Ucisk w głowie: 9 głównych przyczyn
Ucisk w głowie, opisywany jako „zaciskanie wokół głowy żelaznej obręczy”, "zaciskanie głowy w imadle" - to jeden z częściej zgłaszanych przez pacjentów rodzajów bólów głowy. Kto go doświadczył ten wie, że dolegliwość ta jest uciążliwa i może wyłączyć człowieka z normalnego życia na kilka godzin. Jakie są przyczyny ucisku w głowie? Kiedy z uciskiem w głowie powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza?
Ucisk w głowie, czyli silny ból o charakterze uciskowym i ciągłym, może być odczuwany z obu stron głowy, z jej przodu i z tyłu. Uciskowi w głowie mogą towarzyszyć takie objawy jak:
- uczucie rozpierania w głowie i w gałkach ocznych
- pulsowanie w skroniach
- napięcie mięśni szyi
- zawroty głowy
- mrowienie głowy
- zaczerwienie twarzy
- zatkane uszy
Ucisk w głowie trwa zwykle od 30 minut do kilku godzin. Dolegliwość ta może wynikać z chorób innych organów i układów, np. schorzeń kręgosłupa, chorób oczu, chorób zębów, a nawet chorób nerek, np. niewydolności nerek. Ucisk w głowie ma jednak przede wszystkim charakter tzw. pierwotny, czyli nie wynika z obecnych, zdiagnozowanych i leczonych chorób, ale jest samodzielnym objawem.
Czynników, które wywołują ucisk w głowie jest wiele. Przedstawiamy te, które są najbardziej powszechne.
Spis treści
- Ucisk w głowie - 9 głównych przyczyn
- Ucisk w głowie – diagnostyka
- Ucisk w głowie – kiedy natychmiast do lekarza?
Ucisk w głowie - 9 głównych przyczyn
- napięciowy ból głowy, czyli ból tępy, rozpierający, nasilający się – od słabego do silnego, narastający zazwyczaj powoli; pojawia się zwykle po obu stronach głowy, w okolicy czoła i potylicy, ale trudno jest dokładnie określić, w którym miejscu miał swoje źródło; to właśnie napięciowy ból głowy określany jest najczęściej jako uczucie ucisku w głębi głowy - „jak ktoś wkładał głowę w imadło”
- stres - zwłaszcza stres przewlekły, ale odczuwanie ciągłego niepokoju, lęku, albo po prostu sytuacje, który powodują w nas pewien dyskomfort emocjonalny
- zmęczenie – zwłaszcza chroniczne zmęczenie
- odwodnienie organizmu
- głód i błędy w żywieniu – pomijanie posiłków, nietrzymanie pór posiłków, jedzenie zbyt obfitych posiłków, aby zrekompensować sobie te pominięte, głodzenie się, a także zbyt duże nagromadzenie w diecie produktów z kofeiną, glutaminianem sodu i azotynami, oraz alkoholu
- niska aktywność fizyczna – brak ruchu, choćby w postaci spacerów na powietrzu, gdy organizm, a więc także i mózg nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu; także zbyt długie przebywanie w nieprzewietrzonych pomieszczeniach
- bodźce zewnętrze – zbyt silne reakcje organizmu na silne światło, głośne dźwięki, niektóre zapachy
- leki – ból głowy w postaci ucisku to jeden z najczęstszych efektów ubocznych działania leków
- wady postawy – począwszy od czasowych, nieprawidłowych ułożeń ciała w określonej pozycji, np. podczas pracy przy komputerze, podczas snu, a skończywszy na schorzeniach kręgosłupa
Ucisk w głowie – diagnostyka
Diagnostyka ucisku w głowie, jeśli ten typ bólu pojawia się częściej, polega na sprawdzeniu czy wynika on z nieprawidłowego działania któregoś z narządów oraz jak bardzo jest dokuczliwy i groźny dla pacjenta.
Przyczyny ucisku w głowie diagnozuje się w 2 etapach. Pierwszy etap polega na wykonaniu dokładnego wywiadu i zebraniu jak najwięcej informacji od pacjenta na temat tej dolegliwości. Lekarz może więc zapytać o:
- lokalizację ucisku – w skroniach (jednej lub obu), z przodu głowy, z tyłu głowy, za uszami itp.; czy pojawia się zawsze w tym samym miejscu, czy w różnych?
- nasilenie ucisku w określonej skali – czy zawsze jest taki sam, kiedy bywa mocniejszy itp.
- czas trwania – jeśli bóle uciskowe powtarzają się, to ile trwał najkrótszy, a ile najdłuższy
- charakter bólu – kłujący, pulsujący, tępy, uporczywy, falowy itp.
- zależność od pozycji ciała i pewnych czynności – czy pojawia się np. przy schylaniu, wstawaniu, leżeniu na płask, podczas kataru lub kaszlu itp.
- zależność od sposobów leczenia, czyli czy mija np. po zażyciu leków przeciwbólowych, po spacerze itp.
W większości przypadków, tak dokładny wywiad pozwala już na postawienie diagnozy: jaka jest przyczyna ucisku w głowie i ustalenie odpowiedniego leczenia. Czasem jednak konieczne jest wdrożenie drugiego etapu diagnostycznego i wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. morfologii krwi, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Ucisk w głowie – kiedy natychmiast do lekarza?
Uciskowy ból głowy bywa także oznaką poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Kiedy powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem? Wtedy gdy, uciskowy ból głowy:
- pojawił się po urazie głowy
- pojawił się nagle, pierwszy raz w życiu – zwłaszcza u osób po 50-tce
- jest tak silny, jak nigdy dotąd
- pojawia się w określonych sytuacjach - np. podczas kaszlu, albo pozycjach – np. przy pochyleniu głowy do dołu
- towarzyszą mu takie objawy jak: gorączka, sztywny kark, dezorientacja, zaburzenia widzenia, osłabienie, otępienie, zaburzenia mowy, atak padaczki
Czytaj też:
- Ból głowy - przyczyny i rodzaje
- Migrena - przyczyny, objawy, leczenie
- Migrena z aurą - przyczyny, objawy, leczenie
- 10 sposobów jak uniknąć bólu głowy
Porady eksperta