Recepty

Recepta to pisemne polecenie lekarza (także dentysty, lekarza weterynarii, pielęgniarki lub położnej) skierowane do osoby chorej oraz do farmaceuty, które zawiera wytyczne dotyczące przebiegu leczenia. Recepty na ogół wypisuje się w języku polskim, rzadziej po łacinie. Obecnie recepty występują również w formie elektronicznej i scentralizowanej, dostępnej z poziomu portalu pacjenta. Dzięki temu chory, ale też apteka lub przychodnia mają wgląd w historię leczenia.

PESEL to niewątpliwie numer, który trzeba starannie chronić, zwłaszcza gdy można go powiązać z konkretną osobą. Jak to zrobić, gdy w aptece podajemy go na głos, żeby zrealizować receptę? Jest sposób, a nawet dwa. Drugi spodoba się pewnie seniorom.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zawarcie ugód z lekarzami, którzy mieli jakoby "niesłusznie" wystawić recepty na refundowane preparaty mlekozastępcze. Ta decyzja jest podyktowana przegranymi przez NFZ dwiema sprawami w sądzie. Konsekwencje katowickiego wyroku mogą być jednak poważniejsze niż te ugody.
Spór o nowe szablony e-recepty narasta. Dawkomaty, nie taki nowy ministerialny pomysł, mogą już wkrótce boleśnie uderzyć w pacjentów i lekarzy. Po ostrych protestach zmienione przepisy nie weszły od maja, ale to chwilowe odroczenie. Problem nas dopadnie wkrótce, o czym ostrzega dr Szymon Suwała, endokrynolog, obesitolog na swoim facebookowym profilu.
Hospicjum domowe - na czym polega? To pomoc w opiece nad nieuleczalnie chorym pacjentem w jego własnym domu. Kto może skorzystać z hospicjum domowego, ile kosztuje hospicjum domowe i na czym polega opieka w hospicjum domowym?
E-zwolnienie to zaświadczenie lekarskie w wersji elektronicznej, w skrócie e-ZLA. Może być wystawione w trakcie wizyty u lekarza w gabinecie, wizyty domowej lub podczas usługi telemedycznej. Dowiedz się, co widzi pracodawca w twoim zwolnieniu, jak w praktyce wygląda wystawianie e-ZLA, czym jest PUE ZUS oraz w jakiej sytuacji otrzymasz zwolnienie lekarskie w wersji drukowanej.
E-recepta to to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania tylko elektronicznych recept. Aby odebrać leki z apteki wystarczy podać czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em lub e-mailem albo przedstawić wydruk informacyjny. Recepty papierowe wydawane będą tylko w określonych przypadkach. Nie korzystałeś dotąd z e-recepty? Sprawdź jak to zrobić.
Od 7 września 2019r., na mocy ustawy z 19 lipca 2019r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. z 2019 r., poz. 1590) obowiązują nowe zasady wystawiania i realizowania recept.
Karta seniora to dokument, który może wyrobić każda osoba po 60. roku życia. Kartę seniora uzyskuje się na podstawie złożonego wniosku i postarać się o wyrobienie karty seniora, która daje wiele przywilejów oraz zniżek. Do czego uprawnia ogólnopolska karta seniora i jak oraz gdzie ją wyrobić?
800 190 590 - obecnie numer infolinii Biura Rzecznika Praw Pacjenta (BRPP), od 13 listopada 2018 będzie wspólnym numerem i Biura i wszystkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowe call center będzie działać pod nazwą Telefonicznej Informacji Pacjenta.
Odpis recepty to dobre rozwiązanie, gdy chcesz od razu wykupić wszystkich leków, które lekarz wypisał na recepcie. Jednak nie wszystkie leki mogą zostać odpisane, a farmaceuta, wystawiając odpis recepty, musi przestrzegać kilku zasad. Jak wygląda odpis recepty i jak z niego korzystać?
Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku? Okazuje się, że sytuacji, w których pracownik apteki może lub wręcz musi odmówić wydania pacjentowi leku, jest całkiem sporo. Dotyczą one nie tylko odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych przez farmaceutę ze względu na klauzulę sumienia. Sprawdź, kiedy farmaceuta może odmówić wydania leku.
Często zalecenia lekarza uzupełniane są wskazówkami i rekomendacjami farmaceuty w aptece. Tak osiągana jest komplementarność leczenia, która polega na zadbaniu o wszystkie aspekty terapii i działaniu na wszystkie objawy choroby. Dlaczego warto zasięgać rady u farmaceuty?
Każda choroba przewlekła wymaga regularnego przyjmowania leków. Trzeba wiedzieć, jak postępować, by terapia była skuteczna i by miała jak najmniej skutków ubocznych. Jak przyjmować leki w chorobach przewlekłych?
Młodzież odurzająca się lekami kupowanymi w aptece bez recepty to narastający problem. Zmiany prawa mają ograniczyć dostęp nastolatków do takich medykamentów, które mogą być wykorzystywane jak narkotyki. Które substancje aktywne znalazły się na czarnej liście?
Rosnąca liczba aptek sprawiła, że w walce o klienta zaczęły one z sobą konkurować, jednocześnie coraz bardziej oddalając się od swej podstawowej funkcji. Dlatego w roku 2012 wprowadzony został całkowity zakaz reklamy aptek.
To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli przekroczysz termin realizacji recepty, farmaceuta nie wyda ci leku. Przeterminowaną receptę może poprawić tylko i wyłącznie lekarz.
Procedura importu docelowego umożliwia terapię lekami, które w Polsce nie są dopuszczone do obrotu. Sprowadzenie leku z innego kraju wymaga jednak czasu i  wielu formalności.
Zwrot leków i wyrobów medycznych nie jest wcale taki prosty. Robiąc zakupy w aptece, warto mieć świadomość istnienia odrębnych przepisów regulujących kwestię ich ewentualnego zwrotu lub wymiany. Pod tym względem apteka zasadniczo różni się od zwykłego sklepu.
Półki w aptekach wprost uginają się pod ciężarem najróżniejszych preparatów, nie tylko leków - są tu i wyroby medyczne, środki dietetyczne specjalnego przeznaczenia żywieniowego i suplementy diety. Wybór właściwego preparatu może stanowić nie lada wyzwanie. Oto garść informacji, które nieco ułatwią podjęcie decyzji.
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 listopada 2015 roku. Znalazło się na niej kilkadziesiąt nowych preparatów, w tym m.in. nowoczesne leki stosowane w terapii WZW C. Dobra wiadomość także dla cukrzyków - zapłacą mniej za nowoczesną insulinę lantus. Sprawdź, jakie jeszcze leki są refundowane od 1 listopada 2015 roku.
Cukrzyca to choroba, którą diagnozuje się u coraz większej liczby Polaków. W zmaganiach z nią pomogłyby odpowiednie leki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, jednak nie wszystkie z nich zostały objęte refundacją bądź są objęte refundacją częściową. Sprawdź, które leki na cukrzycę są refundowane przez NFZ od 1 maja 2015 roku.

Zasady wystawiania i realizacji recept mogą się różnić, w zależności od rodzaju przepisanego preparatu. Najwięcej różnic widać przy lekach z tzw. grupy RPW, czyli psychotropowych i odurzających. Można je wydawać w określonej przez prawo ilości, gwarantującej jedynie kilkadziesiąt dni stosowania, a recepta musi obejmować wyłącznie jeden preparat i nie można go łączyć z innymi lekami na jednym druku.

Termin realizacji recepty również będzie odmienny, w zależności od kategorii leku. Jeżeli na druku oznaczono „Od dnia…”, preparat może być wykupiony jedynie w podanym terminie. Kiedy osoba wystawiająca receptę nie zamieści takiej adnotacji, przyjmuje się, że dla większości preparatów termin realizacji nie może przekroczyć 30 dni. Z kolei antybiotyki do stosowania wewnętrznego lub parenteralnego muszą być wykupione w terminie 7 dni od dni wystawienia recepty. W przypadku leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta czas realizacji nie może przekroczyć 120 dni.

Zasady wystawiania recept szczegółowo reguluje ustawa prawo farmaceutyczne, które określa kto, kiedy i w jakim zakresie może wypełnić druk.

Warto pamiętać, że przepisy w wybranych przypadkach dopuszczają do realizacji również recept, które nie posiadają wszystkich danych, są nieczytelne, wypełnione błędnie lub sprzecznie z przepisami.

Aby zrealizować receptę w aptece pacjent nie musi mieć przy sobie druku wystawionego przez lekarza. Równoważny z nim będzie 4-cyfrowy kod wygenerowany przez system, a także potwierdzenie wygenerowania e-recepty okazane np. na ekranie smartfona.