Alergia na pyłki brzozy. Objawy alergii na pyłki brzozy

2019-12-23 10:10

Alergeny pyłku brzozy uczulają niewiele rzadziej niż alergeny pyłków traw. Objawy alergii na pyłki brzozy to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek i atopowa astmy pyłkowej. Jakie jeszcze mogą być objawy alergii na pyłki brzozy oraz jak przebiega jej leczenie?

Alergia na pyłki brzozy. Objawy alergii na pyłki brzozy
Autor: Thinkstockphotos.com Alergeny pyłku brzozy uczulają niewiele rzadziej niż alergeny pyłków traw.

Spis treści

  1. Alergia na pyłki brzozy - objawy
  2. Alergia na pyłki brzozy - astma pyłkowa
  3. Alergia na pyłki brzozy - odczyny krzyżowe i OAS
  4. Alergia na pyłki brzozy - leczenie
  5. Alergia na pyłki brzozy - lista alergenów reagujących krzyżowo

Alergia na pyłki brzozy daje objawy, które pojawiają się w chwili, gdy drzewo to rozpoczyna kwitnienie. Pylenie brzozy przypada w Polsce na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. Pyłek brzozy może osiągać bardzo wysokie stężenia. Z badań specjalistów wynika, że brzozy rosnące na terenach miejskich w pobliżu ruchliwych ulic wydzielają więcej alergenów niż drzewa rosnące z dala od ruchu samochodowego.

Alergia na pyłki brzozy - objawy

Gwałtowny początek pylenia brzozy sprawia, że objawy alergii na pyłki brzozy pojawiają się nagle, bez objawów wstępnych. Już w pierwszych dniach pylenia brzozy, stężenie pyłku osiąga bardzo wysokie wartości. Stężenie pyłku, przy którym pojawiają się objawy alergii na pyłek brzozy u ponad 95 procent uczulonych w Polsce to około 80 ziaren pyłku brzozy w 1 m3 powietrza. Objawy, które pojawiają się nagle to:

Alergia na pyłki brzozy - astma pyłkowa

W dniach, kiedy stężenie pyłku brzozy w powietrzu jest bardzo wysokie, u osób uczulonych na pyłki brzozy mogą wystąpić objawy astmy alergicznej (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej).

Alergia na pyłki brzozy - odczyny krzyżowe i OAS

Alergeny pyłku brzozy wywołują odczyny krzyżowe - u osób pierwotnie nadwrażliwych na pyłek brzozy wtórnie może rozwinąć się OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej. Niektórzy alergicy źle znoszą pojedyncze owoce i warzywa, inni - są uczuleni na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.

Objawy OAS to:

  • pokrzywka kontaktowa
  • obrzęk tkanek głębszych rąk i jamy ustnej.

Może pojawić się nieżyt nosa (np. podczas obierania pomarańczy), zapalenie spojówek z obfitym łzawieniem czy chrypka. Bardzo rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego lub napadu astmy, częściej ma miejsce obrzęk krtani (obrzęk Quinckego).

Jeśli alergik z OAS wie, co go uczula i unika tego, przez całe lata może nie mieć żadnych objawów. Jednak nie zawsze jest to łatwe.

Ostatnio np. naukowcy doszli do wniosku, że nie tylko pokarmy zawierające alergizujące owoce, ale również kremy mające te owoce w swoim składzie mogą uczulać.

Istotne jest to, że w odróżnieniu od większości uczuleń pokarmowych, nietolerancja owoców i warzyw obserwowana u chorych z OAS jest charakterystyczna dla ludzi dorosłych i nie występuje u dzieci.

Czytaj też: Alergia pokarmowa u dorosłych. Przyczyny, objawy, leczenie alergii u dorosłych

Alergia na pyłki brzozy - leczenie

Jednym ze sposobów leczenia alergii na pyłki brzozy jest unikanie kontaktu z alergenem. W praktyce jednak założenie to wcale nie jest takie proste. W okresie pylenia brzozy, pyłki unoszą się w powietrzu i są przenoszone przez wiatr, dlatego mogą wywołać reakcje alergiczne nawet w z pozoru bezpiecznej odległości od alergenu.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza w celu przepisania leków przeciwhistaminowych, które zapobiegają wydzielanie histaminy. W ten pomogą uspokoić uporczywe objawy alergii. W leczeniu alergii na pyłki brzozy stosuje się najczęściej montelukast lub lewocetyryzynę, a także kortykosteroidy.

Czytaj też:

Alergia na pyłki brzozy - lista alergenów reagujących krzyżowo

Brzoza reaguje krzyżowo nie tylko z owocami i warzywami. Reakcje alergiczne mogą wywoływać pyłki innych drzew, przyprawy, a nawet... lateks.

Do najczęstszych alergenów reagujących krzyżowo z pyłkami brzozy należą:

Czytaj też: