Ból skóry głowy (trichodynia) - przyczyny, objawy, leczenie

2021-09-22 14:00

Ból skóry głowy (trichodynia) zdaniem specjalistów dość często ma podłoże psychiczne, ale zdarzają się też i inne przyczyny. Ból skóry głowy może pojawiać się także przy nieprawidłowej pielęgnacji włosów lub być wynikiem chorób skóry głowy. Sprawdź, dlaczego odczuwasz nieprzyjemny ból skóry głowy oraz jak sobie z nim radzić.

Ból skóry głowy (trichodynia) - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból skóry głowy - przyczyny
  2. Ból skóry głowy - objawy
  3. Ból skóry głowy - leczenie

Za ból skóry głowy (trichodynia) i wypadanie włosów, które często towarzyszy tej przypadłości, odpowiadają bodźce bólowe wysyłane do mózgu przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy. Ma to związek ze wzmożoną produkcją przekaźnika bólu znanego jako substancja P. To właśnie ta substancja powoduje nadwrażliwość skóry głowy, stan zapalnyi odpowiada za wypadanie włosów.

Ból skóry głowy - przyczyny

Jest bardzo wiele przyczyn bólu skóry głowy, a przypadłość może się pojawić w różnych okresach życia. Może dotknąć kobiety i mężczyzn. Często występuje u osób cierpiących na różne rodzaje łysienia. W takich przypadkach, chociaż może trudno to sobie wyobrazić, doświadcza się bólu cebulek włosów.

Niektórzy specjaliści nazywają ten rodzaj bólu bólem fantomowym, którego doświadczają ludzie po utracie kończyny. W przypadku trichodynii jest to ból po utracie włosów. Skóra głowy boli także przy wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Łojotok przyczynia się do łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Jak wzmocnić osłabione włosy

Wśród przyczyn nadwrażliwości i bólu skóry głowy wymienia się także urazy oraz choroby pasożytnicze (wszy, które najczęściej gnieżdżą się w potylicznej i skroniowej części głowy) i choroby grzybicze.

Przyczyną dolegliwości może być też:

Dość często ból skóry głowy i wypadanie włosów są następstwem urazu termicznego spowodowanego długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy.

Ból pojawia się w okolicy przedziałka, ponieważ ta część jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne skóry głowy są bardziej podatne osoby o jasnej karnacji i rzadkich włosach.

Za kolejną przyczynę bólu skóry głowy, występującą przy jej dotykaniu, uznaje się silny stres. Dolegliwość może towarzyszyć także depresji oraz napadom lęku.

Poza tym ból skóry głowy będzie występował u osób cierpiących na trichotillomanię, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niepohamowanym wyrywaniem włosów.

Ból skóry głowy przy dotyku może mieć związek z nieprawidłową pielęgnacją włosów i skóry głowy. Może wynikać z noszenia ciasnych spinek do włosów, zbyt mocnym gumek, związywaniem ich w tzw. koński ogon. Takie dolegliwości nazywane są syndromem kucyka.

Przeczulica skóry głowy pojawia się także u osób, które bezwiednie drapią się, np. podczas koncentracji uwagi. Powodem przeczulicy może być także reakcja alergiczna na nowy szampon, odżywkę do włosów czy farbę lub też na używanie niedobranych do włosów szczotek czy grzebieni.

Ból skóry głowy - objawy

Ból najsilniej jest odczuwany na czubku głowy oraz z tyłu, na części potylicznej. Ale są też osoby, które nie potrafią zlokalizować miejsca intensywnego bólu. Uskarżają się na ból skóry na całej głowie.

Taki ból pojawia się zwykle podczas pielęgnacji włosów - mycia włosów, rozczesywania włosów czy układania i suszenia. Nawet podmuch powietrza będzie wywoływał niemiłe doznania.

Czasem, z tego powodu nie jest możliwe noszenie czapki w chłodne dni. To wpędza osoby nadwrażliwe w błędne koło, ponieważ czapka przeszkadza, ale podobnie działają niskie temperatury oraz podmuchy wiatru.

Wśród objawów towarzyszących bolesności skóry głowy pojawia się nadmierne przetłuszczanie się włosów i ich wypadanie. Stają się one matowe, łamliwe i osłabione.

Chorzy skarżą się na świąd, palenie i mrowienie. Skóra jest zaczerwieniona i łuszcząca się, co sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Po rozgarnięciu włosów widoczne są teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne.

Ból skóry głowy - leczenie

Osoby cierpiące na ból skóry głowy musza zadbać o właściwą pielęgnację. Korzystać należy z delikatnych kosmetyków, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Sprawdzają się lotiony, które wygładzają ją i zmiękczają, mają właściwości odżywcze, natłuszczające i tonizujące. Zaleca się stosowanie szamponów z wyciągiem z aloesu lub mięty, które mają działanie łagodzące i chłodzące.

Niekiedy skuteczny może się okazać zabieg karboksyterapii, który polega na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla przy pomocy specjalnego urządzenia. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie skóry głowy oraz zapewnia jej odżywienie i regenerację. Karboksyterapia świetnie sprawdza się przy odbudowie cebulki włosa. Pomaga także zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

Skórę głowy i włosy powinien ocenić specjalista dermatolog lub trycholog, który pokieruje procesem diagnostyczno-leczniczym.

W przypadku psychicznego podłoża objawów warto zgłosić się na konsultację do psychologa i rozpocząć psychoterapię.

Czytaj też: Pielęgnacja skóry głowy. Jak dbać o skalp?

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Gubisz włosy? Rozwiąż test i sprawdź, czy Twoja utrata włosów mieści się w normie

Pytanie 1 z 6
Ile włosów dziennie gubisz?
Włosy