Jak założyć konto na Facebooku? Samouczek dla seniora
Założenie konta na Facebooku może ułatwić seniorowi kontakty z rodziną i umożliwić nawiązanie nowych relacji. Jak założyć konto na Facebooku krok po kroku?
Spis treści
- Od czego rozpocząć przygodę z Facebookiem?
- Jak założyć konto na Facebooku krok po kroku?
- Jakie informacje musimy podać w serwisie?
- Z jakich funkcjonalności warto skorzystać na Facebooku?
- Na jakie dodatkowe opcje na Facebooku warto zwrócić uwagę?
- Czy warto włączyć opcję „Powiadomień”?
Założenie konta na Facebooku może przerosnąć seniora. Dlatego dobrze jest zrobić to wspólnie, by wytłumaczyć, jakie są zasady działania mediów społecznościowych. Jeśli poświęcimy babci czy dziadkowi czas i wytłumaczymy, na jakie funkcjonalności powinni zwracać uwagę, z jakich opcji warto korzystać, a których lepiej nie tykać, możemy przełamać ich lęk przed nowymi technologiami.
Od czego rozpocząć przygodę z Facebookiem?
Aby założyć konto na Facebooku, należy najpierw założyć pocztę elektroniczną. Skrzynka pocztowa przyda się do rejestracji w innych serwisach, do odbierania newsletterów z ulubionych magazynów czy serwisów oraz dokonywania zakupów w sklepach internetowych.
Czytaj też: Granfluencerzy: seniorzy podbijają social media
Jak założyć konto na Facebooku krok po kroku?
1. Aby założyć konto na Facebooku, należy wejść na stronę główną serwisu http://pl-pl.facebook.com i kliknąć opcję "rejestracja".2. Następnie należy podać swoje dane: imię, nazwisko oraz adres e-mail3. Podajemy hasło (warto zapisać je w ważnym miejscu, żeby go nie zgubić)4. Wybieramy płeć5. Wpisujemy datę urodzenia6. Klikamy "zarejestruj się"
Po kliknięciu "zarejestruj" otworzy się pole weryfikacji. Należy przepisać w nim napis, który pojawi się powyżej. Po przepisaniu ponownie klikamy "zarejestruj się".
Czytaj też: Influencer, youtuber, vloger – kto jest kim w świecie social mediów?
Jakie informacje musimy podać w serwisie?
Konto jest już założone, ale jeszcze nieaktywowane. Zanim je uaktywnimy, możemy skorzystać z kilkuetapowego uzupełnienia naszego profilu.
1. W „Kroku 1” Facebook podpowiada nam naszych znajomych. Jak to robi? Wyszukuje kontakty z poczty elektronicznej i podpowiada, kto z bliskich ma już profil na Facebooku. Dzięki temu możemy ich w prosty sposób zaprosić do swoich znajomych. Możemy też zostawić to sobie na później – w tym celu wystarczy kliknąć „Pomiń etap”.2. W „Kroku 2” podajemy informacje o swoim wykształceniu i zatrudnieniu. Ten etap również możemy pominąć, jeśli wolimy to zrobić w wolnej chwili lub jeśli nie chcemy podawać takich informacji personalnych3. W „Kroku 3” możemy dodać swoje zdjęcie profilowe. W tym celu wystarczy kliknąć pole „Dodaj zdjęcie”. Jeśli nie chcemy tego robić, klikamy „Pomiń etap”4. Następnie logujemy się do poczty elektronicznej. Powinniśmy otrzymać link z aktywacją konta na Facebooku. Wystarczy w niego kliknąć, by konto było aktywne5. Od tego momentu możemy w dowolnym momencie logować się do serwisu społecznościowego Facebook. Możemy również zapamiętać hasło, by nie trzeba było go wpisywać za każdym razem
Czytaj też: Emotikony: co oznaczają i jak wpływają na wysyłane przez nas komunikaty?
Z jakich funkcjonalności warto skorzystać na Facebooku?
Zakładając profil, warto od razu zastrzec pewne dane, by nie były one dostępne dla wszystkich. W tym celu należy rozwinąć pasek menu w prawym rogu ekranu, wejść w zakładkę „Ustawienia” i w lewej kolumnie kliknąć „Prywatność”.
W tej zakładce zaznaczamy:
- kto może zobaczyć nasze posty (wszyscy czy tylko znajomi)
- kto może nawiązać z nami kontakt
- kto może zobaczyć naszych znajomych
- kto może nas wyszukać na podstawie adresu e-mail
- kto może nas wyszukać na podstawie numeru telefonu
Bardzo ważne jest, by zaznaczyć te opcje, które nam pasują. Dzięki temu ograniczymy dostęp do swojego profilu tylko dla wybranych osób.
Jeśli chcemy zmienić hasło na Facebooku, musimy wejść w „Ustawienia” i kliknąć zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie”. Tam w każdej chwili możemy zmienić hasło dostępowe do Facebooka.
Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?
Na jakie dodatkowe opcje na Facebooku warto zwrócić uwagę?
W „Ustawieniach” w lewej kolumnie znajduje się również zakładka „Posty publiczne”, z której warto skorzystać.
Możemy tam zaznaczyć:
- kto może nas obserwować – czy nasze posty mają wyświetlać się tylko znajomym czy też osobom, które nie mają nas w znajomych, ale nas obserwują
- kto może komentować nasze posty – tylko znajomi czy też znajomi znajomych?
- kto może otrzymywać powiadomienia o postach publicznych – możemy zaznaczyć chęć otrzymywania powiadomień, gdy ktoś spoza grona naszych znajomych zacznie nas obserwować i udostępniać nasze treści
- kto może skomentować lub polubić publiczne informacje profilowe – zaznaczamy, kto może zareagować na naszą zmianę zdjęcia profilowego, zdjęcia w tle czy informacji profilowych. Opcja ta może być dostępna tylko dla znajomych, ale również dla znajomych znajomych czy też dla wszystkich internautów
- czy prowadzimy ranking komentarzy – jeśli włączymy ranking, najbardziej interesujące komentarze dotyczące naszego profilu wyświetlą się w pierwszej kolejności
- czy chcemy połączyć konto na Facebooku z kontem na Twitterze
Czytaj też: Snapchat: co to za aplikacja? Jak działa i dlaczego z niej korzystamy?
Czy warto włączyć opcję „Powiadomień”?
W „Ustawieniach” znajduje się również zakładka „Powiadomienia”. Możemy w niej włączyć opcję powiadomień dźwiękowych w różnych sytuacjach:
- gdy ktoś nas oznaczy na Facebooku
- gdy ktoś skomentuje nasz post
- gdy ktoś ze znajomych świętuje urodziny
- gdy w grupie, do której należymy, pojawi się nowy post
- gdy ktoś ze znajomych rozpocznie zbiórkę pieniędzy
- gdy ktoś ze znajomych doda nowy post do swojej relacji
Ważne powiadomienia Facebook może również wysyłać na nasz adres e-mail lub SMS-em (jeśli udostępnimy swój numer telefonu w zakładce „Telefon”).
Podsumowując, założenie konta na Facebooku nie jest trudne, o ile robimy to z kimś, kto nam wytłumaczy podstawowe dostępne opcje. Na początku lepiej nie zagłębiać się w ustawianie kampanii reklamowych na Facebooku, w gry i w aplikacje, by nie przerazić seniora mnogością dostępnych opcji. To może tylko go zniechęcić do korzystania z mediów społecznościowych (zwłaszcza, że i tak raczej nie będzie ustawiał kampanii).
Jeśli babcia lub dziadek opanują podstawowe sposoby korzystania z Facebooka, będą potrafili samodzielnie logować się, udostępniać posty, korzystać z panelu strona główna, wtedy możemy pokazać im inne możliwości.
Facebook może wnieść nową energię do ich życia, umożliwić odnowienie starych znajomości i nawiązanie nowych kontaktów. Pozwala również śledzić to, co dzieje się na świecie i komentować wydarzenia. Warto więc wprowadzić seniora do świata nowych technologii.
Czytaj też: Nowe przyjaźnie na emeryturze: gdzie i jak ich szukać?
Porady eksperta