Masz takie zmiany na paznokciach? Mogą być objawem choroby płuc
Wygląd naszych paznokci nie jest tylko i wyłącznie kwestią natury estetycznej. Zmiany na paznokciach, a także ich kształt mogą być podstawą do podejrzewania pewnych schorzeń układu oddechowego. Czym są palce pałeczkowate i o czym mogą świadczyć? Jakie inne zmiany płytki paznokciowej mogą sugerować chorobę płuc?
Spis treści
- Palce pałeczkowate - co to za objaw?
- Palce pałeczkowate - przyczyny związane z układem oddechowym
- Linie Beau - czyli efekt zahamowania wzrostu płytki paznokciowej
- Covidowe paznokcie - jak wyglądają?
- Złuszczenie płytki paznokciowej a choroby płuc
- Czerwony obłączek - co może oznaczać?
Jednym z częściej występujących odchyleń w wyglądzie paznokci są tak zwane palce pałeczkowate, nazywane również pałeczkami dobosza. Jednak to nie jest jedyny objaw związany z chorobami płuc widoczny na paznokciach. Do innych zmian na paznokciach można zaliczyć paznokcie covidowe, obłączek, łuszczenie się paznokci oraz widoczne linie Beau. Co dokładnie oznaczają te objawy?
Palce pałeczkowate - co to za objaw?
Objaw ten polega na tym, że paznokcie przyjmują kształt szkiełek zegarkowych i są zdecydowanie bardziej wypukłe, niż w normalnych warunkach. Wynika to z proliferacji tkanki łącznej pod paznokciem.
Palce pałeczkowate zdecydowanie częściej obserwowane są jako odchylenie w morfologii kończyn górnych, niż kończyn dolnych.
Z czego wynika fakt, że paznokcie zaczynają przypominać szkiełko od zegarka?
Przyczyn jest bardzo dużo, symptom ten bowiem może towarzyszyć wielu schorzeniom układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także układu pokarmowego.
Palce pałeczkowate towarzyszą również zaburzeniom gospodarki hormonalnej (występują między innymi w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa czy nadczynności przytarczyc), a co ciekawe, mogą również pojawić się bez uchwytnej przyczyny, co nazywamy wówczas palcami pałeczkowatymi idiopatycznymi.
Palce pałeczkowate - przyczyny związane z układem oddechowym
Przyjrzyjmy się jednostkom chorobowym, związanym z układem oddechowym, które mogą manifestować się obecnością palców pałeczkowatych. Do chorób tych należy przede wszystkim:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - czyli schorzenie wynikające z trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, objawiające się typowo występowaniem przewlekłego kaszlu, odkrztuszaniem wydzieliny, a także nasilającą się dusznością. W ogromnej większości przypadków za rozwój tej choroby odpowiada wieloletnie palenie tytoniu,
- ropień płuca - jest to zbiornik zawierający płyn (ropę), lokalizujący się w obrębie tkanki płucnej. Objawy ropnia płuca to najczęściej gorączka, kaszel, a także odkrztuszanie wydzieliny. Ropień płuca może być powikłaniem niedoleczonego zapalenia płuc,
- ropniak opłucnej - jest to obecność wysięku zapalnego w obrębie jamy opłucnowej, objawiający się typowo kaszlem, dusznością, bólem w klatce piersiowej, a także gorączką. Podobnie, jak ropień płuca może to być powikłanie zapalenia płuc,
- rozstrzenie oskrzeli - istotą tego schorzenia jest nieodwracalne poszerzenie oskrzeli, wynikające z uszkodzenia ich ściany. Najważniejsze objawy rozstrzeni oskrzeli to przewlekły, produktywny kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie często ropnej wydzieliny, a także duszność. Do rozwoju rozstrzeni oskrzeli może prowadzić wieloletnie POChP, pylice płucne, a także niektóre choroby reumatologiczne - np. reumatoidalne zapalenie stawów,
- gruźlica płuc - czyli schorzenie zakaźne, za którego rozwój odpowiadają bakterie z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Gruźlica kojarzona jest przede wszystkim z układem oddechowym, jednak tak naprawdę może zająć każdy narząd naszego organizmu, w tym układ pokarmowy, serce, węzły chłonne, kości, czy nawet układ nerwowy,
- mukowiscydoza - choroba genetyczna, diagnozowana najczęściej we wczesnym dzieciństwie, której istotą jest zaburzenie wydzielania gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Mukowiscydoza objawia się kaszlem, często produktywnym, częstymi zakażeniami w obrębie układu oddechowego, a także przewlekłą biegunką i przewlekłym nieżytem nosa,
- sarkoidoza - istotą tego schorzenia jest powstawanie w różnych obszarach organizmu, w tym w tkance płucnej guzków zapalnych, nazywanych ziarniniakami. Sarkoidoza objawia się głównie pogorszeniem samopoczucia, gorączką, spadkiem masy ciała, a także kaszlem i dusznością (w przypadku zajęcia płuc),
- nowotwory płuc - co ważne, palce pałeczkowate mogą wpisywać się również w obraz kliniczny raka płuca. Inne objawy, które mogą towarzyszyć nowotworowi złośliwemu płuca to przewlekły kaszel, utrata masy ciała, nawracające zapalenia płuc, a także zmiana charakteru kaszlu (dotyczy to palaczy),
- włóknienie płuc - objawia się przede wszystkim kaszlem, dusznością i nasilającym się osłabieniem. Do włóknienia tkanki płucnej mogą prowadzić różne stany kliniczne, m.in. choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa), zapalenia płuc, w tym zapalenie płuc w przebiegu COVID-19, czy też narażenie na czynniki uszkadzające w miejscu pracy.
Obecność palców pałeczkowatych warto wyjaśnić, choćby poprzez wykonanie prostego badania, jakim jest RTG klatki piersiowej, ponieważ jest to symptom, mogący towarzyszyć chorobie nowotworowej.
Linie Beau - czyli efekt zahamowania wzrostu płytki paznokciowej
Są to poprzeczne zagłębienia w obrębie płytki paznokciowej, które wynikają z czasowego zahamowania wzrostu paznokcia. Linie te mogą współwystępować z zapaleniem płuc, które przebiega z epizodami gorączkowymi. Ponadto, linie Beau towarzyszą niektórym nadwrażliwościom na leki oraz niedożywieniu organizmu.
Covidowe paznokcie - jak wyglądają?
Zmiany w przebiegu covidowych paznokci mają typowo postać półksiężyców, przyjmujących barwę ciemnoczerwoną i są zlokalizowane w obrębie obłączka paznokciowego. Obłączkiem nazywamy białawy półksiężyc, znajdujący się w dolnej części paznokcia.
Przypuszcza się, że za występowanie covidowych paznokci odpowiada uszkodzenie w obrębie śródbłonka naczyń krwionośnych oraz zmiany zakrzepowe w naczyniach.
Czytaj też: Covidowe palce - czym są? Jak wygląda ten objaw zakażenia koronawirusem?
Zmiany na paznokciach - co sygnalizują?
Złuszczenie płytki paznokciowej a choroby płuc
Złuszczenie się płytki paznokciowej to objaw, który może zaniepokoić wielu z nas. Taki stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty paznokcia. Złuszczanie się paznokci może towarzyszyć obecności ropni w płucu.
Ponadto, stan ten współwystępuje z pęcherzycą zwykłą, czyli chorobą autoimmunologiczną skóry, która objawia się obecnością pęcherzy na skórze oraz nadżerkami w obrębie błon śluzowych. Pęcherze na skórze pękają i pozostawiają po sobie nadżerki, czyli ubytki naskórka.
Czerwony obłączek - co może oznaczać?
Gdy obłączek paznokcia przyjmuje kolor czerwonawy, to może to świadczyć między innymi o obecności omawianej już powyżej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także o zatruciu tlenkiem węgla.
Inne, niż pulmonologiczne przyczyny czerwonawego obłączka to:
- choroby tkanki łącznej,
- reumatologiczne zapalenie stawów,
- niewydolność serca,
- marskość wątroby,
- przewlekła pokrzywka,
- łuszczyca.
Podsumowując, jeśli zauważymy na naszych paznokciach niepokojące nas zmiany, to warto odwiedzić lekarza rodzinnego, który po obejrzeniu zmian i przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu zdecyduje, czy potrzebne są dodatkowe badania i konsultacje.
Czytaj też: Zmiany na paznokciach - jaką chorobę sygnalizują?
Porady eksperta