Nalot na języku - przyczyny. Co oznacza obłożony język?

2022-04-26 22:01

Nalot na języku (obłożony język) - biały, żółty, brązowy, zielony, a nawet czarny może świadczyć o chorobie, choć nie zawsze. Przyczyny nalotu na języku to także m.in. palenie papierosów, nadużywanie kawy i herbaty czy niedobór płynów w organizmie. W związku z tym obłożony język nie zawsze jet powodem do niepokoju. Dowiedz się, co oznacza konkretny kolor nalotu na języku.

Nalot na języku - przyczyny. Co oznacza obłożony język?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Biały nalot na języku - przyczyny
  2. Żółty nalot na języku - przyczyny
  3. Brązowy nalot na języku - przyczyny
  4. Zielony nalot na języku - przyczyny
  5. Czerwony nalot na języku - przyczyny
  6. Szary nalot na języku - przyczyny
  7. Purpurowy nalot na języku - przyczyny
  8. Czarny nalot na języku - przyczyny
Kiedy wygląd języka świadczy o chorobie?

Nalot na języku (obłożony język) nie zawsze wskazuje na choroby. Przyczyny nalotu na języku to także m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, nadużywanie kawy i herbaty czy spożycie przypraw barwiących język.

Jeśli nalotowi na języku nie towarzyszą niepokojące objawy ze strony języka (świąd, pieczenie czy ból) lub dolegliwości ze strony różnych układów i narządów, nie ma powodu do niepokoju. W przeciwnym razie obłożony język może być objawem poważnego schorzenia.

Biały nalot na języku - przyczyny

Język zwykle ma naturalne białawe zabarwienie. Nawet jeśli jest ono bardziej intensywne, nie musi od razu oznaczać choroby.

Biały nalot na języku może wynikać ze zbyt małej ilości przyjmowanych płynów, nieprawidłowej higieny języka (należy pamiętać o jego szczotkowaniu podczas mycia zębów) lub nadmiernego stosowania płynów do płukania ust zawierających nadtlenek wodoru (woda utleniona).

Jeśli jednak nalot na języku staje się kredowo-biały i ma konsystencję zsiadłego mleka, a dodatkowo obejmuje także podniebienie i rozprzestrzenia się do gardła i przełyku, można podejrzewać grzybicę jamy ustnej.

W takim przypadku objawami współtowarzyszącymi będą owrzodzenia, pieczenie i ból w obrębie zmienionej chorobowo błony śluzowej oraz zapalenie języka.

Kandydozę jamy ustnej zwykle diagnozuje się u osób, które przyjmują sterydy, są poddawane chemioterapii lub immunosupresji.

Obłożony język może się pojawić także po antybiotykach.

Jeśli jednak grzybica jamy ustnej pojawiła się u zdrowej dotąd osoby, należy rozważyć cukrzycę, a nawet zakażenie wirusem HIV.

Język z białym nalotem może także wskazywać na:

  • kiłę - szarawo-biały nalot pojawia się w drugim stadium choroby;
  • dur brzuszny - nalot pokrywa cały język poza jego czubkiem i brzegami - te są żywoczerwone;
  • płonicę (szkarlatynę) - w tym przypadku po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu z języka i pojawia się charakterystyczny objaw tej choroby - malinowy język;
  • anemię;
  • choroby powodujące oddychanie przez usta, które prowadzą do wysychania języka i pojawienia się białego nalotu, np. przerost migdałka gardłowego;

Jednak najpoważniejszą przyczyną białego nalotu na języku jest leukoplakia (rogowacenie białe) - zmiana przedrakowa (na jej podłożu może się rozwinąć nowotwór), która objawia się białym nalotem najpierw na bocznych powierzchniach języka, a później na jego powierzchni grzbietowej. Choroba najczęściej pojawia się u palaczy.

Żółty nalot na języku - przyczyny

Nalot koloru żółtego może występować u osób palących papierosy lub być spowodowany spożywaniem dużej ilości kawy, herbaty lub barwiących na żółto przypraw (np. kurkumy).

Żółte zabarwienie języka towarzyszy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak piekący ból umiejscowiony pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem, zgaga, odbijanie, a nawet silne wymioty.

Żółty język może także świadczyć o chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych lub o zaburzonej pracy wątroby.

Brązowy nalot na języku - przyczyny

Brązowy nalot na języku również występuje u palaczy i osób nadużywających kawy i herbaty.

W przypadku pojawienia się brązowego języka warto przeprowadzić badania w kierunku chorób układu pokarmowego, takich jak:

Brązowy język może także oznaczać kłopoty z układem oddechowym (zwłaszcza u palaczy), czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu. Może mieć także związek ze zbyt dużą ilością toksyn w organizmie (toksemia) i kwasicą.

Zielony nalot na języku - przyczyny

W medycynie chińskiej zielonkawy, gruby nalot w strefie wątroby na języku może świadczyć o osłabieniu tego narządu. Dodatkowo mogą się też pojawić zgrubienia i krosty.

Czerwony nalot na języku - przyczyny

Czerwony nalot brzegów języka może wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby. Z kolei intensywnie czerwony język może oznaczać problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Szary nalot na języku - przyczyny

Język szary lub o zabarwieniu bladoszarym może świadczyć o niedoborze żelaza w organizmie i rozwijającej się anemii. Szary nalot na języku i obecność pęcherzyków informuje o zapaleniu spowodowanym przez wirus opryszczki. Z kolei białoszary język może oznaczać ww. kiłę lub dur brzuszny.

Purpurowy nalot na języku - przyczyny

Zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare języka może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B. Objawia się to zaburzeniami ze strony układu nerwowego, takimi jak, m.in. przemęczenie, bóle głowy, apatia.

Czarny nalot na języku - przyczyny

Czarny język (bez względu na umiejscowienie nalotu, chociaż często widoczne jest u nasady) może oznaczać dysfunkcję nerek. Wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym, które można pomylić z tzw. bólami korzonków. Przy ostrej niewydolności nerek możliwe są wymioty, biegunka, krwotoki z przewodu pokarmowego. Pojawiają się także obrzęki nóg, rąk, a niekiedy całego ciała, oraz problemy z oddawaniem moczu.