Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?

2017-02-17 11:43

Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu, to przyrząd będący świetnym uzupełnieniem ćwiczeń regenerujących po treningu. Masowanie napiętych mięśni za pomocą wałka rozluźnia je, poprawia ich elastyczność i kurczliwość. Zobacz, dlaczego warto używać rollera i jak poprawnie to robić.

Spis treści

  1. Masaż rollerem – jakie daje korzyści?
  2. Zobacz wideo, na którym trenerzy Joanna i Dariusz Brzezińscy pokazują, jak rolować spięty kręgosłup:
  3. Wałek do masażu – jaki wybrać?
  4. Jak używać rollera piankowego?
Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?
Autor: thinkstockphotos.com Wałki do masażu o gładkiej strukturze są polecane są osobom, które ćwiczą rekreacyjnie.

Foam roller, czyli wałek do masażu, to przyrząd polecany przez fizjoterapeutów jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających i relaksujących po treningu. Wykonany jest z wytrzymałej, syntetycznej pianki i najczęściej ma formę podłużnego walca o gładkiej lub karbowanej powierzchni. Korzystanie z rollera jest bardzo proste – wałek podkłada się pod mięsień, który wymaga rozmasowania, i wykonuje podłużne „rolowanie”. W ten sposób rozbijamy zgrubienia, które powstały na skutek przeciążeń w układzie mięśniowym.

Zobacz, jak wybrać wałek do masażu dostosowany do swoich potrzeb. W galerii pod koniec artykułu znajdziesz przegląd rollerów o różnych kształtach i w różnych kategoriach cenowych.

Masaż rollerem – jakie daje korzyści?

Do przeciążeń w mięśniach dochodzi, gdy niewłaściwie rozplanujemy wysiłek fizyczny. Najczęściej popełniany błąd to zbyt intensywne treningi wykonywane nieregularnie i bez koniecznych przerw na regenerację. Kolejnym błędem jest pomijanie etapu rozciągania, który powinien być punktem obowiązkowym po każdym treningu. Takie postępowanie sprawia, że powięź - tkanka otaczająca mięśnie, stawy i kości - traci elastyczność. To z kolei powoduje ból i dyskomfort odczuwany jako ciągnięcie.

Czytaj też: Co to jest powięź i jak zrobić masaż powięzi?

Automasaż wykonywany za pomocą rollera pomaga w rozbiciu zgrubień powstałych na tkance łącznej oraz wzmaga produkcję kolagenu. Powięź staje się bardziej elastyczna, co zapobiega pojawianiu się bólu i chroni przed kontuzjami. Ponadto, dzięki rollerowi zwiększa się ruchomość stawów, poprawia kurczliwość mięśni, a proces regeneracji organizmu po wysiłku trwa znacznie krócej.

Rollery piankowe świetnie sprawdzają się też w rehabilitacji osób z bólami kręgosłupa. Te najczęściej spowodowane są przez przykurcz i przeciążenie mięśni przykręgosłupowych - wywołuje to ucisk na nerwy i powoduje ból. Poprzez rolowanie pleców można rozluźnić spięte mięśnie i uwolnić się od dyskomfortu.

Zobacz wideo, na którym trenerzy Joanna i Dariusz Brzezińscy pokazują, jak rolować spięty kręgosłup:

Źródło: X-news / Dzień Dobry TVN

Wałek do masażu – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wałków do masażu. Różnią się od siebie między innymi twardością, kształtem, wytrzymałością i ceną. Jak kupić roller odpowiedni dla siebie?

  • Twardość: rollery miękkie łatwo uginają się po ciężarem ciała. Polecane są osobom, które odczuwają duże napięcie i ból mięśni, a także początkującym. Rollery o średniej twardości dedykowane są osobom regularnie uprawiającym sport. Najtwardsze przeznaczone są dla zaawansowanych sportowców z dużą masą mięśniową lub osób z niskim napięciem mięśniowym.
  • Kształt: rollery mogą występować w różnych, często fantazyjnych kształtach. W sklepach najczęściej można spotkać podłużne, gładkie wałki, które dobrze nadają się do rolowania kończyn górnych i dolnych. Do masażu mięśni przykręgosłupowych lepiej wykorzystać roller „ósemkę” – jego budowa zapobiega uciskaniu kręgów, za to skutecznie wywiera nacisk na okoliczne mięśnie. Rollery w kształcie kuli dobrze sprawdzają się w masażu stóp. Wałki z podłużnymi wyżłobieniami i wypustkami masują bardziej intensywnie i są przydatne w walce z cellulitem.
  • Wielkość: powinna być adekwatna do wielkości mięśnia. Uda czy łydki należy masować standardowym wałkiem o długości 30-35 cm i średnicy ok. 15 cm. Z kolei do rolowania dłoni, stóp czy ścięgna Achillesa lepiej wykorzystać mniejszy roller lub piłkę o średnicy 8-12 centymetrów.
  • Cena: średniej wielkości, dobry roller kosztuje zazwyczaj od 50 złotych wzwyż. Tańsze przyrządy są z reguły mnie wytrzymałe, więc będą służyć nam krócej. Warto kupić roller profesjonalnej firmy, aby mieć pewność, że przyrząd jest najlepszej jakości i nie zużyje się zbyt szybko.

Jak używać rollera piankowego?

Rolowanie wykonuje się wzdłuż mięśnia na całej jego długości. Jeden mięsień należy masować przez ok. 10-30 sekund (w zależności od tego, jaka jest jego wielkość), a następnie kilkakrotnie powtórzyć czynność. Podczas rolowania może być odczuwalny ból, ale nie jest to nic niepokojącego – to znak, że sztywność mięśni ustępuje.

Ważne

Masażu rollerem nie można stosować na wszystkich obszarach ciała – należy unikać rolowania kości i stawów. Przy długotrwałym stosowaniu wałka w niewłaściwych okolicach mogą pojawić się obrzmienia, siniaki, blizny, guzy lub przebarwienia. Nie zdarza się to często, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do użycia rollera, warto poprosić o radę fizjoterapeutę.

W galerii poniżej znajdziesz przegląd różnych rodzajów wałków do masażu: uniwersalnych, z podłużnymi żłobieniami, wypustkami, miniwałków i piłek masujących.