Ból w okolicy pępka: przyczyny
Ból w okolicy pępka może mieć wiele przyczyn - od zbyt ciasnego ubrania po poważne choroby, wymagające natychmiastowej interwencji chirurga. Źródłem bólu w okolicy pępka może być jelito cienkie (czyli końcowy odcinek jelita krętego, kątnica, wstępnica), wyrostek lub prawa połowa jelita grubego. W przypadku kobiet, ból wokół pępka może pojawiać się również w trakcie owulacji. Jakim chorobom może towarzyszyć ból w okolicy pępka?
Spis treści
- Ból w okolicy pępka: tak zaczyna się zapalenie wyrostka robaczkowego
- Ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy opuchlizna
- Bóle w okolicy pępka w ciąży
- Ból w okolicy pępka u kobiet
- Ból w okolicy pępka wywołany przez nieżyt jelit
- Ból i wyczuwalne bicie serca w okolicy pępka
- Nagły, kłujący ból w okolicy pępka bez przyczyny
Ból w okolicy pępka może być nagły i kłujący lub przewlekły, niekiedy przypomina kolkę. Zanim zaczniesz się nim niepokoić, zastanów się, kiedy odczuwasz dolegliwości - być może przyczyny bólu w okolicy pępka są bardzo prozaiczne: zbyt ciasne ubranie powodujące ucisk często sprawia, że pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Zdarza się też, i to nie tylko w przypadku alergików, że pasek z metalową klamrą staje się przyczyną bolesnej opuchlizny i swędzącej wysypki.
Ból w okolicy pępka: tak zaczyna się zapalenie wyrostka robaczkowego
Ból, nasilający się przy kaszlu i uciskaniu w okolicy pępka jest jednym z pierwszych objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego - dopiero z czasem ból ten przemieszcza się do jego prawej dolnej części. Charakterystyczny jest brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka. W razie podejrzenia zapalenia wyrostka należy jak najszybciej pojechać do szpitala.
Ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy opuchlizna
Jeśli bólowi w okolicy pępka towarzyszy opuchlizna, to może oznaczać, że przyczyną jest:
- przepuklina pępkowa - potwierdzenie uzyskuje się po badaniu palpacyjnym i wykonaniu USG
- czyrak - konieczne jest zastosowanie antybiotyku miejscowo i również doustnie
- ropień - zwykle należy go naciąć i zdrenować, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku
Polecany artykuł:
Bóle w okolicy pępka w ciąży
W ciąży bóle brzucha w okolicy pępka, często promieniujące na boki i zdaniem wielu kobiet przypominające wbijanie szpilki albo kolkę, spowodowane są przede wszystkim rozrastaniem się macicy, która uciska jelita i pęcherz.
Ból w okolicy pępka u kobiet
Kobiety mogą odczuwać ból w okolicy pępka przede wszystkim z dwóch powodów:
- pęknięcie pęcherzyka Graafa - ból owulacyjny, który pojawia się nagle między 10. a 16. dniem cyklu miesiączkowego po prawej lub lewej stronie pępka, może być dość ostry, trwa od kilku sekund do kilku minut
- zapalenie przydatków - nagły skurczowy ból po obu stronach pępka, nasilający się podczas stosunku, może również promieniować do pachwin i ud; towarzyszą mu osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, niekiedy pojawiają się także nudności, wymioty (wskutek podrażnienia otrzewnej) oraz biegunka
Ból w okolicy pępka wywołany przez nieżyt jelit
Nieżyt jelit, najczęściej wywołany przez bakterie lub wirusy stan zapalny błony śluzowej jelit, często objawia się napadowym bólem w okolicy pępka, przypominającym kolkę.
Ból i wyczuwalne bicie serca w okolicy pępka
Wiele szczupłych osób uskarża się na takie objawy, ale w ich przypadku rzadko mają one podłoże patologiczne, są raczej normą. Zawsze jednak warto odwiedzić lekarza, bo tego typu objawy towarzyszyć mogą tętniakowi aorty brzusznej.
Nagły, kłujący ból w okolicy pępka bez przyczyny
Jeśli badania nie wskazują na żadną chorobę, to należy wziąć pod uwagę nerwoból - to częsta przypadłość u osób nadpobudliwych emocjonalnie.
Porady eksperta