Mdłości - w ciąży, po jedzeniu i nie tylko. Przyczyny mdłości
Mdłości same w sobie nie są chorobą. Niekiedy wręcz zwiastują dobrą nowinę. Ale bywają też mdłości, które są objawem poważnej dolegliwości: wrzodów żołądka, zapalenia wyrostka robaczkowego, nieżytu żołądka albo zaburzeń krążenia. Sprawdź, co może być przyczyną mdłości.
Spis treści
- Mdłości mogą sygnalizować zawał serca
- Mdłości jako objaw wrzodów i nieżytu żołądka
- Przyczyną mdłości może być zapalenie wyrostka robaczkowego
- Mdłości mogą być wynikiem niewłaściwej diety
- Mdłości to pierwszy objaw ciąży
- Mdłości mogą być wynikiem zaburzenia krążenia mózgowego
- Mdłości jako objaw schorzeń wątroby
Przyczyną mdłości mogą być problemy układu trawiennego, choroby przewodu pokarmowego czy zaburzenia ciśnienia tętniczego. Lista schorzeń, w których jedną z dolegliwości są właśnie mdłości, jest długa.
Mdłości mogą sygnalizować zawał serca
Wystąpienie mdłości i bólu brzucha usytuowanego wysoko (ból w nadbrzuszu) sugeruje zawał dolnej ściany serca. Mdłości pojawiają się, ponieważ ta część serca spoczywa na przeponie, mięśniu oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej. W czasie zawału serca przepona jest mocno drażniona. To właśnie wywołuje mdłości i bóle brzucha.
Nasza rada: jeśli nie jadłaś nic, co mogłoby wywołać niestrawność, nie masz wrzodów żołądka czy innych dolegliwości gastrycznych, najlepiej szybko skontaktuj się z lekarzem. Jeśli dopadł cię zawał, im wcześniej będzie rozpoznany, tym uczyni mniejsze spustoszenie w sercu. Szybciej wówczas wrócisz do zdrowia.
Czytaj też: Zawał serca - objawy, leczenie, przyczyny
Mdłości jako objaw wrzodów i nieżytu żołądka
W tym przypadku mdłości są prowokowane przez drażnienie śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego wskutek cofania się (refluksu) soków żołądkowych. U osób nadużywających leków przeciwbólowych i cierpiących na wrzody żołądka, dwunastnicy oraz nieżyt żołądka, nudności będą się pojawiały na czczo i ustępowały po jedzeniu. Podobne reakcje sprowokują ostre przyprawy, marynaty i papierosy.
Czytaj też: Skutki palenia papierosów - w jakie mity wierzą palacze?
Nasza rada: idź do lekarza i zacznij leczyć podstawową dolegliwość. Nie wychodź z domu bez śniadania, nie dopuszczaj do sytuacji, żebyś była głodna jak wilk.
Przyczyną mdłości może być zapalenie wyrostka robaczkowego
Kiedy przyczyną mdłości jest zapalenie wyrostka, towarzyszy im ból brzucha, który zaczyna się w okolicy żołądka, a po kilku godzinach przenosi się na prawą stronę w okolice pachwiny. Z upływem czasu jest coraz silniejszy. Pojawia się brak apetytu i wymioty. Pojawia się zaparcie i gorączka (do 38°C).
Nasza rada: jeśli ból trwa dłużej niż 4 godziny, zgłoś się do lekarza lub wezwij pogotowie ratunkowe. Zapewnij choremu wygodę i spokój. Przy zaparciu nie podawaj bez konsultacji z lekarzem środków przeczyszczających ani przeciwbólowych, bo leki te mogą zaciemnić prawdziwy obraz dolegliwości. Nie nagrzewaj brzucha poduszką elektryczną.
Mdłości mogą być wynikiem niewłaściwej diety
Mogą być spowodowane niedożywieniem lub pojawiać się, gdy dziecko rano nie zjada porządnego śniadania. Mdłości występują wówczas razem z wyraźnie odczuwanym uciskiem lub tzw. ssaniem w żołądku. Ale uwaga – mogą to być też pierwsze objawy rozpoczynającej się choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.
Czytaj też: Zdrowe odżywianie - 10 najważniejszych zasad
Nasza rada: zadbaj, by dziecko nie wychodziło z domu bez śniadania, a do szkoły zabierało kanapki lub owoce. Gdy mdłości będą się pojawiały często, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Staraj się też nie wymagać od dziecka zbyt wiele, nie funduj mu ponad siły dodatkowych zajęć, by nie zwiększać stresu, na jaki jest codziennie narażone w szkole.
Czytaj też: Jedzenie w szkole, czyli co je polski uczeń. Raport
Mdłości to pierwszy objaw ciąży
Mdłości, których przyczyną jest ciąża, występują rano, zwykle w pierwszych tygodniach ciąży. Przy wstawaniu z łóżka świat zaczyna wirować, pojawiają się mdłości i trzeba pędzić do łazienki. Może się to zdarzyć w 2-4 tygodnie po zapłodnieniu. Nudności na ogół dokuczają na czczo.
Nasza rada: zazwyczaj wywołują je silne zapachy, często kuchenne. Ale mogą to być też np. perfumy, dym papierosowy, spaliny samochodowe. Lepiej więc unikać miejsc, gdzie się one pojawiają.
Czytaj też: SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie
Warto też mieć przy łóżku jakąś małą przekąskę, np. banana czy kilka biszkoptów, i zjeść ją jeszcze przed wstaniem. Jeśli nudnościom towarzyszą częste, tzw. niepowściągliwe wymioty, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Na pociechę warto wiedzieć, że około 3. miesiąca ciąży mdłości na ogół same mijają.
Mdłości mogą być wynikiem zaburzenia krążenia mózgowego
Zwyrodnienia w szyjnym odcinku kręgosłupa, nagły spadek lub nagły wzrost ciśnienia tętniczego powodują niedokrwienie, a więc również niedotlenienie centralnego układu nerwowego. To z kolei prowokuje mdłości. Do niedotlenienia i nudności prowadzą również znaczne różnice w wysokości tętna. Gdy tętno skacze, czyli jest nierówne – mdłości gwarantowane.
Czytaj też: Zaburzenia krążenia krwi w mózgu: przyczyny i objawy
Nasza rada: jeśli obserwujesz u siebie podobne dolegliwości, masz nadciśnienie lub niedociśnienie, jak najszybciej poradź się lekarza, co masz robić. Być może potrzebne będą inne niż dotychczas leki, a może wystarczy zmodyfikować tryb życia, aby pozbyć się mdłości. Ale przede wszystkim, by chronić mózg przed niedokrwieniem.
Mdłości jako objaw schorzeń wątroby
Jeśli nieregularnie jesz posiłki, produkowana przez organizm żółć nie jest zużywana. Ta nadprodukcja powoduje, że rozwija się tzw. nieżyt żółciowy. Niezwiązana z jedzeniem żółć trafia do przewodu pokarmowego. Gdy dotrze do pustego żołądka, drażni jego śluzówkę (śluzówka żołądka nie jest przystosowana do kontaktu z żółcią), a skutkiem są właśnie mdłości.
Czytaj też: Zapalenie błony śluzowej żołądka - przyczyny, objawy i leczenie
Nasza rada: zadbaj o regularne posiłki, nie wychodź z domu bez śniadania, wieczorem unikaj rzeczy smażonych. Poproś o skierowanie na USG brzucha, by ustalić, czy nie masz kamieni w pęcherzyku żółciowym lub kłopotów z wątrobą. Przy tego typu schorzeniach często organizm wytwarza więcej żółci, niż jej potrzeba.
Czytaj też: CHOROBY WĄTROBY - objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie
Mdłości nie muszą być objawem choroby. U niektórych osób nudności wywołuje widok czegoś wstrętnego lub obrzydliwy zapach. W takich przypadkach odejść w inne miejsce i wziąć kilka głębokich oddechów. Gdy dolegliwość jest spowodowana podróżą, ratunkiem może być wypicie szklanki świeżej wody z plasterkiem cytryny lub świeżego imbiru. Pomóc może też gryzienie listka melisy.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta