Ból w mostku - co oznacza? Przyczyny bólu w mostku

2021-03-01 10:09

Ból w mostku często budzi lęk, ponieważ wielu pacjentów kojarzy go z zawałem. Jednak w większości przypadków ból w mostku nie jest związany z sercem. Za mostkiem znajduje się wiele ważnych narządów, w tym serce, płuca i żołądek. W związku z tym istnieją różnorodne schorzenia, których objawem jest m.in. ból w okolicach mostka. Jakie mogą być przyczyny bólu w mostku? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Ból w mostku - o czym może świadczyć?
Autor: Getty Images

Ból w mostku może wskazywać na wiele chorób mających związek z mięśniami, kośćmi, przewodem pokarmowym lub układem oddechowym. W przypadku osób przed 40 rokiem życia, prawdopodobieństwo, że wskazuje on na problemy z sercem jest minimalne. W przypadku osób starszych również bardziej prawdopodobne są inne schorzenia, a sam ból w mostku nie wskazuje bezpośrednio na zawał.

Spis treści

  1. Ból w mostku - przyczyny
  2. Ból w mostku - czy to może być zawał serca?
  3. Ból w mostku - kiedy iść do lekarza?
Pierwsza pomoc: atak serca

Ból w mostku - przyczyny

Zapalenie chrząstek żebrowych

Częstą przyczyną bólu w mostku jest stan zapalany chrząstki żebrowej.

Objawem zapalenia chrząstek żebrowych są:

  • ostre bóle z boku okolicy mostka,
  • ból żeber,
  • ból nasilający się podczas kaszlu lub głębokiego wdechu.

Zapalenie chrząstek żebrowych najczęściej jest konsekwencją urazu klatki piersiowej, wysiłku fizycznego lub przewlekłej choroby stawów.

Schorzenie to nie jest niebezpieczne i nie powinno budzić poważniejszych obaw.

W łagodzeniu bólu pomocne będą leki przeciwzapalne NLPZ dostępne w aptece bez recepty. W przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje lub pojawiają się dodatkowe objawy, należ zgłosić się do lekarza.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Zgaga

Za mostkiem znajdują się narządy należące do przewodu pokarmowego. Stany chorobowe dotykające przełyk, żołądek i jelita, mogą być odpowiedzialne za ból w mostku. Zgaga i refluks to najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej związanego z układem trawiennym.

Zgaga pojawia się, gdy kwas z żołądka przedostaje się do przełyku, powodując ból w klatce piersiowej. Dyskomfort pojawia się najczęściej bezpośrednio po posiłku. Dla zgagi charakterystyczny jest ból nasilający się w trakcie leżenia lub pochylania do przodu.

Zgaga zwykle ustępuje samoistnie. W łagodzeniu dyskomfortu mogą pomóc leki dostępne w aptece bez recepty. W przypadku nawracającego problemu należy udać się po pomoc do lekarza.

Choroba refluksowa

Refluks żołądkowo-przełykowy jest przypadłością związana z przemieszczaniem się do przełyku treści żołądkowej. Choroba refleksowa jest podobna do zgagi. Różnica polega na tym, że refluks powoduje uszkodzenia błony śluzowej przełyku co doprowadza do stanów zapalnych.

Objawami choroby refluksowej są:

Wrzody żołądka

Ból w mostku może być związany z obecnością wrzodów trawiennych żołądka, czyli ubytków w błonie śluzowej tego narządu. Pojawienie się choroby wrzodowej najczęściej wywoływana jest przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori lub nadużywanie leków przeciwbólowych typu NLPZ.

Objawy wrzodów żołądka, to:

Choroby układu oddechowego

Najważniejsze narządy układu oddechowego znajdują się w klatce piersiowej. Stany chorobowe płuc, tchawicy i oskrzeli mogą być odpowiedzialne za ból w mostku.

Zapalenie opłucnej

Zapalenie opłucnej, to stanem chorobowym błon otaczających płuca i wyściełających jamę klatki piersiowej. Choroba ta przejawia się silnym bólem w klatce piersiowej w trakcie oddychania. Ból może być również odczuwalny za mostkiem.

Typowe objawy zapalenia opłucnej, to:

  • ostry ból podczas oddychania, kichania lub kaszlu,
  • niepokojący kaszel,
  • duszności,
  • gorączka.

W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Zapalenie oskrzeli

Ból za mostkiem może być związany z ostrym zapaleniem oskrzeli. Najczęstszym objawem tego stanu chorobowego jest kaszel. Choroba może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Zdecydowana większość przypadków zapalenia oskrzeli jest wynikiem infekcji wirusowej.

W przypadku zapalenia oskrzeli charakterystyczny jest ból w klatce piersiowej w trakcie wdechu i wydechu. Oprócz krótkotrwałego, ostrego zapalenia oskrzeli istnieje przewlekłe zapalenie oskrzeli, które jest stanem długotrwałym, związanym np. z paleniem papierosów.

Typowe objawy zapalenia oskrzeli, to:

  • świszczący oddech,
  • duszności,
  • gorączka,
  • ból w klatce piersiowej,
  • odksztuszanie śluzu z oskrzeli,
  • trudności w oddychaniu.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy udać się po pomoc do lekarza.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to stan zapalny płuc, który dotyka głównie pęcherzyki płucne. Choroba zazwyczaj jest wywołana zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Zapalenie płuc może być odpowiedzialne za ból odczuwany za mostkiem.

Typowe objawy zapalenia płuc, to:

  • trudności w oddychaniu,
  • wysoka gorączka,
  • uporczywy kaszel.

W przypadku podejrzenia zapalenia płuc należy zgłosić się do lekarza. W większości przypadków choroba wymaga terapii antybiotykiem.

Atak paniki

Ból w mostku może być również wywołany atakiem paniki. Czasami może zdarzyć się, że czujemy paraliżujący lęk, mimo braku racjonalnych powodów. Atak paniki może być wynikiem długotrwałego stresu lub objawem choroby psychicznej, np. depresji.

Objawy ataku paniki, to:

Atak paniki może się w pewnych sytuacjach życiowych zdarzyć każdemu. Doraźnie w uspokojeniu się mogą pomóc preparaty ziołowe dostępne w aptece bez recepty. W przypadku powtarzających się ataków paniki, należy zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry.

Ból w mostku - czy to może być zawał serca?

Bardzo rzadko ból w mostku może świadczyć o zawale serca. Jest to jednak jedna z ostatnich możliwości, które należy brać pod uwagę. Prawdopodobieństwo, że ból za mostkiem może wskazywać na zawał, u osoby przed 40 rokiem życia jest naprawdę znikome.

Możliwość zawału serca należy brać pod uwagę u pacjentów po 40 roku życia, u których zdiagnozowano choroby układu krążenia.

W przypadku gdy historia choroby i objawy wskazują na zawał należy natychmiast udać się na odział ratunkowy lub wezwać pogotowie.

Objawy zawału serca, to:

  • ból po lewej stronie lub pośrodku klatki piersiowej,
  • ból w ramionach, barkach lub szczęce,
  • zawroty głowy lub oszołomienie,
  • trudności z oddychaniem,
  • nudności.

Ból w mostku - kiedy iść do lekarza?

W przypadku podejrzenia zawału serca należy wezwać pogotowie lub udać się na oddział ratunkowy. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które miały już wcześniej zawał lub mają zdiagnozowane choroby układu krążenia.

Ból w mostku może wskazywać zarówno na łagodne schorzenia, jak i niebezpieczne choroby. Do lekarza należy koniecznie się zgłosić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak:

  • ból w mostku nieposiadający znanej przyczyny,
  • pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • nudności bez określonej przyczyny,
  • problemy z oddychaniem,
  • ucisk w klatce piersiowej.

Na wizytę do lekarza powinniśmy się również udać z każdym bólem w mostku, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni.

Czytaj też: