Rękawice bokserskie - cechy rękawic dla początkujących i profesjonalistów

2019-01-04 11:39

Rękawice bokserskie to podstawowy element wyposażenia pięściarza, często decydujący o wynikach sportowych. W jaki sposób dobrać odpowiednie rękawice bokserskie i czym się kierować przy ich zakupie?

Rękawice bokserskie - cechy rękawic dla początkujących i profesjonalistów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rękawice bokserskie – waga
  2. Rękawice bokserskie – rodzaje
  3. Rękawice bokserskie – dla początkujących i profesjonalistów
  4. Rękawice bokserskie – czym się kierować podczas zakupu?
  5. Rękawice bokserskie a bandaże bokserskie
  6. Sprawdź w instruktażu Przemysława Salety, jak prawidłowo wiązać dłonie

Rękawice bokserskie zapewniają poprawę bezpieczeństwa osób uprawiających sporty walki. Walka na gołe pięści stwarza bowiem ryzyko groźnych urazów, często śmiertelnych. Wraz z pojawieniem się rękawic na rękach bokserów, zaczęto odnotowywać wyraźnie mniej wypadków w ringu. Rękawica bokserska amortyzuje zadawane ciosy i chroni ręce boksera przed urazami.

Dziś rękawice bokserskie służą nie tylko sportowcom uprawiającym boks, ale są również wykorzystywane w innych sztukach walki m. in. w kickboxingu czy muay thai.

Rękawice bokserskie różnią się między sobą wagą, tworzywem oraz kształtem. Wnętrze rękawicy wypełnione jest specjalnym materiałem o dużej strefie zgniotu, dzięki czemu dobrze amortyzuje ciosy. Forma wypełnienia umożliwia odpowiednie ułożenie pięści, tak by podczas zadawania ciosów chronić kciuk i resztę dłoni przed kontuzją.

Wybór odpowiednich rękawic ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia pięściarza, ale też techniki walki, dlatego zakup powinien być poprzedzony szczegółową analizą potrzeb. Dodatkowo, w profesjonalnym sporcie, parametry rękawic są ściśle określone i używanie rękawic niespełniających norm może grozić dyskwalifikacją z turnieju.

Rękawice bokserskie – waga

Waga rękawic bokserskich podawana jest w uncjach (OZ). 1 uncja to 28,4 g. W ofercie dostępne są rękawice 6-8 OZ, 10 OZ, 12 OZ, 14 OZ, 18 OZ a nawet 20 OZ, z czego najpopularniejsze wśród boksujących są rękawice 10 i 12 uncji. Waga rękawic powinna być dostosowana do wagi boksera.

Osoby z większymi dłońmi powinny zakładać cięższe rękawice, ale ta największa waga rękawic - 14-20 OZ przeznaczona jest głównie dla zawodowców walczących w kategorii wagi ciężkiej.

Im cięższe rękawice, tym są bezpieczniejsze, bo lepiej amortyzują ciosy. Najlżejsze rękawice – 6-8 OZ są produkowane dla młodych osób o drobnych dłoniach, głównie kobiet i dzieci.

Rękawice przeznaczone do treningów (tzw. piąstkówki) występują w innej tabeli rozmiarowej – od S do XL.

Warto wiedzieć

Rękawice bokserskie – krótka historia

Boks źródło ma w starożytności, ale konieczność zakładania przez walczących rękawic wprowadzona została dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Zanim w boksie pojawiły się rękawice, sport ten był bardzo brutalny i często walki kończyły się śmiercią zawodników. W 1730 roku boks stał się oficjalnym sportem opartym na skodyfikowanych zasadach, ale w dalszym ciągu nie było pisanego wymogu zakładania przez zawodników rękawic.

Same rękawice bokserskie wynaleziono w 1747 roku, ale były używane jedynie w trakcie treningów. Dopiero 1867 roku w Wielkiej Brytanii ustanowiono system zasad (Queensberry Rules), które wymusiły na bokserach zakładanie rękawic bokserskich podczas walk w ringu. Równolegle jednak istniały inne zasady (londyńskie), gdzie w dalszym ciągu rękawice nie były wymagane. Pod tym względem do ujednolicenia kodeksu boksu doszło dopiero pod koniec XIX wieku. Postacią symboliczną związaną z tą rewolucyjną zmianą był bokser John L. Sullivan, który jako ostatni osiągnął mistrzostwo walcząc na gołe pięści, a następnie jako pierwszy zdobył mistrzostwo świata w bokserskich rękawicach.

Rękawice bokserskie – rodzaje

PODZIAŁ WEDŁUG MATERIAŁU

  • Rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej (bydlęcej, cielęcej lub koziej) są przede wszystkim najtrwalsze ze wszystkich i służą bardzo długo. Są też najdroższe w ofercie rękawic (kosztują kilkaset złotych), dlatego zwykle wybierają je profesjonaliści.
  • Rękawice bokserskie wykonane ze skóry syntetycznej (skajowe) są znacznie tańsze od skórzanych (kosztują kilkadziesiąt złotych), ale szybko się zużywają. Jest to więc dobry zakup dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z boksem lub uprawiają ten sport sporadycznie. Rękawice syntetyczne nie wpływają bowiem na jakość samego boksowania.
  • Rękawice bokserskie wykonane z materiałów mieszanych charakteryzują się tym, że ich wierzchnia część zrobiona jest z naturalnej skóry, a wnętrze ze skóry syntetycznej. Dzięki takiemu zabiegowi, rękawice mają dłuższą żywotność, a jednocześnie ich cena nie jest zbyt wysoka.

PODZIAŁ WEDŁUG PRZEZNACZENIA

  • Rękawice bokserskie o zaokrąglonej, bułowatej (wypukłej) budowie służą do odbywania walk, sparingów oraz treningów na sprzęcie (tarcza, worek, gruszka). Sprawdzą się w klasycznym boksie i kickboxingu.
  • Rękawice przyrządowe (piąstkówki) to rękawice przeznaczone głównie do intensywnego trenowania. Nadają się do treningów walki w klinczu, ale również do ćwiczenia przy użyciu sprzętu, np. worka, tarczy czy gruszki. Cechą tego rodzaju rękawic jest wysoka wytrzymałość i wolniejsze zużycie. Pod względem technicznym piąstkówki sprzyjają szybkim ciosom – pojedynczo lub w seriach.
  • Rękawice do graplingu i MMA różnią się od zwykłych rękawic bokserskich przede wszystkim wyglądem. Nie są tak bardzo zabudowane, odkrywają palce i wnętrze dłoni po to, by umożliwić zawodnikom chwytanie, które jest elementem techniki tych sztuk walki.
  • Rękawice do Muay Thai (boksu tajskiego) od klasycznych rękawic bokserskich odróżnia przede wszystkim budowa. Mają one bardziej spłaszczony kształt, dzięki czemu umożliwiają ściąganie głowy przeciwnika do dołu czy walkę w klinczu. Rękawice sprawdzą się również w kickboxingu.

PODZIAŁ WEDŁUG SPOSOBU ZAPIĘCIA

  • Rękawice wiązane mają sznurowane zapięcia. To klasyczny model rękawic, wymagający wprawy, czasu i dodatkowej pomocy przy zakładaniu. Pomijając ten minus, sznurowanie rękawicy pozwala dopasować ją do dłoni. Dzięki temu rękawica lepiej przylega i mocniej się trzyma podczas zadawania ciosów.
  • Rękawice zapinane na rzepy to duże ułatwienie podczas ich zakładania. Bokser jest w stanie szybko, bez niczyjej pomocy takie rękawice sobie nałożyć. To duży atut, tym bardziej, że rękawice same w sobie są bardzo wygodne.

PODZIAŁ WEDŁUG PŁCI ZAWODNIKA

  • Rękawice damskie są przede wszystkim mniejsze. Dla kobiet produkuje się rękawice o wadze 6 i 8 uncji. Choć większość rękawic produkowana jest jako rodzaj unisex, na rynku można dostać bardziej spersonalizowane rękawice kobiecie, które wyróżnia stylowe wzornictwo.
  • Rękawice męskie produkowane są głównie w dużych rozmiarach od 10 uncji w górę. Kształtem i funkcjonalnością męskie rękawice niczym się nie różnią od damskich.

Rękawice bokserskie – dla początkujących i profesjonalistów

Nie ma typowych rękawic bokserskich dla początkujących. Wybierając więc pierwsze rękawice należy przede wszystkim kierować się ich parametrami i dostosować je do własnych preferencji. Najlepsze dla początkujących są rękawice syntetyczne, które nie są zbyt drogie, a jednocześnie dają duży komfort podczas trenowania.

Na początku nie warto inwestować w bardzo drogi sprzęt, bo intensywność treningów na starcie nigdy nie jest duża. Nie potrzeba więc wytrzymałych rękawic szytych dla zawodowców. Z tego powodu dobrze jest również wybrać wygodne w zakładaniu rękawice, czyli zapinane na rzepy. Na początkowym etapie trenowania boksu najważniejsze powinny być takie cechy rękawic jak: komfort i dobra wentylacja.

Im bardziej profesjonalny trening, tym wymogi coraz większe. Zaawansowani bokserzy zwykle wybierają cięższe rękawice sznurowane, wykonane z naturalnej skóry. W ich przypadku rękawica bokserska musi być przede wszystkim odporna na zniszczenie, bardzo wytrzymała i zapewniająca najwyższą ochronę boksującemu i jego przeciwnikowi.

Rękawice bokserskie – czym się kierować podczas zakupu?

Najważniejsze w wyborze rękawic jest dobranie właściwego rozmiaru i rodzaju. Po ustaleniu, jakich rękawic potrzebujemy (którą sztukę walki będziemy uprawiać), należy dobrać ich wagę. Ta zwykle odnosi się do wagi boksera.

Osoby do 45 kilogramów powinny wybrać rękawice o wadze 6 uncji, między 45 a 65 kg – rękawice 8 uncji, między 65-78 kg – rękawice 10 uncji, między 78-90 kg – rękawice 12 uncji, powyżej 90 kg – 14 lub 16 uncji.

Po dokonaniu wyboru rodzaju i rozmiaru, czas zastanowić się nad rodzajem materiału i zapięcia. Jeśli szukamy bardzo wytrzymałych rękawic, wybierzmy te zrobione ze skóry naturalnej. Jeżeli często trenujemy samodzielnie, postawmy na rękawice zapinane na rzepy, które można samemu zapiąć. Najlepiej, jeśli rzep ma szerokość co najmniej 7 cm, bo tylko taki właściwie usztywni nadgarstek i uchroni go przed kontuzją. Do profesjonalnych treningów i na turnieje lepsze będą rękawice sznurowane.

Istotnym elementem rękawic, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest wypełnienie wnętrza rękawicy. Dobrze, jeśli wypełnienie pozwala na właściwą wentylację. Można zakupić rękawice ze specjalnymi otworami wentylującymi.

Wygląd rękawic czyli ich kolorystyka lub wzornictwo to kwestia drugorzędna, bo nie ma ona wpływu na jakość wyprowadzania ciosów czy komfort boksera. O wizualnej stronie sprzętu można pomyśleć na samym końcu.

Rękawice bokserskie a bandaże bokserskie

Nieodłącznym elementem rękawic bokserskich są bandaże bokserskie tzw. owijki bokserskie, których zadaniem jest zabezpieczenie dłoni, a dokładniej kości, ścięgien, palców i nadgarstków, zapobieżenie wchłanianiu się potu w rękawicę oraz uszczelnienie dłoni w rękawicy, by ta ściśle do niej przylegała.

Najbardziej popularne są bandaże bawełniane, które dobrze pochłaniają wilgoć. Owijki bawełniane dostępne są w różnych długościach. Ich długość należy dostosować do „luzu”, jaki jest między dłonią a rękawicą.

Na rynku dostępne są również tzw. rękawice wewnętrzne (tzw. glove wraps), które zastępują bandaże a także bandaże żelowe (gel wraps). Rękawice są bardzo wygodne w użyciu. Nie potrzeba dodatkowej osoby do pomocy, by je nałożyć. Wykonywane są najczęściej z poliestru lub neoprenu. Bandaże żelowe to owijki z większą zdolnością amortyzacji niż zwykłe bandaże bawełniane, dlatego dziś coraz częściej wybierane przez bokserów.

Sprawdź w instruktażu Przemysława Salety, jak prawidłowo wiązać dłonie

Źródło: Men'sOver40