Krwawienie z nosa - przyczyny
Przyczyny krwawienia z nosa to najczęściej błahy uraz czy niegroźny katar w przebiegu przeziębienia. Jednak czasami krew z nosa może lecieć z powodu poważnych schorzeń, takich jak np. nadciśnienie tętniczy, miażdżyca, a nawet nowotwory. Jakie mogą być przyczyny krwawienia z nosa?
Spis treści
- Krwawienie z nosa - przyczyny miejscowe
- Krwawienie z nosa - przyczyny ogólnoustrojowe
- Krwawienie z nosa mogą powodować niektóre leki
- Krwawienie z nosa pojawia się przy ekspozycji na środki chemiczne
Krwawienie z nosa to upływ krwi z uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych nosa. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to miejscowy uraz i wysychanie błony śluzowej nosa. Rzadziej przyczynami krwawienia z nosa są poważne schorzenia, takie jak, np. zaburzenia krzepnięcia czy nawet nowotwory.
Krwawienie z nosa może mieć różne nasilenie - od wycieku kroplami do poważnego krwotoku.
Większość (80-90 proc.) krwawień pochodzi ze splotów naczyniowych przednio-dolnej części nosa (splot Kiesselbacha lub Little’a), gdyż są to obszary błony śluzowej nosa bardzo obficie unaczynione, a dodatkowo cienkie i wrażliwe na urazy.
Tego typu krwawienia nie mają dużego nasilenia i zwykle udaje się je zatrzymać, ściskając oba skrzydełka nosa przez 10 minut lub umieszczając w nosie wacik nasączony środkiem obkurczającym naczynia.
Rzadsze, lecz poważniejsze, są krwawienia, które mają swoje źródło w tylnej części przegrody, leżącej nad kością lemieszową lub z boku w stosunku do małżowiny dolnej i środkowej.
Tego typu krwawienie bywa trudne do opanowania - czasami konieczna jest hospitalizacja pacjenta.
Zdarza się też rzekome krwawienie z nosa - pseudoepistaxis - to rodzaj krwawienia, które nie pochodzi z nosa, lecz z innej części ciała. Wówczas krew jedynie spływa do nosa. Do tego typu krwawienia może dojść w przypadku krwioplucia, żylaków przełyku, krwawych wymiotów oraz nowotworów krwawiących gardła, krtani, tchawicy lub płuc.
Krwawienie z nosa - przyczyny miejscowe
Do miejscowych przyczyn występowania krwawienia z nosa można zaliczyć:
- miejscowy uraz - jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa jest miejscowy uraz - silne oczyszczanie nosa przez dmuchnięcie lub przy użyciu jakiegoś narządu, dłubanie w nosie. Przyczyną uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych może być także silne kichnięcie lub gwałtowny kaszel, np. przy krztuścu, oraz różnica ciśnień barometrycznych, wywołanych przez szybkie wznoszenie się, np. samolotem
- wysychanie błony śluzowej - gdy dojdzie do wysuszenia błony śluzowej nosa, pojawiają się m.in. uczucie suchości w nosie i jego zatkania, osłabienie węchu, strupy, które pokrywają śluzówkę nosa, bóle głowy. Często dochodzi do stanów zapalnych (np. zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych czy zapalenie ucha środkowego). Tego typu dolegliwość zwykle dotyka osoby przebywające w klimatyzowanych, przegrzanych i niedostatecznie nawilżanych pomieszczeniach
- nadżerka błony śluzowej nosa - pojawiają się niezbyt głęboki ubytek błony śluzowej nosa, ostry, piekący ból
- nowotwór (łagodny lub złośliwy) jamy nosowo-gardłowej lub zatok bocznych nosa - widoczny jest guz w nosie lub jamie nosowo-gardłowej, uwypuklenie się ściany bocznej nosa
- perforacja przegrody nosa - ubytek przegrody nosa objawia się słyszalnym świstem przy oddychaniu, uczuciem suchości w nosie, zasychaniem wydzieliny i przerostem małżowin nosowych
- polipy nosa - pojawia się wodnisty wyciek z nosa lub ropny katar i związane z tym utrudnione oddychanie, zmiany barwy głosu, chrapanie, zniekształcenie nosa
- zakażenie miejscowe - np. zapalenie przedsionka nosa, katar, alergiczny nieżyt nosa, błonica nosa
- ciało obce w nosie - charakterystyczne są często nawracające krwawienia, połączone z wydzieliną o odpychającej woni
- operacja nosa, np. korekta przegrody nosa, operacja plastyczna nosa
Nie należy lekceważyć krwawień z nosa, do których doszło w wyniku urazów powypadkowych. Mogą one sygnalizować złamanie szczęki, oczodołu lub podstawy czaszki. Zagrażające życiu jest uszkodzenie tzw. syfonu tętnicy szyjnej, które może się objawiać masywnymi, nawracającymi krwawieniami z nosa zaraz po urazie lub nawet kilka tygodni po nim.
Krwawienie z nosa - przyczyny ogólnoustrojowe
Krwawienie z nosa może występować również z innych powodów. Często jest wynikiem niektórych chorób lub niedoborów witamin.
Należą do nich:
- choroby układowe (np. AIDS, sarkoidoza)
- choroby ziarniniakowe, np. ziarniniakowatość Wegenera
- choroby zakaźne, np. grypa, odra, różyczka, ospa wietrzna, mononukleoza zakaźna
- zaburzenia krzepnięcia, np. małopłytkowość, hemofilia
- niewydolność wątroby
- niewydolność nerek
- zaburzenia hormonalne
- miażdżyca naczyń
- nadciśnienie tętnicze
- zespół Rendu-Oslera-Webera
- choroby krwi - anemia, białaczka
- niedobór witaminy C i witaminy K
Krwawienie z nosa w ciąży
Krwawienie z nosa w ciąży jest związane ze zwiększonym przepływem krwi i zwiększonym ciśnieniem tętniczym. W konsekwencji dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa i zmniejszenia wytrzymałości ich ścian. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, naczynka pękają. Jeśli więc krwawieniu z nosa w ciąży nie towarzyszą inne niepokojące objawy, nie ma powodu do zmartwień.
Krwawienie z nosa mogą powodować niektóre leki
Krwawienia z nosa mogą wywołać leki zaburzające krzepnięcie krwi, np. kwas acetylosalicylowy (tzw. aspiryna), gdyż zawarte w niej salicylany zmniejszają krzepliwość krwi i same mogą spowodować krwotoki z nosa, inne NLPZ oraz różne leki przeciwpłytkowe, np. heparyna i jej pochodne oraz warfaryna.
Także zbyt długie stosowanie środków obkurczających naczynia krwionośne w błonie śluzowej, np. kropli i sprayów zawierających oksymetazolinę lub ksylometazolinę, może się przyczynić do krwawienia z nosa.
Krwawienie z nosa pojawia się przy ekspozycji na środki chemiczne
Wdychanie intensywnych zapachów chemicznych również może powodować krwawienie z nosa, gdyż wówczas zostają uszkodzone naczynia krwionośne przegrody nosowej. Dolegliwość ta może dotknąć np. lakierników, ekspedientki sklepów z farbami, perfumerii.
Porady eksperta