Oceń pojemność płuc
Im większa pojemność płuc, tym więcej tlenu dostarczane jest do organizmu. Sprawdź, czy twoje płuca mają wystarczającą wydolność.
Badaniem, które ocenia pracę i pojemność płuc, jest spirometria. To badanie bezbolesne, nie wymaga przygotowań i trwa kilka minut. Jest najczęściej wykonywanym badaniem w diagnozowaniu i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Kto powinien się przebadać spirometrem? Każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia raz na dwa lata, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie.
Takie objawy mogą wskazywać np. na tętnicze nadciśnienie płucne, które diagnozuje się m.in. w oparciu o spirometrię. Najlepiej przebadać się w poradni lub szpitalu chorób płuc (potrzebne jest skierowanie).
Można skorzystać z rozmaitych akcji, podczas których badanie wykonywane jest bezpłatnie. Poradnie i szpitale chorób płuc oraz poradnie POZ w całym kraju oferują bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Spirometrii (27 czerwca).
Podczas badania mierzy się pojemność życiową (FVC), czyli największą ilość powietrza, którą można wydmuchać z płuc, oraz ilość powietrza wydychanego podczas pierwszej sekundy (FEV1). W badaniu spirometrycznym komputer wylicza tzw. wartości należne, jakie osoba o danej płci, wzroście i wieku powinna osiągnąć. Gdy wynik jest bliski tej średniej, to znaczy, że płuca pracują prawidłowo.
Sprawne płuca oznaczają, że każda komórka ciała jest dobrze dotleniona i odżywiona. O tym, czy masz silne płuca, przekonasz się w prosty sposób. Oto test, który pozwoli ci samodzielnie sprawdzić pojemność płuc.
Jeśli wynik nie wyszedł najlepiej, udaj się do specjalisty, który prawdopodobnie zleci badanie spirometryczne i pomoże ustalić przyczynę złej wydolności płuc.