Gęsia skórka na ciele – co oznacza?
Gęsia skórka to fizjologiczna reakcja organizmu, która jest "spadkiem" po przodkach sprzed milionów lat. Gęsia skórka pojawia się najczęściej pod wpływem różnych emocji. Skóra przypominająca skórę oskubanej gęsi może się pojawić także pod wpływem zimna. Sprawdź, co to jest gęsia skórka i kiedy jeszcze może wystąpić.
Spis treści
Gęsia skórka, fachowo reakcja pilomotoryczna, jest wynikiem kurczenia się mięśni, które znajdują się u podstawy mieszków włosowych, co prowadzi do wyprostowania się włosa.
Gęsia skórka ma postać uwypuklenia skóry w okolicy torebek włosowych (zagłębienie w skórze, z którego wyrasta włos). Skóra staje się chropowata, czym przypomina skórę oskubanej gęsi. Gęsia skórka może się pojawić na ramionach i udach, choć najczęściej występuje na całym ciele.
Gęsia skórka jest „spadkiem” po przodkach sprzed milionów lat, którzy byli znacznie bardziej owłosieni niż współcześni ludzie. W wyniku kurczenia się mięśni, które znajdują się u podstawy mieszków włosowych, między wyprostowane włosy dostawało się powietrze. Wówczas tworzyła się warstwa chroniąca przed zimnem (ogrzane powietrze zatrzymywało się pomiędzy włosami). Jednak człowiek odkrył ogień, dzięki któremu mógł ogrzać ciało, w związku z tym bujne owłosienie nie było już mu potrzebne i zaczął je tracić. Obecnie włoski na ciele, mimo iż wciąż posiadają zdolność prostowania się, są zbyt cienkie i zbyt krótkie, by pomagały utrzymać ciepło w czasie chłodu. Taką funkcję gęsia skórka pełni do dziś u zwierząt.
Gęsia skórka na ciele – przyczyny
Do pojawienia się gęsiej skórki na ciele może dojść pod wpływem zimna, np. podczas wchodzenia do rzeki lub pod prysznicem.
Gęsia skórka może powstawać także pod wpływem emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, np. strachu czy paraliżującego lęku. Wówczas objawami towarzyszącymi mogą być dreszcze i poty.
Gęsia skórka to potoczne określenie na rogowacenie okołomieszkowe
Gęsia skórka to potoczne określenie na rogowacenie okołomieszkowe skóry. To choroba skóry, której istotą jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, przez co skóra przypomina gęsią skórkę.