Nogi ci puchną i nie wiesz dlaczego? Oto najczęstsze przyczyny
Na obrzęki nóg często skarżą się osoby spędzające dzień w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia nóg i stóp mogą być też schorzenia układu krążenia. Obrzęki kończyn dolnych mogą również wskazywać na choroby układu moczowego. By skutecznie pozbyć się obrzęków, należy zgłosić się do lekarza.
Spis treści
- Przyczyna obrzęków nóg - zakrzepica żył głębokich
- Przyczyna obrzęków nóg - przewlekła niewydolność żylna
- Przyczyna obrzęków nóg - obrzęk limfatyczny
- Łagodzenie obrzęków nóg
- Objawy puchnięcia nóg. Jak wykonać test?
Obrzęki nóg to objaw, którego nie można lekceważyć. Są skutkiem przesiąkania wody pochodzącej z krwi do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Przyczyną obrzęków może być niewydolność komór serca, zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego. Puchnięcie nóg to dolegliwość, której sprzyja też obniżone stężenie białek w surowicy krwi, towarzyszące chorobom nerek lub niedożywieniu.
Przyczyna obrzęków nóg - zakrzepica żył głębokich
Istotą choroby jest powstawanie zakrzepów w obrębie naczyń, głównie kończyn dolnych. Pierwszym objawem zakrzepicy żył głębokich jest gwałtowny skurcz mięśni. Ale w odróżnieniu od zwykłego skurczu ból nie tylko nie ustępuje, ale nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. Pojawia się również obrzęk:
- nagle występujący
- niepoddający się uciskowi
- jednostronny
- zwykle kończyny dolnej
- pojawia się najczęściej w okolicy kostki, czasem na całym podudziu lub udzie, ale zawsze poniżej zakrzepu
Niekiedy pojawia się zaczerwienienie i tkliwość. To skutek stanu zapalnego naczynia i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Czasem pojawia się stan podgorączkowy, ale gorączka może także dochodzić nawet do 40 st. C i być jedynym objawem choroby. Groźnym powikłaniem są zatory w tętnicy płucnej powodowane przez kawałki skrzepliny z kończyn dolnych.
Warto wiedzieć, że na zakrzepicę narażone są osoby, które ukończyły 40 lat i prowadzą mało aktywny tryb życia. Z wiekiem ryzyko choroby rośnie. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety, które przyjmują doustne środki hormonalne.
Przyczyna obrzęków nóg - przewlekła niewydolność żylna
W przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej krew zalega w żyłach, rozciąga je i utrudnia im prawidłową pracę. Pojawiają się:
- ból nóg
- uczucie ciężkości nóg
- obrzęki - jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn
- brązowe zabarwienie skóry, owrzodzenie skóry
- często towarzyszy żylakowate poszerzenie żył
Przyczyna obrzęków nóg - obrzęk limfatyczny
Obrzęk limfatyczny, inaczej słoniowacizna, to obrzęk tkanek, który jest wywołany zastojem limfy wskutek wad wrodzonych lub nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Obrzęk ten jest tak bardzo zaawansowany, że może doprowadzić nawet do amputacji kończyn, w obrębie których najczęściej dochodzi do jego rozwoju.
Obrzęk limfatyczny zwykle rozwija się stopniowo, czego przyczyną jest stopniowe przeciążanie naczyń limfatycznych. Gdy obrzęk przybierze zaawansowaną formę, czyli słoniowaciznę, pojawiają się:
- ogromna opuchlizna, która z ciągle się powiększa
- stwardniała skóra
- grudkowate narośla
- wybrzuszenia
- tępe uczucia ciężkości
- problemy z poruszaniem kończyną
- ból (rzadko)
Polecany artykuł:
Opuchlizna łydek
Od jakiegoś czasu puchną mi nogi, a dokładniej łydki. Mam siedzący tryb pracy - czy to może być przyczyną? W butach na wysokich obcasach nie chodzę zbyt często. Czy to prawda, że puchnięcie nóg może mieć związek z nerkami, ich nieprawidłową pracą?
dr Krystyna Knypl, internista: Istnieje wiele przyczyn obrzęków kończyn dolnych – mogą to być sprawy związane z osłabioną praca serca, nieprawidłowościami w pracy nerek lub z niewydolnością układu żylnego. Wielogodzinne przebywanie w przymusowej pozycji ze spuszczonymi nogami sprzyja stanom niewydolności żylnej. Noszenie butów na wysokich obcasach raczej nie ma związku z opisaną sytuacją. Pomocne jest ograniczenie soli w diecie oraz unikanie pokarmów konserwowanych jonem sodowym (wędliny, żółte sery). Jednak najważniejsze w Pani przypadku jest udanie się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu ustalenia przyczyny obrzęków.
Łagodzenie obrzęków nóg
Aby pozbyć się obrzęków nóg, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Zanim jednak terapia zacznie przynosić efekty, należy:
- siedzieć z nogami wspartymi na stołeczku
- ograniczyć spożycie soli (zatrzymuje wodę)
- przyjmować (po konsultacji z lekarzem) leki moczopędne
Starszą osobę cierpiącą na obrzęki nóg trzeba zachęcać do spacerów i prostych ćwiczeń, aby pompa mięśniowa mogła odprowadzić krew z nóg w kierunku serca. Powinno się zrezygnować z ciasnych skarpet, które utrudniają swobodny odpływ krwi, zwiększając opuchliznę. Niewskazane są gorące kąpiele, ponieważ w wysokiej temperaturze żyły rozszerzają się i zalega w nich krew.
Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie.
Objawy puchnięcia nóg. Jak wykonać test?
Dużego obrzęku stóp i nóg nie sposób nie zauważyć. By nie przegapić mniejszego, warto zrobić prosty test: należy palcem ucisnąć skórę na kości piszczelowej. Jeżeli powstały dołek będzie się utrzymywał przez kilka sekund, to znak, że noga jest obrzęknięta.
Porady eksperta
Polecany artykuł: