Nagminny ból łydek (epidemiologiczna bolesność mięśni łydek)
Nagminny ból łydek, inaczej epidemiologiczna bolesność mięśni łydek, to choroba, która odbiera władzę w nogach. Ból łydek jest tak silny, że chory nie jest w stanie chodzić. Tego typu ból nóg najczęściej pojawia się u dzieci w wieku wczesno- i późnoszkolnym. Jakie są przyczyny epidemiologicznej bolesności mięśni łydek? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Nagminny ból łydek - przyczyny
- Nagminny ból łydek - objawy
- Nagminny ból łydek - diagnostyka
- Nagminny ból łydek - leczenie
Nagminny ból łydek, inaczej epidemiologiczna bolesność mięśni łydek lub ostre łagodne zapalenie mięśni (BACM od Benign Acute Childhood Myositis), to choroba, która powoduje ból łydek, który jest tak silny, że odbiera władzę w nogach.
Nagminny ból łydek - przyczyny
Tego typu ból nóg u dziecka najczęściej pojawia się po infekcji grypowej. Wirus grypy (przede wszystkim ten z grupy B) u niektórych dzieci z niewiadomych przyczyn powoduje uszkodzenie (na szczęście odwracalne) mięśni poprzecznie prążkowanych. Możliwe przyczyny nagminnego bólu łydek to również adenowirusy czy enterowirusy.
Nagminny ból łydek - objawy
Najpierw pojawiają się tyle objawy przeziębienia, podobne do łagodnej infekcji - podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel.
Najczęściej chorują chłopcy w wieku od sześciu do dziewięciu lat.
Następnie (po 2, 3 dniach) pojawia się silny ból kończyn dolnych (łydek, stóp i ud), a zaraz potem - trudności z chodzeniem. Większość objawów znika po 2-3 dniach. Po tym czasie dziecko staje na nogi i jest w stanie zrobić kilka kroków. Po tygodniu objawy znikają całkowicie.
Nagminny ból łydek - diagnostyka
Przy podejrzeniu choroby wykonuje się badania kwi. Stwierdza się wówczas podwyższenie aktywności kinazy fosfokreatynowej i enzymów wątrobowych.
Nagminny ból łydek - leczenie
Choroba nie wymaga pobytu w szpitalu. Przez kilka dni chory musi leżeć w łóżku, by mięśnie się zregenerowały. Odpoczynek i wyeliminowanie wysiłku to podstawowe zasady leczenia. Poza tym pacjentowi podaje się leki przeciwbólowe i płyny, by nie doszło do odwodnienia. Nie należy podawać żadnych antybiotyków lub leków przeciwwirusowych.
Podobne objawy może wywołać zespół Guillaina-Barrégo. Ta choroba również może być powikłaniem po grypie, jednak jest znacznie poważniejsza. W niektórych przypadkach może wywołać paraliż, a nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego każde dziecko, które skarży się na ból nóg, powinno zostać dokładnie zbadane przez lekarza.
Porady eksperta
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: