Drgawki - przyczyny. Co oznaczają drgawki?
Drgawki to mimowolne, szybkie, rytmiczne skurcze mięśni. Przyczyny drgawek zależą od wieku chorego. U niemowląt drgawki mogą sugerować niedotlenie mózgu, wady wrodzone czy choroby genetyczne. U małych dzieci drgawki najczęściej są wynikiem gorączki. Z kolei u dorosłych mogą wskazywać np. na stwardnienie rozsiane. Jakie są przyczyny drgawek?
Spis treści
- Drgawki u noworodka, niemowlaka - możliwe przyczyny
- Drgawki u dzieci - przyczyny
- Drgawki u dorosłych - przyczyny
Drgawki to mimowolne, szybkie, rytmiczne skurcze mięśni szkieletowych. Typowy napad drgawkowy przebiega z utratą przytomności, gwałtownym napięciem mięśni całego ciała, a następnie uogólnionymi, bezwładnymi ruchami kończyn i głowy.
Drgawki dzieli się na toniczne i kloniczne. Cechą charakterystyczną drgawek tonicznych jest stałe napięcie mięśni. Objawiają się one odgięciem głowy ku tyłowi, wyprostem i uniesieniem kończyn, a czasem zgięciem kończyn górnych i wyprostem kończyn dolnych, skrętem głowy i oczu.
Z kolei drgawki kloniczne to skurcze mięśni o różnym natężeniu i czasie trwania, które przerywane są rozluźnieniami. Skutkiem jest charakterystyczne poruszanie „tam i z powrotem” porażonej części ciała.
Drgawki u noworodka, niemowlaka - możliwe przyczyny
- Czynniki okołoporodowe: niedotlenienie, krwawienia śródmózgowia, krwiaki podtwardówkowe.
- Infekcje bakteryjne i wirusowe, wewnątrzmaciczne i okołoporodowe.
- Zaburzenia metaboliczne: hipoglikemia (niedocukrzenie), hipokalcemia (niedobór wapnia), hipomagnezemia (niedobór magnezu), hiponatremia (niedobór sodu), hipernatremia (nadmiar sodu), drgawki pirydoksynozależne (zależne od witaminy B6).
Kiedy napady trwają dłużej niż 5 minut i/lub kiedy pacjent ma więcej niż jeden napad i nie odzyskuje przytomności pomiędzy napadami, nalezy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
- Wrodzone defekty metaboliczne: np. choroba syropu klonowego, hiperglicynemia, zaburzenia cyklu mocznikowego.
- Wady wrodzone mózgu.
- Inne genetycznie uwarunkowane zespoły: zespoły skórno-nerwowe, zespół Zellwegera.
- Toksyczne uszkodzenia mózgu (np. środki znieczulające miejscowe).
- Przewlekły nikotynizm matek.
Przeczytaj też: Co robić, gdy u niemowlaka pojawią się drgawki?
Ratownik medyczny Ariel Szczotok: drgawki mogą stanowić stan zagrożenia życia
Drgawki u dzieci - przyczyny
Najczęstszą przyczyna drgawek u małych dzieci są drgawki gorączkowe. Są to epizod drgawek u dziecka od 6. miesiąca do 5. roku życia, u którego inne przyczyny (uraz, zatrucie) zostały wykluczone. Najczęstszym typem drgawek gorączkowych są uogólnione drgawki toniczno-kloniczne, trwające kilka sekund i rzadko dłużej niż 15 minut. Po nich następuje krótki okres senności i występują zazwyczaj tylko raz w ciągu 24 godzin.
Inne możliwe przyczyny drgawek u dzieci to:
Napady afektywnego bezdechu, zwane również napadami omdleń, polegają na wystąpieniu bezdechu, utraty przytomności i obniżeniu napięcia mięśniowego pod wpływem działania niekorzystnych bodźców. Wyróżnia się:
- napady sinawe, pojawiające się między 6. miesiącem życia a 6. rokiem życia, towarzyszy im płacz, bezdech, sinica, zwiotczenie, zwolnienie tętna. Drgawki występują rzadko;
- napady blade (rzadziej występujące) pojawiają się w 1-1,5 roku życia i charakteryzują się zblednięciem, bezdechem, nieświadomością, niemiarowością. W tym przypadku drgawki występują często.
Mikrouszkodzenia układu nerwowego, czynniki psychogenne pojawiają się wówczas tiki, czyli mimowolne skurcze pojedynczych mięśni lub grup mięśniowych, rytmiczne, powtarzające się w krótkim czasie. Występują w ciągu dnia, znikają we śnie. Dotyczą mięśni mimicznych twarzy, szyi, kończyn. Mogą mieć charakter uogólniony.
Czytaj też: Co oznacza drżenie mięśni?
Drgawki a padaczka
Powszechnie drgawki utożsamia się z padaczką. Tymczasem nie wszystkie napady padaczkowe objawiają się drgawkami i odwrotnie - nie każdy napad drgawkowy to epilepsja. Utrata przytomności i drgawki całego ciała są charakterystyczne dla napadu dużego (grand mal), czyli napadu toniczno-klonicznego w padaczce.
Wyróżnia się jeszcze:
- napad mały (petit mal - chory przerywa wykonywaną czynność i zastyga w bezruchu, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem)
- napady miokloniczne (szybkie skurcze mięśni bez utraty przytomności)
- napady atoniczne (utracie przytomności towarzyszy nagłe zwiotczenie mięśni i upadek)
Drgawki u dorosłych - przyczyny
- Choroby zwyrodnieniowe mózgu, np. choroba Alzheimera
- Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- Stwardnienie rozsiane
- Urazy głowy
Drgawek nie należy mylić z drżeniem, czyli zaburzeniem polegającym na rytmicznym, niekontrolowanym poruszaniu pewnymi partiami ciała.
- Krwotok
- Ciężka hipoglikemia (niedocukrzenie)
- Migrena - w czasie napadu drgawek mogą zdarzyć się wymioty, lub bezwiedne oddanie moczu i kału
- Niektóre leki i używki mogą prowokować napady lub obniżać próg pobudliwości drgawkowej u pacjentów chorych na padaczkę (np. penicyliny w dużych dawkach, izoniazyd, aminofilina, theofilina, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, insulina i doustne leki hipoglikemiczne, antyhistaminowe)
- Alkohol- u 5-10 proc. osób jest przyczyną wystąpienia napadów padaczkowych związanych z jego odstawieniem lub znacznym spożyciem
W porfirii, w postaci wątrobowej, podczas ostrego ataku, rzadziej pomiędzy atakami mogą wystąpić napady drgawkowe. Ataki mogą być związane z leczeniem.
Ratownik medyczny Ariel Szczotok: podczas drgawek nie wolno niczego wkładać do ust
Porady eksperta
Polecany artykuł: