Skóra pod oczami wymaga więcej troski. Jak ją pielęgnować?

2022-06-24 14:59

Skóra pod oczami jest wymagająca, szybko się wysusza i łatwo ją podrażnić. Jednak odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że będzie dobrze nawilżona, bez cieni pod oczami i widocznych zmarszczek. Zobacz, na czym powinna polegać pielęgnacja skóry pod oczami!

Kobieta przed lustrem robi okłady pod oczy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skóra pod oczami: demakijaż oczu
  2. Skóra pod oczami: nawilżanie
  3. Skóra pod oczami: ukryj cienie

Skóra pod oczami jest najcieńsza i nie chroni jej warstwa lipidowa, dlatego starzeje się najszybciej – zmarszczki najwcześniej pojawiają się właśnie wokół oczu. Swój ślad pozostawiają na niej także nieprzespane noce, godziny spędzone przy komputerze czy błędy w pielęgnacji. Na szczęście są sposoby, które pomogą zaradzić problemom i naprawić skutki kosmetycznych grzeszków.

Skóra pod oczami: demakijaż oczu

Perfekcyjne usunięcie kosmetyków, którymi malowałaś oczy, to warunek prawidłowej pielęgnacji. Jeśli to zaniedbasz, resztki tuszu i cieni mogą przez noc podrażnić spojówki i powieki, a ponadto utrudnią regenerację skóry. Są różne preparaty przeznaczone do demakijażu – mleczka, płyny dwufazowe, micelarne. Ich zadaniem jest zmycie makijażu i jednocześnie łagodzenie ewentualnych podrażnień.

Nasączony preparatem płatek kosmetyczny przyłóż do powieki i rzęs, poczekaj kilka sekund i delikatnie przesuń go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka – nie trzyj i nie rozciągaj skóry. Powtarzaj to, dopóki płatek będzie zupełnie czysty. Jeśli używasz żelu lub pianki, którymi myjesz nie tylko oczy, ale też całą twarz, nanoś kosmetyk na zwilżoną skórę, delikatnie ją masuj, a na koniec spłucz.

Skóra pod oczami: nawilżanie

Na czystą skórę nałóż krem przeznaczony specjalnie do pielęgnacji okolic oczu. Takie kosmetyki mają bardzo lekką konsystencje, łatwo się rozprowadzają i wchłaniają. Zwykle też pozbawione są substancji zapachowych, bo mogłyby one uczulać wyjątkowo wrażliwą w tym miejscu skórę.

Zawierają natomiast witaminy i wyciągi z roślin, które zapewniają długotrwałe nawilzenie skóry, poprawiają mikrokrążenie, stymulują syntezę kolagenu, łagodzą podrażnienia naskórka. Wieczorem możesz pod oczy nałożyć nieco grubszą warstwę kremu – przez noc podziała jak maseczka nawilżająco-odżywcza. Uważaj, żeby nie rozciągać skóry – najlepiej rozprowadź nieco kremu na opuszkach palców i wklep go w kierunku od zewnętrznej do wewnętrznej części oka.

Skóra pod oczami: ukryj cienie

Płytkie unaczynienie skóry pod oczami powoduje brzydkie zasinienie – jest to najczęściej przypadłość dziedziczna. Podobnie hiperpigmentacja, czyli nadmierna produkcja melaniny (barwnika skóry), w wyniku której w okolicy oczu skóra ma ciemniejsze zabarwienie niż reszta skóry twarzy. Natomiast efekt podpuchniętych oczu, tzw. worków, ma zwykle przyczynę w zaburzeniach pracy nerek. Jak radzić sobie z takimi problemami?

Są specjalne kosmetyki, które ci w tym pomogą. Doskonale sprawdzają się kremy pod oczy na bazie witamin (głównie witamina C i witamina K), z dodatkiem kofeiny czy wyciągów roślinnych (m.in. z arniki, kasztanowca, świetlika, miłorzębu) – poprawiają mikrokrążenie i elastyczność naczynek krwionośnych, powodują ich obkurczenie, zapobiegają powstawaniu obrzęków i rozjaśniają cienie. Ważne, by używać ich regularnie i nie zrażać się brakiem natychmiastowych efektów – po kilku tygodniach na pewno je zauważysz.

Szybki ratunek

Podkówki, które pojawiają się po źle przespanej nocy... Zaczerwienione oczy po długiej pracy przy komputerze... Przesuszona skóra, na której bardziej widoczne są zmarszczki... Z każdym z tych problemów możesz sobie szybko poradzić. Sięgnij po kosmetyki do zadań specjalnych. Mogą to być np. kolagenowe płatki pod oczy albo nasączone wyciągami roślinnymi o właściwościach silnie nawilżających i relaksujących. Doskonały i szybki efekt przynoszą kosmetyki zawierające składniki drenujące i poprawiające mikrokrążenie, które mają aplikator w postaci kulki – zapewnia ona relaksujące uczucie chłodu podczas delikatnego masażu okolic oczu. Taki kosmetyk warto przed użyciem jeszcze schłodzić przez kilka minut w lodówce, bo w ten sposób dodatkowo obkurczysz naczynka. Podobnie podziałają żelowe okularki, jeśli przedtem oziębisz je w zamrażalniku.

miesięcznik "Zdrowie"