Objawy chorób serca - jak je rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

2022-04-15 12:47

Warto zwracać uwagę na swoje zdrowie, by nie przegapić chwili, gdy pojawiają się pierwsze objawy chorób serca. A o to łatwo, bo trudno nam uwierzyć, że serce, które jest najciężej pracującym mięśniem i nigdy nie odpoczywa mogłoby nas zawieść, nawet gdy źle je traktujemy. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na chorobę serca i co przyczynia się do zawału.

Mężczyzna trzyma sie za serce
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co świadczy o chorobach serca?
  2. Masz objawy choroby serca? Pędź do lekarza
  3. Choroby serca wciąż najgroźniejszym zabójcą Polaków. Kardiolodzy dysponują coraz skuteczniejszą bronią
  4. Najczęstsze choroby serca

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. Choroby serca należą do tych, które w większości przypadków sprowadzamy na siebie sami. Sercu szkodzi bowiem stres, zwłaszcza częsty i długotrwały. Do chorób serca przyczynia się też zła dieta, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, nadmiar rozmaitych używek (alkoholu, papierosów itp.).

Co trzeba wiedzieć o sercu? Leży niemal pośrodku naszej klatki piersiowej w tzw. worku osierdziowym. Ponieważ miejsca ustępuje mu lewe płuco, w potocznym mniemaniu serce znajduje się po lewej stronie ciała.

Od dawna już wiemy, że serce nie jest siedliskiem uczuć, lecz uparcie nadal przypisujemy mu tę cechę. Nie do końca niesłusznie - przecież reaguje na wszystkie nasze stany emocjonalne. Kiedy kochamy się, denerwujemy, wpadamy w euforię, płaczemy, boimy się czy wreszcie zmuszamy do wysiłku fizycznego, bije coraz szybciej, aby z krwią dostarczyć wszystkim naszym tkankom i komórkom tlen, bez którego nie mogą funkcjonować.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Co świadczy o chorobach serca?

  • Duszność

Duszność związana z chorobą serca pojawia się nawet po spokojnym spacerze czy wręcz podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle, bez wyraźnego powodu. Sprawdź więcej informacji o duszności. 

  • Zmęczenie

Zmęczenie bywa skutkiem osłabienia naszej "pompy", która nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek organizmu. Zwykle czujemy się dobrze rano, a zmęczenie narasta w ciągu dnia. Dowiedz się dlaczego możesz czuć się zmęczona.

  • Omdlenia

Serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i po około 10 sekundach takiego niedotlenienia dochodzi do omdlenia. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest arytmia: serce bije za wolno (poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy/minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o omdleniach.

  • Kołatanie serca

Silne i przyspieszone bicie serca oznacza, że wystąpił przedwczesny - przed skurczem w ramach prawidłowego rytmu - dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, nie związane z wysiłkiem, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, zasłabnięcie. Jakie mogą być inne przyczyny kołatania serca?

  • Obrzęki

Obrzęki pojawiające się na nogach czy wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia czy klatce piersiowej mogą mieć związek z zaburzeniami pracy serca. Zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach zwykle świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego. Gdzie jeszcze mogą się pojawiać obrzęki?

  • Zasinienie skóry

Jeśli jest ciepło, a pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci - może to być tzw. sinica, która zwykle wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.

  • Ból w klatce piersiowej

Często jest to tzw. dusznica bolesna (angina pectoris). Ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej - towarzyszy mu ściskanie, duszenie - i może promieniować do ramion, szyi i żuchwy. Zwykle trwa mniej niż kwadrans. Przy dłuższym możemy podejrzewać zawał. Dusznica często pojawia się w czasie wysiłku lub gdy się zdenerwujemy i ustępuje po wypoczynku. Dlaczego jeszcze możesz odczuwać ból w klatce piersiowej?

Masz objawy choroby serca? Pędź do lekarza

    Jeśli zaobserwujemy jeden z tych objawów, powinniśmy zgłosić się do kardiologa. Po 40 roku życia wskazana jest jedna wizyta kontrolna na rok. Lekarz osłucha serce przez stetoskop, powinien także sprawdzić tętno. Gdy serce pracuje prawidłowo, puls wynosi ok. 70 uderzeń na minutę. Raz lub dwa razy do roku należy zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Po czterdziestce także cholesterol, raz na rok, najrzadziej - raz na trzy lata. Kardiolog może nas skierować na:

    • ekg jeśli podejrzewa chorobę wieńcową,
    • ekg wysiłkowe, które określa zaawansowanie choroby wieńcowej oraz wydolność serca,
    • badanie holterowskie, które pozwala sprawdzić funkcjonowanie serca w ciągu zwykłego dnia - aparat Holtera nosi się przez dobę lub dwie,
    • echokardiografię, czyli echo serca, inaczej usg,
    • rezonans magnetyczny - pozwala obejrzeć strukturę mięśnia serca i naczyń wieńcowych,
    • scyntygrafię - inaczej badanie izotopowe serca; pokazuje miejsca niedokrwienia i zmiany patologiczne w tkance; podaje się preparat promieniotwórczy,  koronarografię, w której do serca podaje się tzw. kontrast i na monitorze obserwuje wnętrze naczyń wieńcowych,
    • badanie genetyczne, jeśli ktoś z naszych bezpośrednich przodków chorował na serce przed czterdziestką.

        Czy powinieneś odwiedzić kardiologa?

        Pytanie 1 z 6
        Czy masz zaburzenia rytmu serca?

        Źródło: Lifestyle.newseria.pl

        Choroby serca wciąż najgroźniejszym zabójcą Polaków. Kardiolodzy dysponują coraz skuteczniejszą bronią

        Zrób to koniecznie

        Jak dbać o serce?

        Po pierwsze - zapewnić mu systematyczny, ale nie forsowny wysiłek. Regularnie ćwiczyć, chodzić na długie spacery na świeżym powietrzu. Pomaga to także zmniejszyć stres, odreagować zdenerwowanie. Bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Serce polubi nas, jeśli nasze menu będzie bogate w:

        Najczęstsze choroby serca

        Ważne

        Przyczyny zawału serca

        miesięcznik "Zdrowie"