Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi i jak go uzyskać?
Zasiłek pogrzebowy to świadczenie z ZUS–u lub KRUS–u dla rodziny osoby zmarłej. Zasiłek pogrzebowy stanowi częściowy zwrot poniesionych koszów pogrzebu. Prawo do zasiłku od kilku lat funkcjonuje na niezmienionych zasadach. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i jak go uzyskać?
Spis treści
- Zasiłek pogrzebowy: komu przysługuje?
- Zasiłek pogrzebowy: kto może go otrzymać?
- Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi?
- Zasiłek pogrzebowy: kto go wypłaca?
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe wsparcie finansowe, do którego ma prawo rodzina zmarłego, ale również osoby czy instytucje, która wzięła na siebie organizację pogrzebu. Prawo do zasiłku określają przepisy zawarte w ustawie o emeryturach i rentach (Dz.U. 2018 poz. 1270).
Zasiłek pogrzebowy: komu przysługuje?
Zgodnie z treścią tej ustawy, zasiłek pogrzebowy może być wypłacony, jeśli zmarła osoba była:
- ubezpieczona;
- pobierała emeryturę lub rentę (albo jej nie pobierała, ale spełniała warunki do jej uzyskania);
- była członkiem rodziny osoby, która jest ubezpieczona albo pobiera emeryturę lub rentę (za członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, dzieci - także te przysposobione, rodzeństwo, dziadków, wnuki, osoby, nad którymi została ustalona opieka prawna itd.).
Warto wiedzieć, że zasiłek pogrzebowy przysługuje również po ustaniu ubezpieczenia lub jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
Istotne jest również to, że zasiłek pogrzebowy może być przyznany wyłącznie z jednego tytułu, czyli nie można go pobrać dwukrotnie: np. z tytułu ubezpieczenia osoby zmarłej i z tytułu ubezpieczenia jej członka rodziny.
Czytaj też:
Żałoba po bliskich - 4 fazy rozpaczy
Jak przetrwać trudne chwile i poradzić sobie z traumą?
Odruch Łazarza, czyli nietypowa reakcja ruchowa u osób ze śmiercią mózgu
Zasiłek pogrzebowy: kto może go otrzymać?
Jednorazowe świadczenie w postaci zasiłku pogrzebowego może otrzymać osoba, która pokryła koszty pochówku - najczęściej jest to ktoś z rodziny zmarłego lub ktoś z jego znajomych. Jeżeli za pogrzeb zapłacił pracodawca, dom opieki społecznej, związek wyznaniowy czy gmina, wówczas zasiłek trafia do danego podmiotu. Jeśli kosztami dzielono się, istnieje możliwość podziału zasiłku (proporcjonalnie do poniesionych wydatków) między osobami lub instytucjami płacącymi za pogrzeb.
Czytaj też: Śmierć kliniczna - definicja, przyczyny, relacje
Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi?
Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 zł. To stała kwota wypłacana bez względu na rzeczywiste koszty poniesione przez osoby płacące za pogrzeb. Oznacza to, że nawet jeśli były one wyższe niż 4000 zł, nie dostaniemy nie będzie możliwości zwiększenia kwoty zasiłku. Prawo do jego otrzymania mija, jeżeli osoby płacące za pogrzeb nie złożą wniosku w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci lub od dnia pogrzebu – ta ostatnia sytuacja dotyczy przypadków, gdy np. istniał problem np. z odnalezieniem zwłok. Zasiłek wypłacany jest w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów.
Czytaj też: Zasiłek pogrzebowy - ile czasu potrzeba na pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby?
Zasiłek pogrzebowy: kto go wypłaca?
Zasiłek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub - w przypadku rolników - przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) po złożeniu przez zainteresowane osoby odpowiedniego wniosku.
Wniosek, dostępny jest w placówkach ZUS i KRUS, ale również na stronach internetowych obu tych instytucji (ZUS Z-12 lub KRUS SR-26).
Składając wniosek, koniecznie trzeba dołączyć inne dokumenty:
- akt zgonu (lub akt urodzenia w przypadku urodzenia martwego dziecka),
- oryginały rachunków lub faktur, które dokumentują koszty pochówku (lub ich kopie potwierdzone przez bank),
- dokument potwierdzający pokrewieństwo zmarłego z osobą składającą wniosek (akt ślubu, urodzenia itd.)
- zaświadczenie o ubezpieczeniu emerytalnym lub rentowym osoby zmarłej lub członka rodziny.
Wniosek oraz dokumenty składa się w placówce osobiście, wysyła pocztą lub elektronicznie (np. przez system PUE ZUS). Może go również złożyć osoba upoważniona. Z tej opcji najczęściej korzystają zakłady pogrzebowe, które załatwiają wszystkie formalności związane z pochówkiem, w tym pobierają zasiłek w imieniu osoby płacącej za pogrzeb na poczet pokrycia jego kosztów.
Czytaj też: Jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby?