Pajączek na plecy - jak działa i czy pomaga na garbienie się?

2018-01-12 10:13

Pajączek na plecy to korektor postawy dla dorosłych i dzieci. Pajączek na proste plecy pomaga w utrzymaniu poprawnej postawy ciała wydając odgłos gdy się garbimy. Dowiedz się, czy pajączek faktycznie pomaga pozbyć się szkodliwego nawyku i prostuje sylwetkę.

Pajączek na plecy - jak działa i czy pomaga na garbienie się?
Autor: thinkstockphotos.com Pajączek na plecy może być stosowany i przez dorosłych, i przez dzieci.

Spis treści

  1. Pajączek na plecy – rodzaje
  2. Pajączek na plecy – jak działa?
  3. Pajączek na plecy – dla kogo?
  4. Masz problemy z kręgosłupem? Wypróbuj te zestawy ćwiczeń:
  5. Pajączek na plecy – czy pomaga?
  6. Jak zwiększyć efekty noszenia pajączka?

Pajączek na plecy to korekcyjne urządzenie wspomagające utrzymywanie prawidłowej postawy. Mogą go nosić zarówno dzieci, jak i dorośli, co sprawia, że jest dość popularnym korektorem sylwetki.

Pajączek jest łatwym w użyciu i nieskomplikowanym sprzętem. Jednak nie wystarczy założyć go na plecy, aby zaczął on spełniać swoje funkcje. Sprawdź, jak działa ten znany korektor postawy i dowiedz się, czy pajączek na plecy pomaga na garbienie się.

Pajączek na plecy – rodzaje

Pajączek na plecy to korektor postawy, który zakłada się na łopatki (górną część pleców). Nosi się go jak plecak – ręce należy przełożyć przez wyregulowane odpowiednio szelki tak, aby sygnalizator dźwiękowy znajdował się z tyłu.

Na rynku dostępne są dwa typy pajączków na plecy – I generacji i II generacji. Pajączek na plecy I generacji zakładany jest na łopatki, a pajączek II generacji jest ramienno-brzusznym korektorem postawy, który nosi się na łopatkach i w talii. Obydwa typy tego sprzętu korekcyjnego mają za zadanie pomóc utrzymać prawidłową postawę ciała.

Pajączek zasilany jest bateriami, które zazwyczaj starczają na cały okres użytkowania. Rozmiar sprzętu korekcyjnego dostosowany jest do użytkownika i mieści się w granicach od XS do XXL.

Pajączek na plecy – jak działa?

Pajączek, jako sprzęt na proste plecy, ma zapobiegać garbieniu się i pomóc utrzymać prawidłową sylwetkę. Kiedy tracimy właściwe ustawieniu kręgosłupa, pajączek wydaje sygnał dźwiękowy lub wibruje, przypominając nam o powrocie do poprawnej postawy ciała.

Zaleca się noszenie pajączka na plecy 2-3 razy dziennie przez kilkanaście minut (uniwersalny czas to 15 minut) podczas zwykłych czynności, takich jak oglądanie telewizji, siedzenie przy komputerze, spacerowanie, jedzenie itp. Przed rozpoczęciem użytkowania pajączk, sprzęt należy założyć na plecy i wyregulować szelki tak, aby były lekko napięte, ale wygodne w noszeniu.

Pajączek na plecy – dla kogo?

UWAGA: pajączka nie zaleca się dzieciom ze zdiagnozowaną skoliozą.

Pajączek na plecy jest sprzętem dla dorosłych oraz dla dzieci. Powinny go nosić osoby, które mają problem z garbieniem się, mają odstające łopatki oraz płaską (wklęsłą) klatkę piersiową. Pajączek na proste plecy polecany jest osobom, które są powyżej piątego roku życia. Szczególnie wskazany jest dla młodzieży w okresie wzrostu i kształtowania się postawy ciała.

Pajączek na plecy – czy pomaga?

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy pajączek na plecy faktycznie pomaga. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna.

Pajączek może pomóc utrzymać prawidłową postawę, ale całkowicie nie zlikwiduje garba, szczególnie, jeśli sami nad nim nie pracujemy. Pajączek to korektor postawy, który ma pomóc w profilaktyce wad kręgosłupa lub korekcji wady już istniejącej, ale bez naszej pracy urządzenie samo nie zlikwiduje schorzenia. Aby zachować poprawną sylwetkę, należy wzmacniać mięśnie posturalne ciała. Jeśli cierpimy na kifozę (nadmiernie wklęsłą klatkę piersiową), to nasza miednica nienaturalnie wysunięta jest w przód, co powoduje również ból kolan i stawów. W takim przypadku założenie pajączka jedynie na górny odcinek kręgosłupa nie pomoże w utrzymaniu poprawnej sylwetki. Wówczas lepszym wyborem będzie zakup pajączka II generacji (z dodatkowym pasem brzusznym), który koryguje cały kręgosłup, poprzez dociśnięcie brzucha i wyprostowanie miednicy.

Podsumowując, pajączek na plecy będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy wiemy, jak trzeba go nosić i jak poprawiać błędną postawę ciała, którą on sygnalizuje. Jednak należy pamiętać o tym, że jest to tylko wspomaganie walki z nieprawidłową sylwetką i wadami kręgosłupa, a nie cudowny sprzęt bez wysiłku likwidujący schorzenia.

Warto wiedzieć

Jak zwiększyć efekty noszenia pajączka?

Aby noszenie pajączka na plecy było bardziej skuteczne, należy dowiedzieć się najpierw, jak wygląda poprawna postawa ciała i nauczyć się ją przyjmować. Nie wystarczy samo założenie korektora postawy na plecy i instynktowne niwelowanie błędów.

Żeby zachować prawidłowo ustawioną sylwetkę, trzeba przede wszystkim zacząć od wciągnięcia brzucha oraz ściągnięcia łopatek do tyłu i w dół. Taki ruch pomoże ustabilizować kręgosłup, a to właśnie on odpowiedzialny jest za prawidłową postawę ciała.

Kiedy już zapamiętamy te dwie proste zasady, będzie nam o wiele łatwiej korzystać z pajączka na plecy, a efekty będą szybko widoczne.