VR fitness - jak ćwiczyć w wirtualnej rzeczywistości?

2019-03-05 7:00

VR fitness (Virtual Reality Fitness Games) to aktywność nowej generacji, podczas której przenosimy się do wirtualnego świata. Ale bez obaw, wciąż ćwiczymy w realu i spalamy mnóstwo prawdziwych, a nie tylko wirtualnych kalorii! Sprawdź, czym są VR Fitness Games i poznaj ich możliwości.

VR fitness - jak ćwiczyć w wirtualnej rzeczywistości?
Autor: Getty Images Gry typu VR Fitness dzielą się na różne kategorie. Można wybierać spośród gier sportowych, gier tanecznych czy gier fabularnych.

Spis treści

  1. VR fitness - na czym polega
  2. VR fitness - sprzęt
  3. VR fitness - rodzaje gier-treningów
  4. VR fitness - jakie daje możliwości?
  5. VR fitness - cena
  6. Sprawdź, jak wygląda trening VR fitness
  7. VR fitness - zalety i wady

Trening w domu to z pewnością atrakcyjna i wygodna forma aktywności fizycznej, ale po czasie może stać się nieco nużąca i monotonna. Z pomocą przychodzi VR fitness, czyli Virtual Reality Fitness Games.

To aktywność fizyczna na miarę możliwości XXI wieku. Gry typu VR Fitness to niezapomniana zabawa przy użyciu wirtualnych gogli, które pozwalają nam zwielokrotnić przeżywane emocje podczas ćwiczeń. VR Fitness to nie tylko dobrze znane ćwiczenia fitness i trening siłowy, to także różnego rodzaju gry ze sportami walki, tańcem czy ruchowe gry fabularne. Brzmi zachęcająco? To dopiero początek!

VR fitness - na czym polega

Gry typu Virtual Reality Fitness Games to wirtualne gry sportowe. Polegają na poruszaniu się zgodnie ze wskazówkami gry i jej charakterystyką w specjalnie przygotowanych okularach (goglach), zakładanych na twarz. Dzięki nim przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości i bez wychodzenia z domu możemy przenieść się do innego świata. Jedyne co musimy robić to podążać za fabułą gry i wykonywać określone polecenia.

VR fitness - sprzęt

Aby zagrać w gry typu VR Fitness musimy mieć konsolę PlayStation 4 i profesjonalnie przygotowane gogle VR oraz specjalną kamerę, które można zakupić w zestawie lub oddzielnie.

Do zabawy w niektóre gry VR fitness na konsoli potrzeba także kontrolerów move – czyli lekkich, około dwudziestocentymetrowych,  plastikowych pałeczek, które trzyma się w dłoniach podczas gry.

Gry VR Fitness przystosowane są także do komputerów stacjonarnych, a o to zadbała firma Oculus Rift, która wyprodukowała specjalnie zaprojektowane gogle współdziałające z komputerem oraz czujniki ruchu zakładane na nadgarstki.

Inne marki, które produkują sprzęt do wirtualnych gier to HTC Vive i Windows Mixed Reality.

VR fitness - rodzaje gier-treningów

Gry typu VR Fitness dzielą się na różne kategorie. Można wybierać spośród gier sportowych, gier tanecznych czy gier fabularnych. Najczęściej spotykane kategorie na jakie można podzielić wirtualne gry to:

  • sporty walki, np. boks, kickboxing, walki gladiatorów
  • gry zręcznościowe, np. strzelanie z łuku, rzucanie do kosza, gra w golfa
  • gry taneczne
  • gry fabularne
  • gry drużynowe, np. NBA
  • gry sportowe, np. trening fitness, trening siłowy, squat challenge, sporty zimowe, ping-pong, wingsuit, tenis

VR fitness - jakie daje możliwości?

  1. Intensywność ćwiczeń: zależna jest o typu gry, na którą się zdecydujemy. Każda konkretna gra będzie miała także swoją własną ścieżkę progresu i możliwość doboru intensywności, więc gry VR Fitness z powodzeniem sprawdzą się dla każdego, bez względu na stopień wytrenowania.
  2. Trening poszczególnych partii ciała: gry typu VR Fitness dają możliwość doboru gry do preferencji gracza. Każda gra charakteryzuje się specyfiką treningu stymulującego odpowiednie partie ciała. Dla przykładu, jeśli chcemy skupić się na treningu górnych części ciała, powinniśmy zdecydować się na grę typu boks lub sztuki walki, natomiast trening dolnych części ciała z powodzeniem zapewnią nam odpowiednie gry fabularne lub gry typu kick out.
  3. Licznik kalorii: większość gier typu VR Fitness ma funkcję licznika kalorii spalanych podczas wysiłku. Dzięki temu dokładnie wiemy, ile z siebie daliśmy i jak bardzo intensywny był nasz trening.
  4. Monitor progresu: większość z gier VR fitness ma wbudowaną opcję monitorowania progresu zachodzącego podczas konkretnej gry. To bardzo ułatwia rozwój i motywuje do dalszego treningu.
VR fitness - jakie daje rezultaty?

Rezultaty, jakie możemy osiągnąć podczas gier VR fitness, zależą od typu gry, na jaką się zdecydujemy i od naszej systematyczności oraz zaangażowania.

Przykładowo, podczas wirtualnej gry typu fitness przez godzinę można spalić nawet 500 kalorii! Oczywiście nie tylko o spalone kalorie tu chodzi. Gry VR Fitness to przecież doskonały zastępnik standardowego treningu siłowego i dzięki nim można wyrzeźbić sobie zadowalającą masę mięśniową lub wysmuklić mięśnie.

Wszystko zależy od rodzaju aktywności fizycznej w wirtualnych goglach, na która się zdecydujemy. Co więcej, podczas gier VR Fitness możemy polepszyć swoją kondycję fizyczną, zwiększyć sprawność i zwinność oraz wymodelować sylwetkę, zupełnie tak jakbyśmy zrobili to na siłowni czy zajęciach fitness.

VR fitness - cena

Koszty sprzętu do Virtual Reality Fitness Games są uzależnione od marki i rozwiązania, na które się zdecydujemy przy doborze sprzętu. Przykładowo, komplet do PlayStation składający się z gogli, kamery monitorującej ruchy i kontrolerów ruchu to koszt około 1300 złotych. Natomiast zestaw firmy Oculus Rift składający się z okularów i kontrolerów ruchu kosztuje około 2000 złotych. Trzeba także wziąć pod uwagę to, czy mamy sprzęt, do którego będziemy się podłączać. Jeśli nie posiadamy PlayStation 4 lub nowoczesnego komputera stacjonarnego o dużej wydajności, to do kosztorysu musimy wliczyć także koszt tego typu sprzętu.

Sprawdź, jak wygląda trening VR fitness

VR fitness - zalety i wady

Gry VR Fitness mają wiele plusów, ale posiadają także swoje minusy. Warto podsumować wady i zalety gier VR Fitness.Zalety:

  • zerwanie z rutyną i monotonią
  • doskonała rozrywka
  • połączenie przyjemnego z pożytecznym
  • nie potrzeba specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń
  • możliwość treningu bez wychodzenia z domu

Wady:

  • wysoka cena
  • potrzeba dość dużo miejsca do treningu
  • trening jest uzależniony od sprzętu elektronicznego