Pilates power ring - obręcz do pilatesu
Pilates power ring to sprzęt sportowy przeznaczony do treningu funkcjonalnego metodą Pilatesa. Wspaniale urozmaica dotychczasowe ćwiczenia i zwiększa efektywność treningu. Zastanawiasz się, jak ćwiczyć z obręczą do pilatesu i jak ona działa? To niezwykle proste, a sprzęt ten umożliwia nam wykonanie całej gamy różnorodnych ćwiczeń. Sprawdź sama, jakie cuda potrafi zdziałać trening z kołem do pilatesu!
Spis treści:
- Pilates power ring – co to jest?
- Pilates power ring – jak ćwiczyć
- Pilates power ring – przykładowe ćwiczenia
- Obręcz do pilatesu – plan treningowy
- Obręcz do pilatesu – efekty ćwiczeń z obręczą
Pilates power ring (obręcz do pilatesu) to profesjonalny sprzęt skonstruowany specjalnie z myślą o miłośnikach pilatesu. Jeśli do tej pory nie miałaś z tym treningiem do czynienia, nie szkodzi! Obręcz do pilatesu może stosować każdy – zarówno osoby zaawansowane, jak i początkujące.
Koło zostało stworzone z myślą o tych, którzy szukają nowych doświadczeń treningowych i potrzebują odejść od sportowej rutyny i spróbować innych rozwiązań. Najlepszą wiadomością w tym przypadku jest to, że pilates power ring naprawdę działa i szybko przynosi zadowalające efekty.
Pilates power ring – co to jest?
Pilates power ring to innymi słowy obręcz do ćwiczeń pilates. Niewielkie, dość cienkie koło zbudowane jest z ramy wykonanej z włókna szklanego, dwóch obustronnych pianek i uchwytów. Uchwyty powinny być z każdej strony pokryte pianką, aby zwiększyć funkcjonalność tego urządzenia. Dzięki temu możemy używać go od środka i od zewnątrz (na przykład oporując lub próbując rozciągnąć koło nogami czy dłońmi).
Pilates power ring służy do ćwiczeń techniki Pilatesa – Amerykanina, który stworzył tę metodę po to, by wspomóc rehabilitację i przyspieszyć powrót do zdrowia pacjentów. Z kołem oporowym do pilatesa wykonuje się ćwiczenia całego ciała. Zostało stworzone po to, aby jeszcze bardziej zaangażować ciało do pracy i wzmocnić efekty.
Przyrząd ten bardzo urozmaica dotychczasowy trening i wprowadza skuteczny bodziec do rozwoju kondycji, wytrzymałości i mięśni. Dzięki pilates power ring możemy popracować nad każdym mięśniem naszego ciała. Z obręczą oporową można wykonywać ćwiczenia na macie, w staniu, jednonóż, ćwiczenia oporowe, izometryczne, a także siłowe. Koło jest tak wytrzymałe, że bez problemu można napierać na nie nogą czy ręką, nawet z dużą siłą. Jednocześnie jest skonstruowane w taki sposób, że podczas napierania na nie delikatnie się ugina i pulsuje, umożliwiając nam pracę nad wzmocnieniem mięśni.
Czytaj także:
Pilates power ring – jak ćwiczyć
Pilates power ring to wielofunkcyjny przyrząd do ćwiczeń pilatesowych. Można go używać za pomocą rąk i nóg. Obręcz do pilatesu pozwala na wykonywanie izometrycznych spięć oraz ruchów oporowych, które wzmacniają ścięgna i mięśnie. Koło jest skonstruowane w taki sposób, że można umieszczać je zarówno między kolanami i kostkami, jak i trzymać w dłoniach i wykonywać z jego pomocą wznosy rąk oraz wymachy.
Z obręczą oporową możemy wykonywać ruchy pchające, ciągnące, napierające oraz izometryczne – to umożliwia kompleksową pracę nad sprawnością naszego ciała. Ćwiczenia z kołem doskonale sprawdzą się u osób początkujących i powracających do zdrowia. Z uwagi na to, że każde ćwiczenie z pilates power ring można wykonać w kilku wariantach: łatwym, średnim i trudnym, każdy chętny znajdzie dla siebie odpowiedni poziom danego ćwiczenia.
Dzięki temu, że pilates power ring zbudowany jest w kształcie koła, możemy bez problemu włożyć w niego nogę lub rękę i wykonać nawet najbardziej złożone i skomplikowane treningi. Pilates power ring to także doskonały sposób na ćwiczenia stabilizujące oraz poprawiające równowagę i poczucie ciała w przestrzeni. Umożliwia ćwiczenia oporowe i stabilizacyjne podczas pozycji stojących. Obręcz jest tak funkcjonalnym urządzeniem, że przy wymyślaniu ćwiczeń z jego użyciem ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia!
Czytaj także:
Pilates power ring – przykładowe ćwiczenia
Pilates power ring umożliwia wykonanie naprawdę wielu różnorodnych i rozmaitych ćwiczeń funkcjonalnych. Dzięki temu wspaniałemu gadżetowi nasze ciało zapracuje mocniej niż podczas zwykłych ćwiczeń pilates na macie. Oto przykładowy trening z pilates power ring!
1. Rolowanie z siadu z kołem przed sobą
Usiądź na macie z delikatnie zgiętymi nogami (tak, aby móc docisnąć całą stopę do maty). Unieś obręcz przed siebie i delikatnie zaciśnij kierując na siebie dłonie. Zacznij rolować kręgosłup kręg po kręgu i opuszczać się na matę. Pamiętaj, aby kończyć ruch tuż nad matą i nie kłaść się na niej. Nie zmieniaj pozycji obręczy, cały czas trzymaj ją przed sobą. Wróć do pozycji wyjściowej.
2. Przenoszenie koła z boku na bok
Usiądź na macie i odchyl się do tyłu. Stopy powinny dotykać do maty. Unieś koło do pilatesu nad swoją głowę i zacznij skręcać się z nim w lewą stronę. Kiedy dojdziesz już do swojego maksymalnego zakresu opuść koło do boku i znów unieś je nad głowę. Od razu wykonaj powtórzenie na drugą stronę. Pamiętaj, aby oba pośladki spoczywały na macie. Nie skręcaj się w biodrach, wykonu skręty jedynie tułowiem. Przez całe ćwiczenie delikatnie oporuj na koło, ale nie zaciskaj wokół niego palców – utrzymuj otwarte dłonie.
3. Rozciąganie tylnych mięśni ud
Połóż się na macie i zaczep o palce stóp jednej nogi obręcz do pilatesu. Wyprostuj nogę i oporuj palcami stóp na koło. Jeśli chcesz rozciągnąć bardziej zewnętrzną stronę uda, naprzyj małym palcem stopy na obręcz. Poruszaj nią do boków oraz do przodu i do tyłu. Usiądź na macie, cały czas z wyprostowaną nogą zaczepioną o koło i zacznij unosić ją najwyżej jak umiesz i opuszczać z powrotem na matę. Powtórz tę sekwencję kilka razy na obie strony. Pamiętaj o tym, aby noga była cały czas maksymalnie wyprostowana.
4. Sięganie kołem za głowę i do stóp
Usiądź z prostymi w kolanach nogami. Wyciągnij koło daleko przed siebie w kierunku swoich stóp. Utrzymuj prosty kręgosłup lędźwiowy. Cały czas, tak jak w każdym ćwiczeniu, oporuj na koło delikatnie. Zacznij opuszczać tułów na matę. Kiedy już dotkniesz podłogi, wyciągnij obręcz daleko za siebie, wydłuż i napręż całe ciało i od razu z wydechem wróć do pozycji siadu.
5. Unoszenie bioder w górę z kołem między udami
Połóż się wygodnie na macie z ugiętymi nogami. Rozstaw je mniej więcej na szerokość bioder i umieść między udami koło do pilatesu. Oporuj na nie udami i z wydechem unieś biodra w górę. Pamiętaj, aby cały czas napinać mięśnie brzucha oraz pośladków.
6. Unoszenie nóg z kołem między kostkami
Połóż się na macie, załóż ręce za głowę i unieś kark nad matę. Obręcz do pilatesu umieść między swoimi kostkami i napieraj na nią delikatnie. Podwiń miednicę, napnij brzuch i unoś nogi w górę, sięgając najdalej jak możesz. Pamiętaj o tym, aby przez cały czas trwania ćwiczenia nogi w kolanach były proste.
7. Unoszenie nóg z kołem między kostkami w leżeniu na boku
Połóż się na boku i podeprzyj głowę dłonią. Umieść koło między kostkami i skieruj nogi na siebie. Zacznij unosić obie nogi w górę, cały czas oporując na koło. Nie wypinaj brzucha, utrzymuj go spiętego przez cały czas trwania ćwiczenia.
8. Zaciskanie koła między kostkami w leżeniu na boku
Przyjmij pozycję taką, jak w poprzednim ćwiczeniu. Unieś nogi w górę, jak najwyżej potrafisz i zacznij oporować na koło. Wykonuj kontrolowany i powolny ruch pulsacyjny. Pamiętaj, aby cały czas utrzymywać spięty brzuch.
9. Unoszenie koła zaczepionego na kostkach leżeniu na boku
Połóż się na boku i podeprzyj głowę dłonią. Tym razem koło umieść tak, aby twoje kostki znalazły się w środku niego. Unieś nogi w górę, cały czas delikatnie rozpychając koło na boki.
10. Rozpychanie koła między kostkami w leżeniu na boku
Przyjmij pozycję taką, jak do ćwiczenia nr 9. Unieś nogi w górę i równomiernie rozpychaj nogi na bok, wykonując spokojne, pulsacyjne ruchy.
Czytaj także:
- Joga w domu: od jakich ćwiczeń zacząć?
- Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową - jakie pomogą, a jakich unikać?
Obręcz do pilatesu - plan treningowy
Ćwiczenia wykonuj powoli, uważnie kontrolując ruch. Plan treningowy możesz powtarzać od 3 do 4 razy w tygodniu. Trening nie obciąża mocno układu nerwowego, z tego względu możesz wykonywać go częściej niż przeciętny trening siłowy. Przykładowy trening z pilates power ring możesz traktować także jako rozgrzewkę przed cięższym wysiłkiem.
Na początku wykonuj jeden obwód dziennie, z czasem możesz dodawać do każdej jednostki treningowej kolejne obwody, ale staraj się nie przekraczać 3. Nie rób długich przerw między ćwiczeniami. Trening powinien odbywać się płynnie. Jeden obwód treningu z obręczą pilates zajmuje około 10 minut. Ilość powtórzeń i czas trwania poszczególnych ćwiczeń dobierz odpowiednio do swojego zaawansowania w treningu i samopoczucia. Nie rób nic na siłę, słuchaj swojego ciała i nie spiesz się – lepiej wykonywać trening krótko, ale systematycznie, niż przemęczać się i zmuszać swój organizm do zbyt dużego wysiłku. Powodzenia!
Ćwiczenie | Ilość powtórzeń | Czas trwania |
Rolowanie z siadu z kołem przed sobą | 10-15 powtórzeń | |
Przenoszenie koła z boku na bok | 30-45 sekund | |
Rozciąganie tylnych mięśni ud | 30-60 sekund na stronę | |
Sięganie kołem za głowę i do stóp | 10-15 powtórzeń | |
Unoszenie bioder w górę z kołem między udami | 10-15 powtórzeń | |
Unoszenie nóg z kołem między kostkami | 10-15 powtórzeń | |
Unoszenie nóg z kołem między kostkami w leżeniu na boku | 10-15 powtórzeń na stronę | |
Zaciskanie koła między kostkami w leżeniu na boku | 15-25 sekund | |
Unoszenie koła zaczepionego na kostkach leżeniu na boku | 10-15 powtórzeń na stronę | |
Rozpychanie koła między kostkami w leżeniu na boku | 15-25 sekund |
Obręcz do pilatesu - efekty ćwiczeń z obręczą
Ćwiczenia z pilates power ring przynoszą zaskakująco szybkie efekty. Dzięki obręczy oporowej możemy wykonywać całą gamę ćwiczeń pilatesowych z dodatkowym bodźcem treningowym i obciążeniem dla mięśni. Dzięki obręczy wzmocnimy mięśnie całego kompleksu barkowego, mięśnie pleców, nóg, pośladków oraz brzucha. To nie tylko wspaniały gadżet, który urozmaica dotychczasowy trening, ale przede wszystkim bardzo efektywny sprzęt do ćwiczeń. Obręcz do pilatesu między innymi:
- wzmacnia mięśnie głębokie i stabilizacyjne
- zwiększa siłę mięśni
- poprawia gibkość
- zwiększa mobilność stawów i zakresy ich ruchomości
- rzeźbi sylwetkę
- ujędrnia skórę, zmniejsza cellulit
- przyspiesza krążenie krwi
- zapobiega chorobom cywilizacyjnym
- przyspiesza metabolizm
- spala tkankę tłuszczową
Czytaj także: Jakie efekty daje pilates? Korzyści płynące z ćwiczeń pilates