Klocki do jogi - do czego służą? Ćwiczenia z kostką do jogi

2019-03-04 12:04

Klocki (kostki) do jogi znajdują zastosowanie w przypadku ćwiczeń jogicznych, które wymagają znacznego rozciągnięcia. W sklepach można znaleźć bogaty asortyment klocków piankowych, drewnianych czy korkowych. Który rodzaj wybrać? Sprawdź, jak używać kostki do jogi i zobacz przykładowe ćwiczenia z użyciem tego przyrządu.

Klocki do jogi - do czego służą? Ćwiczenia z kostką do jogi
Autor: thinkstockphotos.com Klocki do jogi ułatwiają wykonywanie asan osobom, które nie mogą przejść do pełnej pozycji z powodu niedostatecznego rozciągnięcia.

Spis treści

  1. Klocki do jogi - zastosowanie
  2. Klocki (kostki) do jogi - rodzaje
  3. Klocki do jogi - przykładowe ćwiczenia

Klocki do jogi to akcesoria przydatne szczególnie osobom początkującym, które nie są dostatecznie rozciągnięte. Ćwiczenia z kostką do jogi są bezpieczniejsze i łatwiejsze od ćwiczeń wykonywanych bez tego przyrządu

Dowiedz się, jakie są rodzaje i jak używać kostek do jogi.

Klocki do jogi - zastosowanie

Kostki do jogi są poręcznymi i lekkimi przyrządami, które mają ułatwiać wykonywanie ćwiczeń. Przede wszystkim zapobiegają powstawaniu kontuzji, które mogą wynikać z nadmiernego rozciągania mięśni.

Klocki do jogi to akcesoria, które są przydatne na każdym stopniu zaawansowania w treningach. Pomagają w nauce konkretnych pozycji, czyli tzw. asan. Mogą pełnić rolę podpórki przy pozycji leżenia tyłem, pozycji stojącej, siedzącej, a także przy skrętach. Dobrze dobrane ćwiczenia z wykorzystaniem tych kostek pomogą wymodelować sylwetkę i wzmocnić mięśnie.

Klocki (kostki) do jogi - rodzaje

Każdy rodzaj klocków do jogi ma takie samo zastosowanie. Różnią się natomiast materiałem, z jakiego są wykonane lub informacjami technicznymi, takimi jak wymiary bądź waga. Zatem wybór odpowiedniej kostki dla siebie to kwestia indywidualna motywowana głównie preferencjami estetycznymi i konkretnymi uwarunkowaniami naszego ciała.

Zazwyczaj każdy klocek ma łagodne, zaokrąglone kanty tak, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko otarcia ciała. Kostki te występują w różnych rozmiarach.

  • Klocek piankowy - jest to rodzaj bardzo lekkiego klocka wykonanego z pianki odpornej na odkształcenia przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej twardości zapewnianej przez gęstość użytej pianki. Zdecydowanym plusem tego rodzaju klocków jest fakt, że dzięki tworzywu sztucznemu, z którego zostały wykonane, występują w bogatej gamie kolorystycznej. Zazwyczaj klocki piankowe nie ważą więcej niż 300 g w zależności od właściwości pianki.
  • Klocek korkowy - ze względu na swoją wagę jest polecany osobom, które często podróżują z rekwizytami do ćwiczeń. Jest także bardzo przyjemny w dotyku. Jego cena jest nieco wyższa od klasycznych drewnianych klocków, ponieważ dąb korkowy nie występuje w Polsce. Jego waga zazwyczaj mieści się w granicach od ok. 350 g do 500 g w zależności od korka.
  • Klocek sosnowy - najczęściej spotykany na zajęciach organizowanych na siłowniach. Najjaśniejszy z klocków drewnianych przez wykorzystanie jasnego drewna sosny. Tak jak wszystkie klocki z drewna jest cięższy od tych wymienionych powyżej. Waży ok. 800 g.
  • Klocek bukowy - w kwestii wagi sytuuje się pomiędzy klockiem sosnowym a klockiem wykonanym z dębu. Dzięki materiałowi, z którego został wykonany ma delikatny i łagodny kolor, a także jest tańszy od klocków piankowych lub korkowych. Zazwyczaj waży ok. 1300 g. Klocek dębowy - najcięższy z klocków. Jak i inne drewniane klocki może występować w formie lakierowanej lub naturalnej. Ekologiczny lakier polecany jest zazwyczaj w sytuacji, w której klocek będzie bardzo często używany. ponieważ pozwoli to wydłużyć czas jego eksploatacji.
  • Klocek dębowy - najcięższy z klocków. Tak jak inne drewniane klocki może występować w formie lakierowanej lub naturalnej. Ekologiczny lakier polecany jest zazwyczaj w sytuacji, w której klocek będzie bardzo często używany, ponieważ pozwoli to wydłużyć czas jego eksploatacji. Waży ok. 1350 g.

Klocki do jogi - przykładowe ćwiczenia

  • Pozycja trójkąta

Polega na całkowitym wypchnięciu do przodu jednej nogi oraz odstawieniu drugiej maksymalnie do tyłu tak, aby położenie ud w stosunku do podłoża utworzyło trójkąt. Stopę z przodu należy skręcić o kąt 90 stopni na zewnątrz. W tej pozycji trzeba utrzymać jak najbardziej stabilnie biodra. Pomóc w osiągnięciu tego powinny ręce. Równoległa względem wypchniętej do przodu nogi otwarta dłoń ma zostać ułożona obok niej na podłodze, z przodu bardzo blisko stopy. Natomiast druga ręka ma swobodnie opierać się wzdłuż nogi przeniesionej do tyłu bądź powędrować do góry.

Joga - pozycja trójkąta
Autor: thinkstockphotos.com

Kostka do jogi - jak zastosować ją w pozycji trójkąta?

W takiej pozycji nie każdy potrafi utrzymać odpowiednie ułożenie ciała i dobrą rotację kręgosłupa poprzez ograniczenia związane z dociśnięciem do podłogi ręki znajdującej się z przodu. Zadanie to znacznie ułatwia podniesienie punktu podłoża przez klocek, na którym ma opierać się dłoń. Jest to różnica przesunięcia całego tułowia o kilka lub kilkanaście centymetrów w górę, w zależności od ułożenia rekwizytu. Często ten zabieg wprowadza ogromną różnicę w kwestii utrzymania równowagi oraz stabilności całego ciała. W takiej pozycji należy powoli wykonać 6 wdechów i wydechów, a następnie zmienić stronę wysuwając drugą nogę do przodu.

  • Pozycja parśvottanasana

Polega na opuszczeniu tułowia do przodu z jednoczesnym umieszczeniem dłoni na podłodze. W tym samym momencie jedna noga powinna być wypchnięta do przodu, a druga pozostać w miejscu startowym, tak aby mięśnie rozciągały się jeszcze intensywniej.

Joga -  parśvottanasana
Autor: thinkstockphotos.com

Kostka do jogi - jak zastosować ją w pozycji parśvottanasana?

Nie każdy na samym początku przygody z jogą jest w stanie położyć otwarte dłonie na macie, zachowując przy tym wyprostowany odcinek lędźwiowy i pozycję tułowia równoległą do podłogi. Pomóc przy tym ćwiczeniu mogą dwa klocki, które zapewnią stabilne oparcie dla rąk kilka lub kilkanaście centymetrów ponad podłogą w zależności od indywidualnego ułożenia akcesoriów.

Klocki mogą służyć także do tego, aby w trakcie tego ćwiczenia podnieść maksymalnie kość ogonową do góry, co jest głównym założeniem parsvottanasany. W takiej pozycji należy powoli wykonać 6 wdechów i wydechów, a następnie zmienić stronę wypychając drugą nogę do przodu.

Przykładów ćwiczeń z klockami jest wiele, ponieważ mogą one służyć jako pomoc dla ćwiczących niemalże w każdej pozycji jogi.