki u dzieci wywołują alergeny zawarte w pyłkach roślin wiatropylnych. Są to pyłki:
- drzew - najczęściej:
- traw - zwłaszcza:
- kupówki pospolitej
- mietlicy
- kostrzewy czerwonej
- tymotki łąkowej
- tomki wonnej
- wiechliny łąkowej
- życicy trwałej
- żyta
- chwastów - przede wszystkim:
- bylicy pospolitej
- pokrzywy
- pomurnika lekarskiego
- komosy
- babki zwyczajnej
- szczawiu
Alergia na pyłki u dzieci - diagnoza
Alergię na pyłki u dzieci najlepiej poświadczają testy skórne, ale są one wiarygodne dopiero od trzeciego roku życia.
U młodszego dziecka pozostaje obserwować objawy - jeśli katar, zatkany nos, łzawienie oczu pojawiają się zwykle po wyjściu na dwór, prawdopodobieństwo, że to alergia na pyłki rośnie i trzeba się skonsultować z lekarzem.
Aby mieć pewność, co do rodzaju alergii i wdrożenia odpowiedniego leczenia, należy udać się z dzieckiem do lekarza alergologa.
Alergia na pyłki u dzieci - leczenie
Zdecydowanie najlepszą metodą leczenia alergii na pyłki roślinne jest odczulanie pod kierunkiem lekarza.
Poza tym trzeba chronić dziecko, na tyle, na ile to oczywiście możliwe, przed kontaktem z pyłkami, zwłaszcza w okresach pylenia.
Aby ulżyć dziecku w zminimalizowaniu uporczywych objawów alergii, można zdecydować się na podawanie mu leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty. Są to leki, które powodują zmniejszenie produkcji histaminy, co wpływa na wyciszenie objawów alergii.
Mimo wszystko przed podaniem jakichkolwiek leków antyhistaminowych, warto najpierw skontaktować się z lekarzem, gdyż niektóre leki mogą powodować senność i negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka. Ważne jest więc, by to właśnie specjalista dobrał odpowiedni lek.
Alergia na pyłki u dzieci - alergia krzyżowa
Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki roślin, może wystąpić u niego alergia krzyżowa - dziecko jest nadwrażliwe również na niektóre pokarmy, zwłaszcza świeże warzywa i owoce.
- Alergia na pyłki olchy, brzozy i leszczyny może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu jabłka, orzechów, ananasa, marchwi.
- Alergia na pyłki traw (w tym żyta) może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu surowego jabłka, marchwi, pomidorów, melonów, arbuzów, orzeszków ziemnych i mąki żytniej.
- Alergia na pyłki bylicy i babki może wywołać reakcję alergiczną po zjedzeniu na surowego selera, arbuza, pietruszki, jabłka, marchwi i niektórych ziół.
Czytaj też:
- Jak rozpoznać alergię u dziecka?
- UCZULENIE NA PYŁKI – jak walczyć z objawami
- Alergia na pyłki traw - objawy. Które trawy uczulają?
- Alergia na pyłki drzew. Objawy alergii na pyłki drzew
- Kalendarz pylenia roślin
Porady eksperta